Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek Czy Gaz Z Butli Gaspol


phuanex

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę wszystkich o pomoc. Mam dylemat.

 

Posiadam nowy dom jednoroczny i piec Klimosz 25 kw na ekogroszek. Ogrzewanie zimą wynosi mnie w granicach 500 zł. Dom 180 mkw, podłogowe ogrzewanie, styropian 15 cm, pustak 25 cm. Zastanawiam się nad zmianą piec na kondensacyjny plus butla z gazem z Gaspolu. Czy koszty ogrzewania w miesiącu wyjdą podobne czy dużo wyższe.

 

Męczy mnie już czyszczenie pieca i kotłowni.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów.

Otóż mam taki sam problem jak kolega. Jestem na etapie wyboru ogrzewania w nowo postawionym domku jednorodzinnym. Zakładając, że będzie bardzo dobrze ocieplony, 160 mkw pow, ogrzewanej. Kominek z płaszczem wodnym,ogrzewanie podłogowe.W dalekiej przyszłości poddasze bedzię użytkowe. jaki rodzaj ogrzewania polecacie? Zastanawiam się nad gazem z chemline. Butla na podwórku, jakis dobry piec. Tak polecił mi też znajomy, który się tym zajmuje. Inni odradzaja, ze to bardzo droga instalacja w uzytkowaniu. Mysłalem również o ekogroszku, ale już sam nie wiem, co bedzie lepsze? Prosze o opinie, bo to jest ważna decyzja:)

 

Pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj po ostatnich zmianach cen gaz płynny z butli jest najdroższym nośnikiem energii nie licząc prądu w taryfie dziennej.

wybrane koszty

Gaz ziemny do konca roku--0,20 zł za kWh

propan/autogaz nowa cena-0,42 zł za kWh

propan/butan nowa cena - 0,48 zł za kWh

olej opałowy hurt z 1 grudnia -0,37 zł za kWh

en elektr noc 0,27 zł za kWh

en elektr dzień 0,58 zł za kWh

miał węglowy z 1 grudnia 0,12 zł za kWh

eko groszek z 1 grudnia 0,17-0,18 zł za kWh

drewno od 0,15 -0,22 zł za kWh w zależności od stopnia przetworzenia

 

Liczone dla budynku 17 MWh zapotrzebowania rocznego.poz Hermogenes

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekogroszek czy gaz z butli Gaspol?

 

Jeśli nawet jest drożej to niewiele. Ale przy pewnych uwarunkowaniach.

Przede wszystkim nie dostawca sieciowy /w tym wypadku Gaspol/ bo:

 

1. Płacisz za gaz 30 - 40% więcej niż cena rynkowa propanu.

2. Płacisz co miesiąc opłatę dzierżawną za zbiornik.

3. Zobowiazujesz się do zakupu określonej ilości gazu. Nie wywiązanie się z umowy = kary.

4. Umowę podpisujesz na określony czas - z reguły na 5 lat, bez możliwości wypowiedzenia - lub kary.

 

 

Pozostaje zbiornik na własność.

 

1. Jednorazowa inwestycja ok. 10 - 11 000 zł. W tym zbiornik, projekt, instalacja, przygotowanie dokumentacji dla UDT. Inwestycja 'pod klucz'.

2. Opłata roczna 100 zł na rzecz UDT.

3. Na tą chwilę cena rynkowa gazu ok. 1,9 zł/l netto = 2,34 zł/l brutto. Latem tego roku 1,8 zł/l brutto. Niestety cena jest sezonowa ale tankujesz głónie latem gdy cena najniższa.

4. Popytaj sasiadów jaka jest cena np. w Gaspolu w tej chwili i porównaj. Z pewnoscią dobrze ponad 3 zł. Rocznie zużyjesz pomiędzy 2 - 3 000l. Przy różnicy 1 zł/l zbiornik zwraca się po 2 - 3 latach.

