Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Tece 2W1 I...


mistalova

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie - będę instalował rozdzielacz Tece 2w1 (w tej chwili mam jego "klona" z Gorgiela) i zastanawia mnie jedna rzecz - czy da się go podłączyć do kotła z temperaturą wody regulowaną pogodówką, czy też bezwarunkowo zasilanie musi być stałotemperaturowe? W instrukcji nie znalazłem o tym ani słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - będę instalował rozdzielacz Tece 2w1 (w tej chwili mam jego "klona" z Gorgiela) i zastanawia mnie jedna rzecz - czy da się go podłączyć do kotła z temperaturą wody regulowaną pogodówką, czy też bezwarunkowo zasilanie musi być stałotemperaturowe? W instrukcji nie znalazłem o tym ani słowa.

 

Witam , będziesz instalował rozdzielacz Tece czy jego klona ?,( bo z tego co wiem to klon to nie jest tylko nieudolnie podrobiony egzlemplarz .) w instrukcji TeCe czy Gorgiela nie znalazłeś żadnej informacji .?

Jeśli chodzi o pytanie, to zaleca się aby układ grzejnikowy pracował na temperaturze wyższej niż obliczona dla ogrzewania podłogowego w danym budynku . Można do części układu podłogowego zastosować sterowanie np. WLM2 lub EZC które może współpracować z pogodówką .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie oryginalny Tece2w1 - teraz mam podróbkę (Gorgiel), ale po zdjęciach jego wnętrzności, które kiedyś zamieściłeś stwierdziłem że trzeba go podmienić na coś porządnego.

Wszystko wydaje się proste, ale męczy mnie jedna rzecz. W przypadku gdy ustawię kocioł na zasilanie stałotemperaturowe, wszystko wydaje się być OK - tzn. ustawiam np. temp. z kotła na 60'C (grzejniki są niskotemp. na 55'C), następnie głowicą z kapilarą oraz dolnym zaworem zgodnie z instrukcją Tece ustawiam temp. na podłogówkę.

Ale, jeśli zechcę skorzystać z pogodówki (wbudowana w kocioł), to sprawa się komplikuje.

Bo powiedzmy że dziś kocioł podgrzewa wodę do 60'C i ustawiam głowicę i dolny zawór w rozdzielaczu tak by na podłogówkę szło 40'C

A co będzie, gdy na dworze będzie zimno i podłogówka w piecu zacznie pompować wodę np. 70'C? wtedy rozdzielacz dalej będzie puszczał na podłogówkę 40'C? Coś mi się wydaje, że może puścić więcej, a to już by było niedobrze... Hydraulik też nie jest pewien jak zachowa się temp. na sekcjach podłogowych przy zmiennej temp. z kotła...

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , w przedstawiaonym przykładzie niezależnie co będzie robić piec czy będzie 60 czy 80 to rozdzielacz podłogówki będzie miał 40 st . ( może się zdażyć że rozgrzejesz piec na 80 przy zimnej podłogówce i nagle odkręcisz zawór kulowy tem nagle się podniesie ale za parę sekund głowica ją ograniczy do zadanej tem .) Teraz pojawia się problem ustawiania podłogówki prz zmiennej tem , więc prosto tłumacząc gdy zaczynamy robić takie ogrzewanie powino się tak rozmieścić rury aby przy np . -20st na zewnątrz maksymalna tem zasilania podłogowego 45 st , powodowała że w pomieszczeniach mamy założoną tem , czyli np. łazienka 24 st , salon , 22 , sypialnia 20 , kuchnia ,holl 21 . Jak potrzebujemy regulować temperaturami w pomieszczeniach to robimy to za pomocą termostatów które zamykają poszczególne obwody na rozdzielaczu współpracując z siłownikami , z kolei gdy na zewnątrz tem wzrośnie z -20 na -5 st to możemy skręcić głowice na rozdzielaczu na np 37 st . , i teraz ... jak chcemy być jeszcze bardziej wygodni możemy na taki sam zawór co jest głowica zamontowana , który znajduje się w tym przypadku na dolnej belce nakręcamy siłownik sterowany przez pogodówkę , głowicę należy odkręcić wtedy na maksa czyli na 45 , i w tedy układ podłogowy jest sterowany pogodówką w zależności od krzywej grzewczej , ,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba wiem co mam czynić, oceń tylko czy moje działania będą prawidłowe:

- w kotle aktywuję pogodówkę (woda dostarczana w zakresie 40-80 stopni (na starej instalacji to chodziło OK)

- temperaturę na rozdzielaczu ustawiam na 40 stopni, (na podrabianym Tece pomimo ustawienia 40 stopni temperatura wahała się od 35 do 55 stopni w zależności od tego jaką temp. podawała na rozdzielacz pogodówka!)

- na rozdzielacz (powroty z podłogówki) zakładam siłowniki sterowane termostatami (mam dwie "strefy", w jednej 3 OP, w drugiej 1 OP), siłownikami sterowały Eurostery z algorytmami PI i to chodziło też w miarę OK.

Pytanie - ma to ręce i nogi?

 

PS. mogę w miejsce oryginalnych odpowietrzników założyć automatyczne? tam jest 1/2 cala?

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Luxus 4 jest to sterownik, który dedykowany jest do kotłów kostrzewy. Może on sterować trzema pompami. Zastanawiałem się czy jest możliwe żeby on "wiedział" jak sterować pompą w TECE. W instrukcji do TECE jest napisane " podłączyć kabel od pompy do źródła napięcia lub do centralki sterującej WLM2 ewentualnie EZC" - no i tak się zastanawiam czy ten Luxus 4 też by sobie z tym poradził.

Moja, póki co jeszcze nie uruchomiona, instalacja posiada trzy pompy łącznie z tą w TECE 2w1. Jedna pompa będzie podłączona do sterownika siłownika zaworu 4d, druga będzie podłączona do sterownika kotła Luxus 4. Zastanawiam się co zrobić z tą trzecią, która jest w TECE 2w1, czy ją też do tego Luxus4 czy może bezpośrednio do źródła napięcia podłączyć.

Edytowane przez cyrkus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.