Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Płyn Niskokrzępnący


KrzysztofJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

do załażenia tematu pchnęła mnie desperacja. W ostatnich dniach nagminnie zamarza mi naczynie wzbiorcze i zastanawiam się na zalaniem instalacji płynem niskokrzepnącym. Instalacja składa się z kotła SAS UWG 9, grzejników z blachy stalowej, pompa Grundfos. Rury w kotłowni z miedzi, reszta do odbiorników z "pexu". Rura bezpieczeństwa do naczynia cała w miedzi. Rura bezpieczeństwa na strychu jest zabezpieczona dwoma warstwami izolacji oraz obłożona styropianem. Naczynie zabezpieczona 10cm styropianem. Problem z zamarzaniem wynika z umieszczenia przez instalatora naczynia na nieogrzewanym i nieocieplonym strychu. Zastanawiam się nad rozpruciem łazienki i umieszczenie naczynia w mieszkaniu. Wiąże się to jednak z kosztem inwestycji i czasem całej operacji. Zastanawiam się również nad zalaniem instalacji płynem niskokrzepnącym Glikomax lub Glikomax EKO. Niem posiadam żadnych informacji nt. płynów niskokrzepnących w instalacjach podobnych do mojej, więc proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

do załażenia tematu pchnęła mnie desperacja. W ostatnich dniach nagminnie zamarza mi naczynie wzbiorcze i zastanawiam się na zalaniem instalacji płynem niskokrzepnącym. Instalacja składa się z kotła SAS UWG 9, grzejników z blachy stalowej, pompa Grundfos. Rury w kotłowni z miedzi, reszta do odbiorników z "pexu". Rura bezpieczeństwa do naczynia cała w miedzi. Rura bezpieczeństwa na strychu jest zabezpieczona dwoma warstwami izolacji oraz obłożona styropianem. Naczynie zabezpieczona 10cm styropianem. Problem z zamarzaniem wynika z umieszczenia przez instalatora naczynia na nieogrzewanym i nieocieplonym strychu. Zastanawiam się nad rozpruciem łazienki i umieszczenie naczynia w mieszkaniu. Wiąże się to jednak z kosztem inwestycji i czasem całej operacji. Zastanawiam się również nad zalaniem instalacji płynem niskokrzepnącym Glikomax lub Glikomax EKO. Niem posiadam żadnych informacji nt. płynów niskokrzepnących w instalacjach podobnych do mojej, więc proszę o opinie.

Nie wierzę, że to jest dobrze zaizolowane.

Myślę, że po prostu niedokładnie.

Styropian np. musi być uszczelniony w każdej szparce pianką, izolacja na rurach nie może mieć szpar (np. na łączeniach, jeśli była przecięta, to powinna być okręcona taśmą samoprzylepną.

 

Może łatwiej dociągnąć 2 rurkę do naczynia i zrobić podgrzewane zamiast pruć łazienkę...

Takie schematy ostatnio podawał Vlad.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę boję się tej chemii - nie wiem jak wpłynie na elementy instalacji i wpływ na zdrowie w przypadku wycieku z wężownicy w bojlerze - a wpadł mi do głowy inny pomysł. Mianowicie zamiast stosowania preparatów glikolowych chcę zastosować na górnym odcinku rury bezpieczeństwa i naczyniu przewód grzejny 10 - 15W, następnie ściśle opatulić wełną 5cm, dobrze skręcić drutem a następnie szczelnie owinąć grubą folią budowlaną by zapobiec przewiewaniu zimnym powietrzem. W przypadku bardzo silnych mrozów będę włączał przewód a latem dorobię automatykę która będzie utrzymywała temperaturę w naczyniu powyżej 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuję w mojej instalacji płyn od chłodnic samochodowych i nie mam nigdy problemów z instalacją CO tym bardziej, że kotłownie mam ok 28 m od ogrzewanego domu i nie bardzo komukolwiek by się chciało schodzić do kotłowni jak wygaśnie pod paleniskiem.

A mrozy są w tym roku, że ho ho!

 

Jak pewnie zauważyłeś woda w naczyniu wyrównawczym nie grzeje się tak jak w całej instalacji - wynika to z tego, że w zasadzie jest ona prawie w bezruchu dlatego

ocieplenie naczynka jest jak najbardziej wskazane.

Poliuretan jest tworzywem, które zapewnia jeszcze lepsze parametry izolacyjne niż styropian - może go zastosujesz.

Najlepiej zbuduj obudowę i wypełnij pianką. Będzie szczelne.

 

Można do tego naczynka pociągnąć drugą rurkę i podłączyć gdzieś w instalacji aby wymusić niewielki przepływ poprzez naczynie - lepiej to zrób z jakimś hydraulikiem

i wówczas odpadnie podgrzewanie elektryczne.

 

Kiedyś musiałem zapewnić dodatnią temperaturę licznikowi wody i naprędce podłączyłem zwykłego halogena na 12V/35W i to wystarczyło.

Obecnie przebiega tam rurka CO z polibutylenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.