Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ver Czyli Prawdziwe Osiągi Naszych Kotłów I Paliw - Porównanie.


Rekomendowane odpowiedzi

coś za ładne ci te wyniki wychodzą ;)

sam producent deklaruje kaloryczność powyżej 15 MJ znaczy mniej niż 16 MJ, a ty wyciągasz z niego 15,35 MJ.

Jest jeszcze jedna rzecz którą trzeba uwzględniać, to strata wypromieniowania ciepła z kotła. Wynosi ona mniej więcej 1% ogólniej sprawności i jest stała i niezależna od mocy kotła.

1% z 25 kW to ok 0,9 MJ/h i 21,6 MJ/ dobę. Jak paliłeś 4 doby to z kotła w ten sposób uciekło ci ok 85 MJ.

Uwzględniając tę stratę z jednego kilograma peletu uzyskałeś ok 18,23 MJ :P

 

Chyba musisz poszukać, gdzieś błędu pomiaru po drodze, bo sam widzisz te wyniki się nie kalkulują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest problem - ciepłomierz nowy, legalizowany, waga w miarę dobra, sam się zastanawiam nad rozrzutem pomiarów.

Teoretycznie pierwszy pomiar powinien być lepszy. - czysty kocioł, zimna instalacja.

Z drugiej strony ciepłomierz nie pokaże ucieczki ciepła przez kocioł.

Są chwile podczas palenia że moc oddawana wynosi ponad 21kW.

Nie mam podobnego kotła do porównania.

Podpowiedz co sprawdzić ew co poprawić?

 

Obecnie jak już pisałem, testuję jeszcze tańszy pellet ale fi6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimna instalacja też zafałszuje wynik o 15-20 MJ, powinno się wystartować z pewnej temperatury i na koniec do tej samej temperatury wystudzić kocioł.

Co może być nie tak: przede wszystkim montaż, czy jest tam gdzie był dedykowany (zasilanie/powrót) czy nic nie zakłóca przetwornika przepływu, czy nic nie wychładza lub podgrzewa któryś z czujników, czy oba czujniki w tech samych warunkach wskazują tę samą wartość, czy impulsowanie jest właściwe z przetwornikiem. Nie wiem co jeszcze mogło by być. Z wagą też trzeba uważać, co się nie spaliło, trzeba odjąć, ale tu raczej by zaniżało wynik a nie zawyżało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy uda się nagrzać bufor do jednej stałej temperatury cały? Ew w miarę dokładnie oszacować ile ciepła zgromadził bufor a ile pozostało w kotle?

Wtedy można by porównać te dane ze wskazaniami ciepłomierza. Na moje oko o ok 40% ci zawyża wskazania, a to dość sporo. Liczę to tak 15,3 MJ.kg x 85% sprawność = ok 13 MJ/kg. (18,23-13) / 13 = 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bufora ciepło "wyprowadzam" na dom bo jest jeszcze nie zamieszkały, to grzeję - podłogówkę lub CO.

Muszę gdzieś to wytworzone ciepło "wypchać".

Stałą temp bufora i kotła ciężko będzie osiągnąć bez odbioru ciepła- wejście z kotła jest na górze bufora, powrót na kocioł ok 0,4 wysokości, bez pracy pomp na odbiorniki bufor się nagrzewa praktycznie do połowy ( górnej), przy 60C na zasilaniu, dół bufora ma ok 30-35C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimna instalacja - to może być to! i ew waga

Sam ciepłomierz jest na zasilaniu tak jak jest dedykowany, bezpośrednio za kotłem trójnik na powrocie za buforem a przed filtrem i pompą.

Może trzeba poprawić izolację, ale to marginalny wpływ.

Witaj!!!

Po której stronie (ssącej,tłocznej) i w jakiej odległosci od pompki masz zamontowany ciepłomierz.

Za mała odległość po stronie ssacej(możliwa praca wodomierza w podcisnieniu , drgania przenoszone z pompki)

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłomierz jak pisałem jest na zasilaniu, pompa na powrocie, no chyba że przez kocioł jakieś drgania idą.

Pomiędzy nimi bufor 800l

Pompa nowa Alpha2 na I biegu.

Dziś byłem przy kotle, poprawiłem izolację, Nie podaję nowych wyników bo twierdzicie że są zawyżone.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba koledze chodzi o to, że w instrukcji montażu są pewne wytyczne dotyczące np. tego, że przed i za przetwornikiem ma być odpowiednio długi odcinek prosty rury o odpowiednim przekroju itp.

Być może strona ssąca ma też swoje dodatkowe wymagania - to wszystko powinno być w DTR.

Posprawdzaj to sobie, żebyś wiedział, że poprawnie mierzy.

Jest też możliwość przetestowania pomiaru - powinna być na to procedura w DTR (jak nie to można producenta zapytać).

Warto to czaić.

