Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Podłogówką.


Cilvaringz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam..potrzebuję porady od znawców tematu,gdyż mam problem z ogrzewaniem podłogowym.Otóż dom jest piętrowy z 12 m ogrzewaniem podłogowym łazienki na górze,które działa poprawnie,natomiast na parterze są 4 nitki podzielonej podłogówki(ok.50m),gdzie ogrzewanie nie działa.Piec defro duo 15Kw,schemat przedstawiam na zdjęciach(pompa CO oraz podłogowa firmy Halm),zawór rtl ustawiony na 6,temperatura na zegarze jakieś 60 stopni.Po lewej w skrzynce jest zasilanie grzejników ,po prawej podłogówki.Proszę o pomoc. post-36044-0-27975100-1322772996_thumb.jpg post-36044-0-12427200-1322773221_thumb.jpg post-36044-0-40372400-1322773531_thumb.jpg post-36044-0-15634200-1322773892_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zdjecie troche nie wyjasnia wszystkiego.

Czy zasialanie jest na górze bo tak mniemam.

Jeśli tak to układ nie ma prawda działać, źle zmontowane i RTL blokuje przepływ od strony ogrzewania podłogowego po osiągniecu temperatury.

Pompa zamiast w tym momencie mieszać ogrzewanie podłogowe to miesza po stronie ogrzewania grzejnikowego bo inaczej nie może.

Ogólnie żle zmontowane, kto to montował, Instalator czy samodzielna inicjatywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie też nie jestem zbyt PRO w tych sprawach,ale wydaje mi się,że raczej nikt nie zamontował by kolektorów na samej górze:). Więc przyjmijmy,że układ jest zapowietrzony. Przy zaworach którymi regulujesz temperaturę poszczególnych układów podłogowego ogrzewania powinien być zaworek do odpowietrzenia. Jeden układ podłogówki=jeden zaworek regulacji ciepła tej podłogówki i odpowietrzenie wraz z nim( z tego co pamiętam to te zawory nazywają się RTL). Nie wiem jak to u ciebie jest zrobione ale ogólnie sprawdź te zawory którymi regulujesz temperaturę i to powinien być odpowietrznik, ważne jest też,że zawory te powinny być na tym samym poziomie co podłogówka czyli jeśli kuchnia i łazienka na pierwszym pietrze jest to zawory od kuchni i łazienki też tam powinny być i analogicznie jeśli podłogówka na 2 pietrze to zawory od niej tez na drugim ten sam poziom właśnie pod odpowietrzenie. Jeżeli robiła to firma to wydaje mi się,że sprawdziła czy układ nie jest zapowietrzony chodź wiadomo rożnie to bywa. Nie wiem jak dokładnie wyglądają te odpowietrzniki,ale myślę, że ktoś wytłumaczy Ci to dokładniej.

WoW sam już nie wiem rzeczywiście coś jest nie tak jak już wspomniałem nie znam się za dobrze na tym,ale ten układ...hmmm....ktoś może coś napisze na ten temat, ktoś bardziej kompetentny. Próbuje wyobrazić sobie jak to ma działać i nie jestem w stanie, ta pompa tam, wiem,ze to chyba pompa do podłogówki ale.....sam nie wiem z niecierpliwością czekam na rozwikłanie tego problemu.

Edytowane przez Lukaszdg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile, zaworów to zależy od wielkości pętli stosowanych zaworów

W danych technicznym zaworu określone jest jaki przepływ są w stanie zagwarantować a co z tego wynika określa to moc jaką może przenieść czyli wielkość ogrzewania podłogowego.

Natomiast co do zdjęć to nie ma co tu szukać problemu zapowietrzenia.

 

Przede wszystkim układ jest źle wykonany i nie ma prawa działać ogrzewanie podłogowe i to jest jedyny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , kolego masz źle zamontowany zestaw pompowy , wystarczy go odwrócić o 180 st , i wszystko będzie działało , Być może że hydraulik się pomylił bo zestaw jest produkowany dla firmy Prandelli i tam można zakupić odzielnie każdy element ale trzeba też umieć czytać instrukcje żeby go dobrze złożyć . posyłam zdjęcie jak to ma być połączone . Najważniejsze aby zasilanie z kotła było na dolnej belce rozdzielacza grzejnikowego ,zdjęcie akurat przedstawia podłaczenie z lewej strony ty masz z prawej . pozdrawiam post-4018-0-79304900-1322835827_thumb.jpgExpozytor_ opis.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a napisz jeszcze co to za czujnik dałeś na zawór ?? A i jeszcze dla wyjaśnienia zestaw ten nie posiada zaworów RTL , To jest głowica termostatyczna z zamontowaną wewnątrz modułu kapilarą ,która ogranicza temperaturę w części podłogowej .pozdrawiam

