Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Na wstępie chciałbym się przywitać i wyrazić uznanie dla tego forum i grona fachowców, których opinie czytam od dawna.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Mam tzw piec miałowy, dobowy, ale tylko z nazwy ponieważ zasyp nie wystarcza na całą dobę. Sytuacja wygląda następująco:

1. powierzchnia do ogrzania to ~190 m2, wysokość pomieszczeń 2,4 m, CWU 120L,

2. dom nieocieplony, tak ściany jak i strop, ściany o grubości ~45cm, cegła+pusta przestrzeń+pustak pianowy,

3. okna plastikowe, nowe,

4. parter + piętro, piętro ciężko dogrzać, chyba ze względu na nieocieplony strop,

5. piec z Pleszewa, 11 sezon grzewczy, 27kW, pow. wymiany 4m2, zasyp ~55kg miału ~25 kJ/kg,

6. kaloryfery stare, blaszane, mają ~ponad 20 lat, po 1 szt. żebra na m2,

7. przy -20 st.C na zewnątrz, w domu nie da się wykręcić więcej jak 17 st.C, kaloryfery gorące, że nie dają się dotknąć, piec wygasza się ok. godz. 3:00 nad ranem i temp. potrafi spaść do 12 st.C. a to trochę za chłodno.

Zastanawiam się nad piecem, nie wiem, czy tłokowy czy ślimakowy, najlepiej żeby spalał ekogroszek i miał, oraz ruszt na spalanie drewna. Ale nie to jest największym problemem, jaka moc jest mi potrzebna, tak aby piec lepiej się sprawował i dom był dogrzany, czy wystarczy 25kW, czy muszę iść w 35-38kW. Moje podejrzenia kieruję także w kierunku kaloryferów, które nieskutecznie oddają temperaturę, za mała pow. wymiany. Strop będzie ocieplany latem, raczej twardą wełną mineralną (2x50mm), czy to wystarczy, i jak tę wełnę zabezpieczyć, tak aby nie pyliło i można było sporadycznie po tym chodzić.

Wiem, że mam trochę tych spraw, ale jak czytałem Wasze porównania ocieplenia stropu do czapki na głowie, lub szybkie przeliczanie mocy pieca ze spalanego paliwa, dużą wyrozumiałość dla ?świeżaków? do ośmielam się liczyć na pomoc.

Pozdrawiam.

Waldek

Opublikowano

Jak masz 190 m2, to licząc nawet po 120 watów na metr kw. te 25 kW powinno Ci wystarczyć, zwłaszcza, że zamierzasz ocieplić strop/dach.

Jednak 10 cm wełny, to może być trochę mało, bardziej bym celował w 15...

Co do grzejników... faktycznie skoro są już bardzo gorące, a w domu ledwie 17 stC, to trzeba ich dołożyć, by zwiększyć moc, albo właśnie ocieplić dom, żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło i tym samym obniżyć koszty ogrzewania.

Co do obliczania mocy na podstawie spalonego opału, to sprawa jest trywialna.

Skoro wiemy ile ciepła da się wyzyskać z jednostki masy - 1kg - i wiemy jaką ilość opału spalamy w ciągu doby, to po podzieleniu ilości przez 24 godziny mamy prędkość spalania opału. Po podstawieniu zamiast ilości kg, ilości uzyskanych MJ i po uwzględnieniu sprawności kotła mamy prędkość uzyskiwania energii cieplnej, czyli krótko mówiąc moc cieplną potrzebną do zaspokojenia zapotrzebowania budynku na ciepło.

I tak dla mocy 25 kW, będzie schodziło ok 4 - 4,5 kg węgla na godzinę, zatem kocioł spali na dobę w okolicach 100 kg. Czy tyle teraz spalasz opału?

 

pozdrawiam

Robert G.

Opublikowano

waldek piszasz jak taka baba małorozgarnieta

co znaczy " kaloryfery gorace "

to niewiele znaczy

szukasz przyczyny w kotle a to nie problem kotła tylko zapotrzebowania na ciepło

chcesz miec ciepło to trzeba palic na okragło tak sobie rozplanowac palenie by 2x dziennie zapalac i ma sie palic

jak docieplisz wszystko to ten kocioł wystarczy na jednorazowe rozpalanie w ciagu doby

wiem jak sie taki kocioł sprawuje dokładnie taki sam ogrzewa dom nieocieplony ok 200 m2

i wystarcza na dobe ale przy mrozie -20 st to juz zaczyna byc mało

Opublikowano (edytowane)

Witam.