 

A wyniki możesz wpisać gdziekolwiek - jak tu wpiszesz a potem będzie korekta, to się przecież nic nie stanie, w końcu to nie laboratorium a poligon! ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chyba na mnie się nie obraziłeś?!

zresztą chyba sam widzisz, że coś jest nie tak i to chyba w twoim interesie jest, by to w co zainwestowałeś wskazywało poprawnie.

Nie pękaj i poszukaj błędu, posprawdzaj wszystko co się da, w tych naszych apatorach, jest opisana funkcja test licząca ciepło 1m3 wody przy danej różnicy temperatur.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o obrazę, bo nie w tym rzecz, sam wielokrotnie na tym forum wątpiłem w niektóre wypowiedzi .

To powinny być rzetelne wyniki oparte na sprzęcie który bądź co bądź ma legalizację.

Sprawdziłem dzisiaj jeszcze raz wszystko, poprawiłem izolację.

Zamieszczam też DTR i instrukcję montażu - warunki montażu są spełnione.

Coś nie działa dodawanie plików

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o obrazę, bo nie w tym rzecz, sam wielokrotnie na tym forum wątpiłem w niektóre wypowiedzi .

To powinny być rzetelne wyniki oparte na sprzęcie który bądź co bądź ma legalizację.

Sprawdziłem dzisiaj jeszcze raz wszystko, poprawiłem izolację.

Zamieszczam też DTR i instrukcję montażu - warunki montażu są spełnione.

Coś nie działa dodawanie plików

 

Z kilku godzinnym opóźnieniem załączam pliki o moim ciepłomierzu

Może coś wymyślicie dodatkowego.

Ten VER z pelletu fi6 to 14,82MJ/kg - próbka 30,5kg, palenie praktycznie non stop 20h.

Ciepło wypuszczane przez otwarte okna

Pozdr.

dtr_hydrocal.pdf

spodob_montazu_cieplomierza.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność kotła - min 90% dla różnicy temp wody w kotle ok 20C- dane Wolfa, sprawność palnika ponad 90% przy temp spalin 150C - dane producenta

Jeżeli przyjmiemy pellet po 18 - 18,5MJ/kg to wynik jest w granicy błędu -0,9 x 0,9x18 (18,5) = 14,58 - 14,95MJ/kg

Nie wiem na ile to wyliczenie jest prawdziwe? :mellow:

 

Ważne są te sprawności kotła i palnika - a pellet??

Gdzieś czytałem że pellet z drewna zawsze ma min 17-18MJ/kg wynika to z niskiej wilgotności paliwa - nie wiem na ile jest to prawdziwe?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne są te sprawności kotła i palnika - a pellet??

Gdzieś czytałem że pellet z drewna zawsze ma min 17-18MJ/kg wynika to z niskiej wilgotności paliwa - nie wiem na ile jest to prawdziwe?

Witam,

 

Na razie to chyba to jest najistotniejsze do ustalenia, bo to punkt wyjściowy do stwierdzenia ew. błędów.

 

Sam VER od tego nie zależy, tylko od jakości pomiaru i tu trzeba (lub można) jakiś test ciepłomierza przeprowadzić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcecie reklamy w adblock zablokujcie sobie wpis

http://www.nscontext.com/widgets/widgets.js

i to wszystko przynajmniej na razie

Lepiej by było aby dla stałych aktywnych userów była możliwość wyłaczenia reklam. Było by to cosik w porządku.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność kotła - min 90% dla różnicy temp wody w kotle ok 20C- dane Wolfa, sprawność palnika ponad 90% przy temp spalin 150C - dane producenta

Jeżeli przyjmiemy pellet po 18 - 18,5MJ/kg to wynik jest w granicy błędu -0,9 x 0,9x18 (18,5) = 14,58 - 14,95MJ/kg

Nie wiem na ile to wyliczenie jest prawdziwe? :mellow:

 

Ważne są te sprawności kotła i palnika - a pellet??

Gdzieś czytałem że pellet z drewna zawsze ma min 17-18MJ/kg wynika to z niskiej wilgotności paliwa - nie wiem na ile jest to prawdziwe?

Pozdr.

 

na stronie firma Maxi... chwali się wartością opałową powyżej 15 MJ/kg i wilgotnością poniżej 12%

ale może to faktycznie takie zastrzeżenie, jak by ktoś chciał reklamować, a w rzeczywistości ich pelet ma 18-18,5 MJ i wilgotność 5%

wtedy to miało by sens razem ze stratą wypromieniowania 15-15,5 MJ przez 20h sprawność była by 81-85%

ale 18,23 MJ przez 96h oznaczało, by 98-101% sprawność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dodatkowym problemem jest ilość paliwa, która pozostaje w podajniku i zasobniku.

Tam zawsze coś zostaje, podajnik nie wybierze do końca, zostanie raz mniej, raz więcej.

Przy pierwszym pomiarze mogło być inaczej niż przy drugim, niby się skończyło, ale jeszcze mogło zostać - to ok 0,5 kg

Ja początkowo założyłem że zostaje tyle samo, ale tu może być błąd, trzeba zważyć paliwo z "martwej" objętości przed i po pomiarze VER-a i powinno być dobrze.

