Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam zainteresowanych moim postem.

Otóż mam następujące pytanie.

 

Czy jest różnica w poborze gazu jeśli ogrzewam mieszkanie (52m) piecem dwufunkcyjnym gazowym (immergas)

i z wszystkich pięciu grzejników zakręcę trzy,a dwa będą tylko grzać?

Czy może nie ma to znaczenia,bo i tak piec się załącza i grzeje.

 

Dziękuję z góry za odpowiedzi.....Pozdrawiam

Opublikowano

Witam

Jeśli zmniejszasz ilość grzejników a i tak musisz dostarczyć do ogrzewanego obiektu tę samą ilość energii cieplnej to ciecz w grzejnikach ma większą temperaturę.Musisz mocniej grzać piec i masz większą stratę kominową.

Opublikowano

Mieszkanie 68mkw,plastikowe okna,dośc dobrze wycieplone,piec termet microterm.

W największe mrozy 6,5 kubika na dobę z wodą do kąpieli i z platką do gotowania.

 

Opublikowano

Za 1 m3 wychodzi ok. 2zł czyli gdyby były cały miesiąc mrozy jak teraz to ok.400zł trzeba liczyć ale nie cały czas są mrozy jażeli jest zima "jesienna" to 200zł.Ceny węglateż są wysokie więc ja miałem wybór prosty,a wygoda bezcenna

Opublikowano

Witam

Aby określić koszty ogrzewania należy uwzględnić:

mieszkanie, dom wolno-stojący, dom w zabudowie szeregowej, ilość i wielkość okien, jakość okien, ocieplenie ścian, jakość wykonania ocieplenia, ocieplenie podłogi, podpiwniczenie, dach i jego izolacja, wentylacja , rekuperacja , wysokość pomieszczeń. Wymieniłem tylko podstawowe parametry, ale to co najważniejsze to: jakość paliwa, prawidłowość ustawienia kotła ( np kocił 24kw w mieszkaniu 70m2 może spalić 16 m3 zamiast 6 m3 w zależności od regulacji kotła )i ustawiona temperatura pomieszczenia np między 20 a 21oC różnica w kosztach to około 10% .

Można uszeregować kotły według kosztów: najtaniej kotły na paliwo śmieciowe ( słoma, zrzynki, pestka , szyszka itp ), potem kotły z podajnikiem, potem sterowane nadmuchem, potem kominek, potem kocioł zasypowy, potem gaz ziemny, potem propan, potem olej opałowy i najdroższy prąd.

Moim ulubionym przykładem jakim posługują się akwizytorzy od lpg jest: wartość opałowa metanu- to 36MJ/m3 a wartość opałowa propanu - to 50MJ/m3 , teraz cena metan 1m3-2zł a propan 1l-2,95zł ( biorąc pod uwagę wartość opałową propan tańszy ), a teraz cała prawda według wskazań na gazomierzu 1m3 propanu kosztuje 10,10zł ( przelicznik l/m3 ) co porównując do metanu uwzględniając opłaty przesyłowe daje wynik 3zł do 1zł dla metanu.

Podsumowując

najtaniej-- odpadami i biomasą,

najtaniej i komfortowo-- to metan czyli gaz ziemny

Pozdrawiam

Opublikowano

Dla instalacji CO podstawowym parametrem jest temperatura pomieszczeń. Do obliczeń przyjmuje się 20 C dla mieszkalnych i 24C dla łazienki, gospodarcze garaże mogą być ogrzewane (15 -18 C) ale nie muszą. W internecie znajdziesz różne wyliczanki kosztów ale dla temperatury 20 C i będziesz mógł przeczytać że podniesienie temperatury o 1 C w pomieszczeniach to wzrost kosztów (i zuzycia energii) o 6%. Czyli dla podobnych domów (mieszkań) różnice w rachunkach mogą być naprawdę znaczne. Reszta to tylko kwestia twoich upodobań i zasobności portfela i nie ma znaczenia czy ogrzewanie gazowe czy węglowe czy na drewno za energię trzeba płacić i to płacić słono Ci którzy lubią 19 czy 20 C zapłacą zdecydowanie mniej od tych co lubią 23 czy 24 C i dla nich każde ogrzewanie jest drogie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.