Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

post-11073-0-40755200-1332678899_thumb.jpgpost-11073-0-30808200-1332678918_thumb.jpgpost-11073-0-01395600-1332678933_thumb.jpgpost-11073-0-24789000-1332678956_thumb.jpg

Witam wszystkich użytkowników forum. Problem jest następujący:

Dom piętrowy (nie podpiwniczony)w którym 4 lata temu działała instalacja grawitacyjna , ale był wąski kanał kominowy i non stop się kopciło z pieca , wiec został on przeniesiony do budynku gospodarczego (który jest oddalony od domu ok. 7m) w którym jest szeroki kanał. Pan który to przerabiał w miejscu gdzie stał piec podłączył do rur zasilającej i powrotnej pex 32 która to biegnie do budynku gospodarczego Następnie w budynku gospodarczym który jest piętrowy zrobiliśmy mieszkanie użytkowe w którym znajdują się trzy grzejniki które to Pan instalator podłączył do pieca . Ogólnie wszystko działa grzejniki grzeją jak należy. Interesuje się instalacjami CO i od czasu do czasu przeglądam sobie forum czytając różne watki i tak powoli zaczynam zdawać sobie sprawę ze ta instalacja jest chyba a raczej na pewno zrobiona niepoprawnie, bo z tego co czytam na forum zbiornik wyrównawczy powinien znajdować się nad piecem a on znajduje się w budynku mieszkalnym jakieś 15m od pieca i np. w upalne dni grzejąc wodę w bojlerze zbiornik wyrównawczy jest całkowicie odcięty. W piecu palimy drewnem, kilka razy woda się zagotowała na szczęście nic się nie stało. Ale zaczynam sobie zdawać sprawę ze to jest chyba niebezpieczne. Instalator który to robił zajmuje się tym na co dzien. I nie była to fucha po godzinach.

Chciałbym przerobić ta instalacje bo rury od pieca biegną na piętrze jakieś 40cm od sufitu i nie wyglądają zbyt estetycznie.

Na piętrze jest 6 grzejników(płytowe nowej generacji posiadają odpowietrzniki) łączna powierzchnia pietra ok. 65m2 (2 grzejniki 1200wat , 2 grzejniki 900watt , 1grzejnik 2100watt 1,grzejnik 700watt ?drabinka )

Na parterze jest 5 grzejników (4płytowe 1 drabinka-nowy)) maja ok. 28lat i nie posiadają odpowietrzników.

Na piętrze do grzejnika w kuchni i grzejnika w łazience jest puszczona nowa rurka pex osobna do kuchni osobna do łazienki która jest podłączona na parterze od rury pex 32

Na dole jest puszczona nowa rurka do grzejnika w łazience i również połączona do pexa 32

Na klatce schodowej są 2 grzejniki (piętro ,parter) płytowe ok. 2100Wat szt. I do tych grzejników instalator zrobił pion z rury pex 16mm (grzeją całościowo)

Ja chciałbym zrobić to tak w miejscu gdzie znajdował się piec do tych rur pex 32mm podpiąć rozdzielacz 12 sekcyjny i każdy grzejnik podłączyć do tego rozdzielacza . Najdalej od grzejnika do rozdzielacza by było 11mb.I moje pytane jest takie czy nie będzie to zbyt duża odległość z grzejnika do rozdzielacza? Do każdego grzejnika chciałbym tez zastosować zawór termostatyczny danfoss rtd-n które już posiadam.

Czy w ogóle może być jeden rozdzielacz na piętro i parter? jeden rozdzielacz by mi najlepiej pasował bo, wystarczyło by uciąć przy podłodze rurki od instalacji grawitacyjnej i w ich miejsce wpuszczać pexy. Panowie bardzo proszę o wasze wizje jakby to najlepiej zrobić. Z forum dowiedziałem się również ze powinien być założony wymiennik ciepła oraz naczynie przeponowe. Załączam fotki jak to teraz wygląda .Dziękuje za rady sugestie.

Opublikowano (edytowane)

brakuje cichyba naczynia wzbiorczego przy kotle.instalator który ci to wykonał to chyba bardzo młody amator,dosadniej tego nie okresle

Edytowane przez ZBYNIQ
Opublikowano

dokładnie jest tak jak napisał Pan Sambor naczynie zostało w domu, i hydraulik który to zrobił miał wtedy ok 55lat czyli nie był młodym amatorem.

AL czy to by cos zmeieniło jeli zbiornik by został przeniesiony razem z piecem? budynek gospodarczy jest niższy od budynku w torym piec znajdował sie wczesniej.

A co Panowie sadzicie o pomyśle z 1 rozdzielaczem na wszystkie grzejniki??

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Kurde, w bagażniku mam lepszy porządek niż tutaj z rurami jest. Instalacja do odstrzału, choć zapewne przed przeróbką było dobrze, sądząc po średnicach i łukach na starej instalacji.

Co jest źle? Przede wszystkim co rzuca się w oczy, to średnice rur (zwłaszcza RW/RB) zawory na tej rurze, jak i sam materiał. AlPex nie jest raczej wskazany.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

dokładnie jest tak jak napisał Pan Sambor naczynie zostało w domu, i hydraulik który to zrobił miał wtedy ok 55lat czyli nie był młodym amatorem.

AL czy to by cos zmeieniło jeli zbiornik by został przeniesiony razem z piecem? budynek gospodarczy jest niższy od budynku w torym piec znajdował sie wczesniej.

A co Panowie sadzicie o pomyśle z 1 rozdzielaczem na wszystkie grzejniki??

nie pytaj o rozdzielacz ...poczytaj do czego służy naczynie wzbiorcze i zrób to prawidłowo..obecny stan twej instalacji może ciebie ,,rozdzielic,,z rodzina
  • Zgadzam się 1
Opublikowano

popieram ZBYNIQ jak będzie BEZPIECZNIE to dopiero można myśleć dalej pachu .Jaka różnica między najwyższym punktem instalacji w domu na piętrze ,a najwyższym punktem w gospodarczym pachu ?

Opublikowano

Witam , zbiornik wyrównawczy w domu licząc od poziomu zero 6,5m, w budynku gospodarczym poziom zasilania grzejników 2,6m od poziomu zero(od poziomu 0 do sufitu na pietrze jest 4,8m),

Czytałem o naczyniu , czyli najlepiej jeśli dobrze rozumiem (teraz tak w skrócie)założyć zbiornik wyrównawczy w budynku gospodarczym , następnie dołożyć do pieca wymiennik ciepła to rurami do domu tam naczynie przeponowe i ten 1 mój rozdzielacz na wszystkie grzejiki (jeśli to zadziała)??

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.