Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Akm Uni Dużo Sadzy


volcik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

Mam kocioł defro akm uni 15 kw już drugi rok i ciągły problem z dużą ilością sadzy w całym piecu (komora spalania, wymiennik,czopuch ).

Konsultowałem się z serwisem, stosowałem się do ich ustawień, sam też próbowałem eksperymentować, no i nic. W ciągu tygodnia zbieram około 5 L sadzy.

Moje ustawienia to:

praca 12 s /80 s

podtrzymanie 10 s / 30 min

siła wentylatora 45%

wentylator w podtrzymaniu 25 s / 30 min

klapka wentylatora uchylona na 1/3

Zamontowałem dodatkową kratkę nawiewną do kotłowni.

Palę orginalnym ekogroszkiem z kopalni Juliusz Kazimierz. Próbowałem oczywiście innym, ten okazał najlepszy.

Dla pewności zrobię ekspertyzę ciągu kominowego.

Zaobserwowałem, że bardzo duże ilości dymu pojawiają się przy przejściu w stan podtrzymania, ale też widać dym w stanie pracy.

Bardzo mnie to zastanawia, bo dla porównania w palniku retortowym u sąsiada nie widać dymu w żadnym z wymienionych stanach.

Nasunęła mi się myśl, iż przyczyną może być sam palnik, którego praca powoduje wydzielanie się dymu. Do palnika rynnowego paliwo podawane jest

poziomo, co skutkuje osuwaniem się żaru i odkryciem nadpalonego dymiącego ekogroszku. W retorcie takiej sytuacji nie ma, bo palliwo podawane jest od spodu, a żar na górze blokuje

wydzielanie się dumu i zarazem produkcji sadzy.To jest moje spostrzeżenie, być może błędne .

Dlatego jeśli ktoś miał lub ma taki sam problem,to proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AKM UNI 22KW witam mam podobny problem z takim samym kotłem! ja palę ekogroszkiem 24000kJ. ilość popiołu jest zadziwiajaco duża .Ustawienia to 14s podawamie 70s przerwa ,a w potrzymaniu to 15s podawanie 40 min, przerwa . nadmuch 35%, Próbuje już od miesiąca ustawić jakieś optymalne parametry i jak do tej pory praktycznie nic nie osiągnąłem.U mnie też w trybie podtrzymania tworzy się spora ilość dymu i sadzy która okleja piec i dzwiczki .Zamontowałem sterownik temperatury wewnątrz domu (jest troszke lepiej ).Czytając inne fora zaobserwowałem że kotły z retortą są chyba lepsze! Może ktoś wie jak ustawić taki piec bo servis coś nie coś podpowie ale tak naprawde trzeba sobie samemu radzic!!!!!!!!!!

Edytowane przez madam74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia dopracowania takich palników i odpowiedniej dystrybucji powietrza.

 

Każdy wyrób na mocne i słabe strony. Zaletą rynny są małe opory podawania i praktycznie zerowe ryzyko zerwania zawleczki.

Kłopot na chwile obecną to problemy na mniejszych mocach....

 

 

Retorty z kolei częściej mogą zerwać zawleczkę, fakt,że paliwo odpalamy od góry, gazuje do dołu i koksuje, gazy przechodzą przez strefę żaru i pali sie czyściej.

Nowsze generacje palników retortowych potrafią też spalać miały i groszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to może być wina ekogroszku. Posiadam kocioł Defro Duo Uni ,kupiłem ekogroszek 890 zł za tonę i szok kiedy po dniu palenia kocioł był zalepiony sadzą .Kupiłem też na prubę miału ,zasypałem zasobnik do pełna . Pali się już piąty dzień a kociołek czyściutki , jest sporo popiołu ale wolę to niż codzienne czyszczenie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.