Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosze O Ocene Schematu Ogrzewania


Balzak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Troche dziwnie to wymyśliłeś. Małe poprawki:

 

post-18583-0-32490100-1319967181_thumb.jpg

 

3D w tym układzie obniża temp na grzejniki i przyłącze podmieszania ma być podłączone do powrotu grzejników. To samo 3D podłogówki. Aby pracował stabilnie ma być podmieszany z powrotu podłogówki. Reszta OK. Funkcji ochrony powrotu nie ma. Jeśli ma być, to koncepcja nie ta i wszystko do rekombinacji.

Co do uwagi kolegi wyżej, to ma rację. Osobiście nie wierzę w zawory schładzające (woda ok 10 sC silnym strumieniem podawana jest na płaszcz o temp powyżej 100 sC). Lepsza jest wężownica schładzająca wbudowana w kocioł lub zewnętrzna. O układzie otwartym nie wspomnę, bo rozumiem, że były powody go wykluczjące. Na początek przeniósłbym zawór bezpieczeństwa na zasilanie. Jeśli woda w kotle się zagotuje to najpierw wyrzuci troche wody a potem już tylko pare i mało prawdopodobne, aby wygotował całą wode.

 

P.S.

Wałkowano już wiele razy aby nie wrzucać plików bmp, bo dużo ważą. Między innymi Paint oferuje możliwość zmiany rozmiaru i formatu plików na jpg.

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na wyjściu z kotła będzie 60 a na powrocie 30, to pojawi się zjawisko korozji niskotemperaturowej, czyli duża różnica temp doprowadzi do roszenia na ściankach płaszcza.

Poczytaj DTR kotła, czy producent nie ma wymogu gwarancyjnego ochrony powrotu. Minimalna temp jest podawana różnie 45-55 sC na powrocie.

 

Metod jest kilka. Poczytaj na forum o zaworach 4D, 3D montowanych na powrocie, pompie obiegu kotłowego itd.

 

Doraźnie zamontuj sobie termometr przylgowy na wejściu powrotu do kotła i obserwuj wskazania. Jeśli różnice będą znaczne w stosunku do zasilania, to trzeba będzie ją zniwelować. No i ta gwarancja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam mały probelm z ta instalacją bo na posadzce pod kotłem pojawiły sie małe ilości wody pocenie kotła, wystapiło teraz niech jakaś wyspecjalizowana głowa wypowie sie na temat zamontowanego zaworu 3D w mojej instalacji czy spełnia on role podwyższania temp. wody na poworcie kotła, jesli nie jak to zrobić a dość łatwy sposób, mam ochote zaprosić swojego hydraulika i niech on sie wypowie na ten temat ale chce najpierw od was złapać jakiejś fachowej opini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jak już wcześniej zauważył kiminero nie ma u Ciebie podwyższania temp. wody na powrocie. Załatwia to zawór 4 dr. Potrzebne są przeróbki. Może coś w tym stylu:

post-9863-0-80554700-1320659857_thumb.jpg

Nie traktuj tego schematu jednak jako pewnik, ale jako propozycję do dyskusji. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam mały probelm z ta instalacją bo na posadzce pod kotłem pojawiły sie małe ilości wody pocenie kotła, wystapiło teraz niech jakaś wyspecjalizowana głowa wypowie sie na temat zamontowanego zaworu 3D w mojej instalacji czy spełnia on role podwyższania temp. wody na poworcie kotła, jesli nie jak to zrobić a dość łatwy sposób, mam ochote zaprosić swojego hydraulika i niech on sie wypowie na ten temat ale chce najpierw od was złapać jakiejś fachowej opini

Najprościej to dorzucić pompę kotłową. Zawsze to dodatkowa pompa, ale ingerencja w układ stosunkowo niewielka. Propozycja groszka jest OK, jednak sam zawór 4D musiałby być 6/4 cala i taki rurarz obiegu kotłowego. Inaczej z grawitacją małego obiegu jest różnie.

 

post-18583-0-27379100-1320665022_thumb.jpg

 

Do sterowania pompą kotłową albo sterownik kotła (o ile oferuje możliwość obsługi ochrony powrotu), albo dodatkowy sterownik ON/OFF tylko dla tej pompy. Może być zwykły przylgowy z pokrętłem (jak do podłogówki) albo cyfrowy, najprostszy na rynku. Chodzi generalnie o to, aby ustawić sobie żądaną temperaturę na wejściu powrotu, np. 45 sC. Gdy jest niższa, pompa podmieszania pracuje, po jej osiągnięciu - wyłącza się. Możliwość ustawienia histerazy byłaby wskazana, ale nie każdy zwykły sterownik ją oferuje. Przy analogowym (przylgowym) termostacie zapewnia ją charakterystyka pracy bimetalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Sprawa wygląda w ten sposób ze jak piec wejdzie na optymalne waruki pracy czyli 55-65stopni to juz żadne pocenie nie wystepuje, dziś odwiedził mnie hydraulik i przedyskutowaliśmy problem i jak efekt bedzie sie powtarzał przy pracy ciągłej to będzie przerabiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.