5. Nie jesteś uzależniony od widzimisię jednego dostawcy. Kupujesz gdzie taniej.

 

Widzę po Tobie, że nie trzeba już wytaczać argumentów w stylu: brudno, nie można wyjechać zimą, powierzchni do składowania, szkoda kręgosłupa itp.

I na koniec.

Jeśli się zdecydujesz na zbiornik na własność zbierz kilka ofert. Troche się na tym znam - pomogę:rolleyes: .

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego phuanex zlicz wszyskie koszty jakie musiałbyś ponieść zmieniając ogrzewanie,policz również różnicę w ogrzewaniu gazem a ekogroszkiem.Wstrzymaj się sezon , idzie nowy rok i nowe podwyżki akcyzy na gaz.Wtedy będziesz wiedział czy się opłaca POnosić te wszyskie koszta i mieć czysto igrzać się gazem.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj po ostatnich zmianach cen gaz płynny z butli jest najdroższym nośnikiem energi nie licząc prądu w raryfie dziennej.

wybrane koszty

Gaz ziemny do konca roku--0,20 zł za kWh

propan/autogaz nowa cena-0,42 zł za kWh

propan/butan nowa cena - 0,48 zł za kWh

olej opałowy hurt z 1 grudnia -0,37 zł za kWh

en elektr noc 0,27 zł za kWh

en elektr dzień 0,58 zł za kWh

miał węglowy z 1 grudnia 0,12 zł za kWh

eko groszek z 1 grudnia 0,17-0,18 zł za kWh

drewno od 0,15 -0,22 zł za kWh w zależności od stopnia przetworzenia

 

Liczone dla budynku 17 MWh zapotrzebowania rocznego.poz Hermogenes

--------------------------------------------------

Jak na innych forach szykuje sie ciekawa dyskusja "obok".

 

Przy obecnej cenie:

 

propan 0,32 zł za kWh, latem 0,27 zł za kWh.

 

To nie jest liczone wg. cen Gaspolu, a cen możliwych do uzyskania na rynku przy własnym zbiorniku.

Pozostaje jeszcze do uwzględnienia: sprawność pieca w zależności od rodzaju nośnika, opłaty przesyłowe w przypadku energii elektrycznej i gazu ziemnego, kilka ton przerzuconego w roku miału węglowego i popiołu, dwumiesięczny pobyt na zwolnieniu z powodu urazu kregosłupa itp.

Decyzja należy do inwestora :rolleyes: .

Pozdr. Berbelucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu kupiłem 1 000 l za 2,34 zł/l brutto. Nawet jeśli będzie ostra zima dociagnę do maja. A wówczas pewnie cena spadnie poniżej 2 zł jak tego lata i znowu do pełna. Sąsiad ma umowę z koncernem, telemetrię, i rozlicza sie miesięcznie przy stałej stawce przez cały rok i wychodzi mu ponad 3,1 zł/l + opłata miesięczna za dzierżawę zbiornika.

Wyliczenie proste. Przy takim samym zużyciu = 3 000l.

 

Sąsiad. 3 000l x 3,1zł/l = 9 300zł.

U mnie. 2 000l x 1,84zł/l = 3 680 zł + 1 000l x 2,34 zł/l = 2 340 zł. Razem 6 020 zł.

 

W jeden sezon jestem 'do przodu' 3 280 zł na samym gazie, nie mówiąc o braku opłat za dzierżwę.

 

Pozdrawiam Berbelucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli koszty nie są aż takie bardzo duże jak wszyscy dookoła mi mówili. Zaznaczam, że bede palił w kominku który będzie też ogrzewał między innymi podłogę w salonie.

Lepiej kupić butlę na własność tak? i chciałbym być nie zależny od firmy która zainstaluje mi wszystko, czy jest taka możliwość? nie chce kupować gazu od jednego dostwcy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli koszty nie są aż takie bardzo duże jak wszyscy dookoła mi mówili. Zaznaczam, że bede palił w kominku który będzie też ogrzewał między innymi podłogę w salonie.

