Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosba O Sprawdzenie Inst.co Z Wymiennikiem


rubikonmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM

PROSZE O OKRESLENIE KTORY SCHEMAT BEDZIE OPTYMALNY I OCZYWISCIE POPRAWNY

KOCIOL NA EKOGROSZEK 20 KW ZE STEROWNIEM

ZASOBNIK WODY CWU 120 LITROW

NACZYNIE WYROWNAWCZE W KOTLOWNI NA PARTERZE (BRAK MOZLIWOSCI ZAMONTOWANIA NA STRYCHU)

INSTALACJA PEX PARTER I PIETRO SAME GRZEJNIKI

POWIERZCHNIA OGRZEWANA 140 M2

MAM KILKA PYTAN

KTORY SCHEMAT BYLBY NAJLEPSZY (GDY BYL POPRAWNY)

CZY WYMIENIK PLYTOWY MA DUZE STRATY CIEPLNE( SPRAWNOSC)

 

post-26700-0-01850100-1322256430_thumb.jpgpost-26700-0-75130300-1322256436_thumb.jpgpost-26700-0-42522100-1322256444_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie kozystalem z tego postu do wykonania schematu 2 ale mam kilka pytan i watpliwosci ktore umiescilem na swoim schemacie

a mianowicie zamontawalem zawor klapkowy tak jak pisales i bajpas pytanie tylko czy dobrze cie zrozumialem i czy dobrze umiescilem wpiecie napelniania wody do co mam zastrzezenia co do zaworu bezpiczenstwa wiec go przenioslem i zastanawiam czy jedna pompa popchnie wode do rozdzielaczy i do wymiennika

czy nie warto zamontowac tego zaworu trojdroznego na zasilaniu grzejnikow (chodzi o to ze woda z parteru i pietra bedzie miala rozne temperatury chociaz na grzejnikach beda termostaty a moze przesadzam)Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamontawalem zawor klapkowy tak jak pisales i bajpas pytanie tylko czy dobrze cie zrozumialem

Witam.

Nie ma się co pieklić. To nie czat tylko forum. Na odpowiedzi czasem trzeba poczekać.

Zawór klapowy jak najbardziej. Nie będzie stukał przy cyklicznej pracy pompy CWU. Montowany powinien być raczej w poziomie. Łatwiej będzie grawitacji go otworzyć. Schemat nr 2 najlepszy, sprawdzony i stosowany przeze mnie w praktyce. Zaletą jest możliwość korzystania tylko z jednej pompy CWU latem. Kotłową wyłączasz lub za pośrednictwem dodatkowego termostatu może ona czuwać nad temperaturą powrotu. Jeszcze inna opcja, to włączenie latem pompy CWU na stałe i wyłączenie kotłowej. Efekt ten sam.

 

czy dobrze umiescilem wpiecie napelniania wody do co

OK. Kazde inne miejsce nie byłoby gorsze. Grunt, to trzymać się dolnych partii układów, co jest istotne przy pierwszym napełnianiu.

 

mam zastrzezenia co do zaworu bezpiczenstwa wiec go przenioslem

Nie widzę powodu. Zawór zazwyczaj wchodzi w skład grupy bezpieczeństwa i przenoszenie go jest dla mnie niepotrzebne i nieistotne. Ewentualnie napisz co to za zastrzeżenia.

 

zastanawiam się czy jedna pompa popchnie wode do rozdzielaczy i do wymiennika

Oczywiście. Tu to już przekombinowałeś. Dwie pompy miałyby być równolegle?

Zamiast dublować pompy, zdubluj zawór odcinający wymiennika, tak aby bezpośrednio przed filtrem i bezpośrednio za pompą były odcięcia. Mniej wody spłynie przy czyszczeniu filtra, mniej powietrza zaaplikujesz układowi.

 

czy nie warto zamontowac tego zaworu trojdroznego na zasilaniu grzejnikow (chodzi o to ze woda z parteru i pietra bedzie miala rozne temperatury chociaz na grzejnikach beda termostaty a moze przesadzam)

Jak najbardziej warto. Nie rozumiem tylko dlaczego między parterem a piętrem ma być różnica temperatur. Dodatkowo jeśli wszystkie grzejniki są z termostatami, to warto zainstalować za pompą CO zawór nadmiarowo-upustowy, coby nie mieliła wody jak się wszystko pozamyka (ewentualnie jakaś inteligentna pompa).