Ewentualnie proszę o inne sugestie

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie spaliłem 1woreczek - 15,2kg- pomiar wagą spożywczą po ok 4kg (max do 5kg, dokładność 1g) po zakończeniu palenia - podajnik już nie brał paliwa zmierzyłem ile zostało - 5,8kg

Czyli spaliłem 9,4 kg, i otrzymałem 139MJ -VER = 139/9,4 = 14,787MJ/kg.

 

Szukajcie błędów może jakieś są ale ja ich nie widzę.

Gdyby był odwrotnie zamontowany ciepłomierz to pokazywałby błąd., ale i wskazania na obudowie i wskazania przyrządu są prawidłowe.

Może tak ma być.

Z resztą moc wyliczana na piechotę dla danych Q=0,767m3/h, Tz-Tp =22,3K i Cp= 4,19KJ/kgK daje moc cieplną = 19,9kW co wskazywał odczyt na ciepłomierzu oscylujący pomiędzy 19,8-20,1kW

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie firma Maxi... chwali się wartością opałową powyżej 15 MJ/kg i wilgotnością poniżej 12%

ale może to faktycznie takie zastrzeżenie, jak by ktoś chciał reklamować, a w rzeczywistości ich pelet ma 18-18,5 MJ i wilgotność 5%

wtedy to miało by sens razem ze stratą wypromieniowania 15-15,5 MJ przez 20h sprawność była by 81-85%

ale 18,23 MJ przez 96h oznaczało, by 98-101% sprawność

Tu jest jakiś błąd założenia, że ciepłomierz mierzy ciepło tracone przez kocioł, on mierzy tylko ciepło oddane przez kocioł, tam nie ma funkcji ujemnego ciepła, jeżeli temp powrotu jest większa od temp zasilania to wskazywana moc jest równa zero i nie ma przyrostu mierzonej energii ani tym bardziej jej pomniejszenia.

Czyli nie są uwzględniane straty przez kocioł podczas przestoju kotła.

 

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak on nie mierzy tej straty, bo ona występuje przed nim. Ją szacuje się odzielnie i dodaje do wskazań ciepłomierza, po to by bardziej dokładnie ocenić sprawność spalania i odbierania ciepła przez kocioł. Bez niej trudno było by porównywać efekt spalenia takiej samej dawki paliwa w różnym czasie. Np 30 kg w 10h i 30 kg w 100h, w pierwszym przypadku strata wypromieniowania wyniesie ok 1 proc, w drugim prawie 10 proc, ale to ciepło nie jest stracone, tylko nie zarejestrowane przez licznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wasze posty i .... ręce opadają . Czytam i mam wrażenie że się że sami nie wiecie co i po co mierzycie (???!!!). Potrzymuje to co napisałem na samym początku ( "z waszych pomiarów nic nie wynika"), a wyliczenia ..... Nie nie będę brzydko pisał. Wychodzą wam głupoty, i nic innego wyjść nie może. Nie ma procesu spalania bez strat, promieniowanie też jest stratą (cyt. "....ciepło nie jest tracone tylko nie zarejstrowane przez licznik..." - to było z "grubej rury" i humor jak ze szkolnych zeszytów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciesze się, że cie rozbawiłem

z teoretycznego punku widzenia masz rację, to jest strata, ale mam kotłownie wewnątrz domu i ta strata ogrzewa mi 5m² kotłowni i 25m² garażu. Na ciepłomierzu jednak wykazywana nie jest.

W czym jeszcze się mylimy i źle robimy? Napisz proszę, pozwoli nam to się czegoś nauczyć i więcej nie popelniać takich błedów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak poprawisz izolację kotła (strata promieniowania i konwekcji), zmontujesz wymiennik na czopuchu (strata kominowa), przegrzebiesz popiół w poszukiwaniu niedopalonego węgla (strata niezupełnego spalania).... ( o koksiku i sadzy nie ma co wspominać bo to tylko ułamek %)...to uzyskasz 100% sprawności a właściwie powinno być więcej bo w jednym z wyliczeń już wyszło Ci 101% (cytat "....ale może to faktycznie takie zastrzeżenie, jak by ktoś chciał reklamować, a w rzeczywistości ich pelet ma 18-18,5 MJ i wilgotność 5% wtedy to miało by sens razem ze stratą wypromieniowania 15-15,5 MJ przez 20h sprawność była by 81-85%, ale 18,23 MJ przez 96h oznaczało, by 98-101% sprawność...") Idąc twoim tokiem rozumowania najbardziej efektywne energetycznie są tzw "kozy" bo wypromieniowuja ciepło do pomieszczenia w którym są zamontowane. NO NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ!!!. Pisanie w ten sposób o "sprawności kotła" jest kompletnym nieporozumieniem. Strata jest stratą nie uzyskiem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.