 

Dziękuję za wyjaśnienia. Tak, myślę, ż kocioł powinien spalać 100kg, z tym, że obliczając zapotrzebowanie na paliwo przyjmuje się (chyba) temp. jaką chcemy utrzymywać w pomieszczeniach, np. 22 st.C, u mnie jest to raczej ok. 19 st.C, więcej ciężko uzyskać, poza tym do ?zamknięcia? doby brakuje ~3-4 godziny. Kocioł tego typu ma wadę, aby wymienić wsad należy go wychłodzić, a z nim schładza się dom, co później trzeba nadrobić, dlatego nowy kocioł musi być podajnikowy, uzupełnianie opału nie wymaga przerw w pracy, grzaniu. Pytam o moc kotła, bo wiem, że przeszacowanie tego parametru także może być kłopotem. Większa moc to także większe wymiary, a mam niezbyt wysoką kotlownię (1,85m), co praktycznie dyskwalifikuje tłokowce, nie chce też przepłacać kupując kocioł o zbyt dużej mocy.

 

Pozdrawiam

Waldek

Edytowane przez 00waldemar00
Opublikowano

Tylko, że dalej nie podałeś ilości spalanego opału na dobę przy określonych temperaturach.

To bardzo ważna informacja w dobieraniu mocy kotła, bo ukazuje rzeczywiste zapotrzebowanie domu na ciepło i pozwala z jakim takim przybliżeniem oszacować ile mocy potrzebujesz, by nadążyć z uzupełnianiem uciekającego ciepła.

 

Co do temperatur wewnątrz/zewnątrz. Wszystko zależy od różnicy między nimi.

 

Dla przykładu, kiedy średnia dobowa temperatura oscyluje w okolicach zera, a wewnątrz chcesz utrzymywać +22, to różnicę temp przyjmujesz na poziomie 22 K.

Natomiast kiedy się temp zewnętrzna obniża i osiąga -15 średnio w ujęciu dobowym, to już różnica temp zew/wew zwiększa się odpowiednio do 37 K.

Każdy stopień różnicy zew/ewe, to kolejne kilogramy spalane w ciągu doby, a tym samym wzrasta prędkość dostarczania energii, czyli moc.

Kiedy przeniesiemy to na ocieplony dom - mój - to przy podobnej powierzchni schodzi mi jakieś 0,7 kg węgla na dobę na każdy K różnicy temp zew/wew. Było kilka takich dni tego roku, kiedy średnia dobowa temp wynosiła ok -25 stC i spalałem wtedy ponad 30 - 33 kg na dobę, co się zgadza. ale... skoro tyle spalałem, to po podzieleniu tych 33 kg na 24 godziny okazuje się, że dom w takich - ekstremalnych - warunkach, potrzebuje dostarczania ciepła z prędkością ok 7 kW...

 

Jeżeli Twój dom jest nieocieplony, to nawet gdyby zapotrzebowanie na ciepło było dwukrotnie wyższe, to potrzebowałbyś 14-15 kW, a w przypadku trzykrotnie wyższego zapotrzebowania potrzebowałbyś 'aż; 21 kW, zatem kocioł 25 kW powinien wystarczyć.

 

Podaj ilość spalanego węgla w korelacji z różnicami temperatur zewnętrznych i wewnętrznych. :-)

 

pozdrawiam

Robert G.

Opublikowano (edytowane)

Może to trochę głupio zabrzmi, ale nie potrafię rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, jesli chodzi o kocioł to wiem o problemach z nim związanych, obsługą kotła zajmuje się ktoś inny, ja muszę skupiać się na swojej pracy, która wymaga ode mnie poswięcenia wiele czasu. Panie Robercie, informacje uzyskane od Pana są bardzo pomocne. Pisze Pan o kotle 25kW, w moim starym kotle mam trzy rodzaje mocy: moc szczytowa 65kW, moc znamionowa 27kW i średnia moc eksploatacyjna w systemie całodobowym 14kW, natomiast powierzchnia wymiany 4m2. Na którą moc powinienem zwracać uwagę, Większość producentów podaje moc maksymalną przy 4m2 powierzchni wymiany na poziomie 38kW, czy takim piecem powinienem się zainteresować?

 

Pozdrawiam

Waldek

Edytowane przez 00waldemar00
Opublikowano

na poziomie 38kW, czy takim piecem powinienem się zainteresować?

 

Może być za duży...

Ja jednak mam aż 25 kW, a potrzebuję średnio w najcięższe mrozy ok 7 kW.

Myślę, że 25 do 30 kW powinien wystarczyć.

 

pozdrawiam

Robert G.

Opublikowano

W kotłach mamy do czynienia z różnymi rodzajami mocy, najbezpieczniej chyba będzie, jak będę się kierował powierzchnią wymiany, czyli w moim przypadku 4m2. Rozumiem, że moc jest generowana ze spalania paliwa, ale szybkość i skuteczność przekazania tej energii też chyba ma znaczenie. W moim starym kotle przy tej pow. wymiany występuje moc 27kW, a w nowych kotłach jest to 38kW.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.