Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Mam taki problem: Posiadam piec tłokowy. Pali się w nim cały czas. W domu jest termostat pokojowy, który steruje pracą pompy co ( włącza/wyłącza). Przy bojlerze jest czujnik temperatury CWU, który włącza/wyłącza pompę CWU w zależności od potrzeb. Problem polega na tym, że po wyłączeniu pomp (CWU i CO ) grzejniki oraz woda nadal są ciepłe. Obejść pomp nie mam ( nie ma zaworów różnicowych ). Chciałbym aby w momencie gdy pompy się wyłączą ciepła woda nie przechodziła grawitacyjnie przez pompy na CO i CWU. W jaki sposób najlepiej to zrobić ( najprościej i najtaniej. Chodzą mi po głowie rozwiązania: zawory zwrotne za pompami - ale to zwiększy opory podczas gdy pompy są włączone, zawory przelotowe z siłownikiem - tu jednak trzeba by dodać jeszcze sterownik zaworu, czy też elektrozawory z cewką? A może w ogóle nie ma sensu zajmować się tematem, bo nie przyniesie to dużych oszczędności w opale? Jak z tego wynika rozwiązań jest kilka, ale które wybrać? - proszę o pomoc. Z obserwacji wynika, że gdy np. ręcznie zamknę zawory w piecu do co i cwu to podawanie w trybie podtrzymania występuje rzadziej - temperatura na piecu po prostu wolniej spada. Natomiast ile można na tym oszczędzić - tego niestety nie wiem.

Opublikowano

gdy grzejniki są ciepłe to kiedy potrzeba zwiększyc temperaturę w pomieszczeniu to wtedy kocioł nie będzie tak gonił jak gdyby grzejniki były całkiem zimne jednak gdy ciepło nie idzie na grzejniki to kocioł tak często nie pracuje trzeba by sprawdzic czy się to będzie opłacało tylko małym kosztem

Opublikowano

No właśnie - tylko jak to sprawdzić małym kosztem. Ja mam taką systuację że w dni robocze w granicch od 7 do 15 grzanie CO i CWU nie jest wogóle potrzebne, w weekend raczej cały czas się grzeje - no oczywiście z wyjątkiem sytuacji gdy temperatura pokojowa dojdzie do zadanej, wówczas termostat pokojowy wyłącza pompę co. Podobnie jak woda w bojlerze spadnie poniżej zadane to włącza się pompa CWU. Następuje to raczej rzadko, bo woda jest ciągle o ok. 15 - 20 stopni cieplejsza niż temp zadana - mimo że pompa jest wyłączona, to grawidacją woda ciepła idzie do bojlera grzejąc go niepotrzebnie, bo woda w zasadzie parzy. Piec ustawiony na temp 63 stopnie. Może ktoś z forumowiczów wie jak tanim kosztem to sprawdzić - dziś wyłączyłem wogóle grzanie cwu i zakręciłem zawory. Wodę włączyłem na taryfę nocną w określonych przedziałąch czasowych. Zobaczę ile mniejsze będzie zużycie groszku.

Opublikowano

Przy takim sterowaniu zawory zwrotne są potrzebne za obiema pompami.

Poza tym w obwodzie cwu przydałby się zawor regulacyjny przepływu.

 

Tak się po prostu robi i nikt nie liczy jakie są straty, bo wiadomo, że są i to wystarczy.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Zastanawiam się tylko, czy pompy pracujące na 1 biegu dadzą radę otworzyć zawory zwrotne. Pompa od CO ma;

 

1- 30W

2 - 60 W

3 - 90 W

 

pompa od CWU ma

 

1- 25W

2 - 35 W

3 - 45W

 

Dotychczas żona mówła, że jak pompa od CO jest na 2 to za bardzo szumi w grzejnikach i nie może w nocy spać. Mnie tam to nie przeszkadza.

Opublikowano

No bo w zaworach zwrotnych jest sprężyna, której opór pompa musi pokonać. No i w związku z tym pytanie - z jaką mocą musi pracować pompa aby otworzyć zawór zwrotny 1'? Zapomniałem dodać, że w dwóch pomieszczeniach są podłogówki. W pozostałych grzejniki.

Opublikowano

Zdecydowałem już w zasadzie, że chyba te zawory zwrotne za pompami co i cwu będą dobrym rozwiązaniem. Doradźcie drodzy forumowicze jakie zawory zwrotne zastosować - klapowe czy sprężynowe. W zasadzie nie wiem jak działają klapowe?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.