 

Czy duże straty generuje wymiennik? Moja zasada, to przwymiarować wydajność wymiennika min. 2-krotnie w stosunku do mocy kotła. Wtedy można być spokojnym. Różnica temperatur jest niewielka (kilka stopni max). Warto też pozakładać w newralgicznych miejscach termometry poglądowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz elegancko to sie nazywa odpowiedz DZIEKI

Niestety ale nie znalazlem linku strony producenta zaworu chcialem ci go podeslac bylo tam napisane ze zawor nalezy umiescic na wyjsciu wody z wymiennika poniewaz bedzie chronil instalacje przed wzrostem cisnienia w najlepszy sposob ( wtym miejscu moze byc najwyzsze cinienie (prawda czy falsz) ochrona przed zagotowaniem ?

Co do wzrostu temperatury czy zawor trojdrozny nie zalatwi sprawy za wymiennikiem lub 2 grzejniki bez termostatu

Podkreslam ze jestem amotorem w hydraulice a moja wiedza to dzieki temu forum a to co naszkicuje to werfikuje u was .Ale hydraulika wciaga mnie fajna sprawa umiec sobie cos takigo stworzy i wykonac u siebie w domu a przy okazji go nie wysadzic i sie rozkoszowac dobrze wykonana instalacja.Teorii sie ucze z wykonaniem tego technicznie nie bede juz mial problemu to idzie mi lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylo tam napisane ze zawor nalezy umiescic na wyjsciu wody z wymiennika poniewaz bedzie chronil instalacje przed wzrostem cisnienia w najlepszy sposob ( wtym miejscu moze byc najwyzsze cinienie (prawda czy falsz) ochrona przed zagotowaniem

No tak. Tylko jakie to ma znaczenie, kiedy rzeczony zawór bezpieczeństwa otwiera się przy 3 barach, a wymiennik poddawany jest próbie 10 barów i chwilowo musi tyle wytrzymać? Różnica ciśnienia w różnych miejscach instalacji nigdy aż tak bardzo różnić się nie będzie i gdy ZB na powrocie otworzy się przy 3, to na zasileniu może będzie 3,1 bara. Dlatego napisałem, że to nieistotne.

 

Co do wzrostu temperatury czy zawor trojdrozny nie zalatwi sprawy za wymiennikiem lub 2 grzejniki bez termostatu

Zawór 3D za wymiennikiem to rozumiem do obniżania temp na grzejnikach. Wówczas pompę CO trzeba przerzucić na zasilenie i 3D nie "załatwi" problemu odcięcia obiegu termostatami. Pozostawienie dwóch grzejników bez głowic jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki montaz zaworu trojdroznego zalatwi sprawe ? Zawor recznie sterowany ) Czy to zalatwi sprawe i moge przystapic do wdrozenia projekyu w zycie> :rolleyes:OJ Chyba zawor trojdrozny powinien byc przed naczyniem przeponowym

post-26700-0-73754400-1322409623_thumb.jpg

Edytowane przez rubikonmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaw układ nr 2 bez instalacji zaworu 3D, zainwestuj w zawory termostatyczne przy grzejnikach oraz zainstaluj zawór nadmiarowo upustowy za wymiennikiem a uchroni on przed wzrostem ciśnienia w instalacji CO jeżeli grzejniki nagrzeją pomieszczenia i zamkną się termostaty. Pompa będzie wtedy tłoczyć wodę jedynie przez wymiennik, odbioru ciepła nie będzie i kocioł przejdzie w tryb podtrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki bedzie dobry http://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_du144.html

i czy dobrze go wpielem do instalacji ,czy nie potrzeba przed tym zaworem filtrow itp. Najwazniejsze na jaka wrtosc go nastawic ..rozumiem ze cisnienie w ukladzie poznam po manometrze ale jaka ma byc na zaworze? post-26700-0-06109400-1322417163_thumb.jpg

Edytowane przez rubikonmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.