Lepiej kupić butlę na własność tak? i chciałbym być nie zależny od firmy która zainstaluje mi wszystko, czy jest taka możliwość? nie chce kupować gazu od jednego dostwcy.

Pozdrawiam

 

Taka jest własnie idea zakupu zbiornika na właśność. To tak jak z samochodem. Kupując go użytkownik nie podpisuje umowy z jakąś konkretną stacją benzynową.

Doradzę.

 

Berbelucha

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Pozostaje jeszcze do uwzględnienia: sprawność pieca w zależności od rodzaju nośnika, opłaty przesyłowe w przypadku energii elektrycznej i gazu ziemnego, kilka ton przerzuconego w roku miału węglowego i popiołu, dwumiesięczny pobyt na zwolnieniu z powodu urazu kregosłupa itp.z powodu urazu kregosłupa itpDecyzja należy do inwestora :rolleyes: .

Pozdr. Berbelucha

 

witam, co do własnego zbiornika to masz rację w 100 procentach% !!! Natomiast jeśli chodzi o ten uraz kręgosłupa, nie róbmy z siebie mięczaków, większość osób w swoim życiu przerzuciła trochę żelaza w siłowni, lub ziemii na trawnik :)

 

no i te DWA MIESIĄCE NA ZWOLNIENIU HEHEHE

 

Widzę po Tobie, że nie trzeba już wytaczać argumentów w stylu: brudno, nie można wyjechać zimą, powierzchni do składowania, szkoda kręgosłupa itp.

I na koniec.

z tych bzdur to tylko to tylko się zgadza powierzchnia do składowania, za to z drugiej strony ładna bomba w ogródku :) REWELACJA jeśli ma się małą działkę i jest problem z niezachowaniem odległości od budynku i granicy sąsiedniej działki: tutaj można sprawdzić odległości: http://www.serwislpg.pl/przepisy-lpg/techniczne-minimalne-odleglosci-zbiornikow-na-gaz-plynny-od-budynkow,5s

 

 

OCZYWIŚCIE jestem niezadowolonym użytkownikiem pieca na ekogroszek (obecnie kombinowałbym coś z drewnem - piec+bufor, NA PEWNO nie kominek z płaszczem).

 

Trochę mnie martwą podwyżki gazu, bo niestety pociągnie to za sobą wzrost cen między innymi ekogroszku - dużo osób dalej będzie się na niego decydować.

 

Ktoś może spytać to co wybrać w takim razie - odpowiem - energia elektryczna w taniej taryfie - koszt około 30 groszy kWh, bez tych cyrków z butlami, zbiornikami na olej itp.

 

pozdrawiam Wojtassss

Edytowane przez wojtassss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei.

 

1. Kręgosłup; Chciałbym zobaczyć mieszkańca w słusznym wieku lub żonę jego targającą worki 30 kg do podajnika lub obracającą szuflą.

 

2. Bomba; Proszę o przykład pożaru wywołanego przez propan w zbiorniku przydomowym. Nie chodzi mi o domorosłą instalację łączenia zbiorników 30 kg.

 

3. Odległości; Zbiorniki przydomowe nie są dla działek 100 m2 w zabydowie szeregowej, a i tu się znajdą rozwiązania. 1 m od domu i 1 m od sasiada to są duże odległości?

 

4. Energia elektryczna. 30 gr/kWh tylko nocą /do 1.01.2012/ i kalkulatory w ruch. Propan przy cenie z lipca 1,9 zł/litr lub dzisiaj 2,35 zł/litr przy wydajności 7 kWh/litr. Miłych wrażeń :rolleyes:

 

 

Pozdrawiam

Berbelucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowione, gaz i tylko gaz:) straszna wygoda. Podobno można nawet telefonem komórkowym sterować piecem. Bardzo mi się to podoba.jestem dosć mlodą osobą i lubie takie gadżety.Znajomy co ma piec na eko groszek. bedzie zmieniał na gaz gdyż ceni sobie wygode. a z tego co mówił, to co dwa dni wysypuje popiół, a nie chce mu sie tego robic. Butle kupie na własność. Berbelucha mam Twojego meila, jak już bede realizowal inwestycje to napewno sie odezwę do Ciebie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei.

