Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Układ Bardziej Efektywny: Otwart Czy Zamkniety?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!!!

 

Może ktoś mi wyjasnić czy jest jakaś różnica w efektywnej pracy energetycznej między układem c.o. otwartym a zamknietym?

Planuję budowę układu w nowym domu, kocioł na paliwo stałe (jeszcze nie wiem jaki).

Nie pytam czy przepisy pozwalają, czy nie, czy to bomba czy nie, a tylko o efektywność. Miałem termodynamikę na studiach, ale to już jakiś czas temu i sam coś nie mogę wyliczyć. Nie muszą to być wyliczenia naukowe, mogą to być doświadczenia z użytkowania.

Opublikowano

Witam

Układ zamknięty jest lepszy bo ciepło nie ucieka z instalacji przez naczynie przelewowe i rurę wzbiorczą.tongue.gif

 

Pozdrawiam

 

PS

Tak naprawdę to "wsio ryba" - ważna jest ilość wody w instalacji, izolacja rur, izolacja budynku- problem czy otwarta jest lepsza czy zamknięta jest ważny dla niektórych kotłów i grzejników - producenci żądają układu zamkniętego.

Opublikowano

Witam!!!

Czyli jeśli chodzi o efektywność to otwarty przegrywa z zamkniętym tylko stratami w naczyniu przelewowym? jeśli tak to niedużo, bo można zaiwestować w poważne ocieplenie naczynka.

Opublikowano

Co rozumiesz pod pojęciem "efektywny" Co rozumiesz pod pojęciem "układ bardziej efektywny"? Moim zdaniem w przypadku instalacji CO można mówić o "sprawności" czyli stosuneku energii w paliwie do energii przekazanej czynnikowi grzewczemu. Tylko czy sprawność to efektywność? Można znaleźć definicję "efektywności energetycznej", i mądrzy ludzie określili ją jako:

"Efektywność energetyczna jest to obniżenie zużycia energii pierwotnej, mające miejsce na etapie zmiany napięć, przesyłu, dystrybucji lub zużycia końcowego energii, spowodowane zmianami technologicznymi, zmianami zachowań i / lub zmianami ekonomicznymi, zapewniające taki sam lub wyższy poziom komfortu lub usług. Rozwiązania zwiększające efektywność końcowego zużycia energii powodują obniżenie zużycia zarówno energii pobieranej przez użytkowników końcowych, jak i energii pierwotnej"

I po przeczytaniu dochodzę do wniosku że chyba nie o to Ci w pytaniu chodziło. Jak poszuka się dalej to znajdziemy inną definicję tym razem ekonomiczną i czytamy że:

"efektywność - ekonomiczna efektywność dotyczy stosunku między wartością poniesionych nakładów a wartością efektów uzyskanych dzięki tym nakładom. Powyższe wąskie pojęcie efektywności ekonomicznej posiada ścisły związek i sprzężenia z efektywnością techniczno-ekonom., która przedstawia stosunek między ilością poniesionych nakładów zużytych materiałów a ilością produkowanych dóbr (towarów). W szerszym ujęciu pojęcie efektywności oznacza najlepsze rezultaty w produkcji czy dystrybucji towarów i usług po najniższych kosztach. Termin ekonomiczność używany jest w sensie skuteczności osiągania zamierzonych celów. Działanie skuteczne, tj. realizowanie zamierzonych celów, może być osiągnięte przy nadmiernych lub też przy racjonalnych nakładach, wysiłkach."

 

Analizując cytowane definicje i twoje pytanie można dojść do wniosku że pytanie które zadałeś jest bez sensu i nie można na nie odpowiedzieć. Jak chodziło Ci o "sprawność" tu można by napisać coś więcej ale nie można oceniać tylko samego sposobu budowy instalacji ale całą instalację czyli kocioł, instalację i grzejniki czy zastosowane izolacje. Najlepsza instalacja przy kotle o sprawnosci 40% jest do "d .... " i nie ma się nad czym dalej zastanawiać. Podobnie będzie z grzejnikami . To czy instalacja jest zamknięta czy otwarta nie ma znaczącego wpływu na sprawność i trudno nie zgodzić się z opinią "sambora" którą zmieścił w swojej odpowiedzi.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.