Edytowane przez tomekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisałem żle zmontowane w kwesti uścislenia prosze to odwrócić jesli chodzi o pompę w raz z zaworami o 180 st ale w poziaomie ( czyli zawory do belki ogrzewania )

prosze sobie sprawdzić jeszcze bo ze zdjecia tako nie dojdziemy gdzie jest zasilanie a gdzie powrót od strony przyłacza ( aby nie było odwrotnie ) bo nię będzie działać.

Zasilanie dolna belka, powrót górna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moje pytanie...czemu jedna wiązka podłogówki działa skoro pompa jest zamontowana nie poprawnie? Jeszcze jedno pytanie, jeśli nie posiada osobnych zaworów RTL to znaczy,że nie można ustawiać temperatury na poszczególnych wiązkach podłogówki wedle rzeczenia?

Edytowane przez Lukaszdg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, pozatym pentle na tym rozdzielaczu proszę wyregulować indywidualnie pod kątem długości i mocy.

Bład w zamontowaniu jest ewidentny i tu nie ma co dyskutować iż coś działa a coś nie działa.

Albo słuzymy pomoca albo jesli uwaza pan ze ma pan inna opinie to trosze zrobic po swojemu bo to bez sensu tłumaczyc cos co jest oczywiste a jeszcze jest 3000 pytan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na balce są wzkazniki przerpływy, mie wiem czy mają możliwośc regulacji przepływy.

należy pokryzować pentle o małej mocy czy też małej długości.

Można też policzyć jaki przepływ ma być w danej pętli ze wzgledu na moc ale trzeba znać sposób ułożenia pętli, długość i jaka moc jest potrzebna,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moje pytanie...czemu jedna wiązka podłogówki działa skoro pompa jest zamontowana nie poprawnie? Jeszcze jedno pytanie, jeśli nie posiada osobnych zaworów RTL to znaczy,że nie można ustawiać temperatury na poszczególnych wiązkach podłogówki wedle rzeczenia?

Witam ,pierwsze pytanie już zostało wyjaśnione , a jeśli chodzi o ustawienie temperatury w poszczególnych pętlach to można to robić montując na poszczególne obwody siłowniki elektryczne sterowane przez termostaty umieszczone w poszczególnych pokojach , RTL nie sprawdzają się przy większych powierzchniach i ryzyko przegrzania podłogi jest bardzo duże np. zasilając rozdzielacz podłogówki bezpośrednio z kotła 70stC i montując zawór RTL na powrocie 100 m/b odcinka rury do podłogówki wpływa nam właśnie ta temperatura aż do czasu kiedy powrót tej pętli się nie rozgrzeje na tyle aby zamykał tą pętle i to jest bardzo niebezpieczne dlatego temperatura wchodząca do petli podłogowych powinna już na początku być ograniczona do max. 47 st C , a najlepiej dobrana przez projektanta który to wszystko obliczy na podstawie obliczenia zapotrzebowania na ciepło w każdym pomieszczeniu .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na balce są wzkazniki przerpływy, mie wiem czy mają możliwośc regulacji przepływy.

należy pokryzować pentle o małej mocy czy też małej długości.

Można też policzyć jaki przepływ ma być w danej pętli ze wzgledu na moc ale trzeba znać sposób ułożenia pętli, długośc i jaka moc jest potrzebna,

Witam przepływomierze zamontowane na górnej belce podłogówki mają możliwość precyzyjnego wyregulowania przepływów ,

-na początku trzeba odkręcić je do oporu następnie te co wskazują największe przepływy zakręcać tak aby wyrównać każdy z nich ,gdy posiadasz jakiś obwód strefy przyściennej możesz na nim nastawić ok 0,5 litra/min więcej niż pozostałe

- ważną nastawą jest też kryza nastawa kryzująca na górnym zaworze termostatycznym ,po odkręceniu pokrętła znajdziesz tam skalę od 1 - 9 , zakręć ją na maxa , a następnie odkręć do połowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.