 

1. Kręgosłup; Chciałbym zobaczyć mieszkańca w słusznym wieku lub żonę jego targającą worki 30 kg do podajnika lub obracającą szuflą.

 

2. Bomba; Proszę o przykład pożaru wywołanego przez propan w zbiorniku przydomowym. Nie chodzi mi o domorosłą instalację łączenia zbiorników 30 kg.

 

3. Odległości; Zbiorniki przydomowe nie są dla działek 100 m2 w zabydowie szeregowej, a i tu się znajdą rozwiązania. 1 m od domu i 1 m od sasiada to są duże odległości?

 

4. Energia elektryczna. 30 gr/kWh tylko nocą /do 1.01.2012/ i kalkulatory w ruch. Propan przy cenie z lipca 1,9 zł/litr lub dzisiaj 2,35 zł/litr przy wydajności 7 kWh/litr. Miłych wrażeń :rolleyes:

 

 

witam, no to po kolei :)

 

1. Worki w większości to 25 lub 20 kg i nikt nie każe całego worka targać, jeśli chodzi o takie argumenty to może najlepiej napisać, że ekogroszek to tylko luzem albo w big bagach :)

 

2. Pisząc bomba chodziło mi nie o zagrożenie tylko WYGLĄD :) Przezabawnie wygląda próba ukrycia butli wśród krzewów i drzewek :)

 

3. Te 1m od domu i sąsiada to rozumiem troche naciągane, bo generalnie powinno być 3m (w szczególnych przypadkach 1,5 m)

 

4. Te 2,35 to rozumiem netto :) POLAK POTRAFI ;) (okradać innego Polaka ;) 2,35/7 to więcej niż 30 gr i po co butla piec i cała instalacja? (w taniej taryfie piece akumulacyjne spokojnie wyrabiają się)

 

5. TROCHE obiektywizmu - rozumiem, że powiązania z branżą przesłaniają troche widoki :P

 

pozdrawiam

Edytowane przez wojtassss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Cokolwiek by nie mówić - targać trzeba i to w jedna i w drugą stronę. Do kręgosłupa dodam płuca

 

2. Fakt, chyba że zbiornik podziemny

 

3. 1m przy zbiorniku podziemnym, 3m przy naziemnym, 1,5 m przy ściance ogniowej

 

4. Brutto. Zbiornik po to ma 2 700l pojemności aby tankować się latem gdy taniej, a korzystać zimą gdy drożej :rolleyes:

 

5. Trochę związany, co nie wyklucza obiektywizmu. Nawiasem mówiąc: taryfa nocna 30 gr + opłaty stałe

 

6. Nie spieram się o wyższość prądu nad propanem, czy odwrotnie. Obaj mamy rację w jednym - jest konkurencyjna oferta w stosunku do paliw stalych. Wybór należy do klienta :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Proszę wszystkich o pomoc. Mam dylemat.

 

Posiadam nowy dom jednoroczny i piec Klimosz 25 kw na ekogroszek. Ogrzewanie zimą wynosi mnie w granicach 500 zł. Dom 180 mkw, podłogowe ogrzewanie, styropian 15 cm, pustak 25 cm. Zastanawiam się nad zmianą piec na kondensacyjny plus butla z gazem z Gaspolu. Czy koszty ogrzewania w miesiącu wyjdą podobne czy dużo wyższe.

 

Męczy mnie już czyszczenie pieca i kotłowni.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

jesli nie masz gazu a chcesz miac komfort to tylko i wyłacznie pompa ciepła powioetrze woda np Fujitsu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.