Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe układ otwarty na sprzęgle z rozdzielaczem problem z przepływami


Marcin1891
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Marcin1891,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszytskich.

Mam problem z przepływami na podłogówce. 

Ale od początku. Układ otwarty ze sprzęgłem hydraulicznym BLH890 obieg na podłogówkę  drugi na rozdzielacz grzejników i trzeci do zasilania CWU

Rozdzielacz na podłogówkę ma 8 petli żadna nie przekracza 100 mb.  Znajduje się oczywiście zawór mieszający termostatyczny ATM561 20-43

i sytuacja wygląda tak . Po odpowietrzeniu i przelaniu każdej nitki pętli wodą z sieci po załączeniu pompki przepływy sa średnio 2 litry , w momencie kiedy pojawia się temperatura i zaczyna działać zawór mieszający termostatyczny ATM561 nagle rotametry pokazują 0 przepływu. nie rozumiem co może być nie tak że  dopóki nie wejdzie większa temp na zasilaniu i zaczyna się mieszanie.

Może miał ktoś podobne problemy i jest w stanie podpowiedzieć co zmienić.

Z góry dziękuje za każda podpowiedź  

IMG_20240109_212859.jpg

IMG_20240109_212824.jpg

Edytowane przez Marcin1891
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założ ZZ miedzy na powrocie podłogówki   miedzy sprzęgłem a trójnikiem , tamgdzie masz mufe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten ATM masz dobrze zalozony , tam masz opis gdzie jest wlot ciepłej , nie powinniem być odwrotnie o 180* ?

Dobrze jest , na zbliżeniu widać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zawór termostatyczny sprawdziłeś i kierunek zz jest ok a na rotametrach jest zero to sprawdź pompkę bo nie powinno tak być. Okablowanie lub odpowietrz na śrubunku . Masz pompkę wyżej niż rozdzielacz może jeszcze jest jakieś powietrze albo sprawdź zawór odpowietrzajacy czy nie zaciąga lewego powietrza na belce.

Edytowane przez tsa78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz dokladnie jeszcze dolne zawory w rozdzielaczu , po zmknięciu 3d od strony sprzęgła pompa ciągnie wodę z powrotów podłogówki , a nie ze sprzęgła , odkręć białe  nakrętki z zaworów i sprawdz  jak chodzą trzpienie zaworów , powinny się lekko dać wcisnąć około 2mm i po zluzowaniu  wrócić do góry , jeśli są zastane i jest tam minimalny przepływ to wtedy gdy pompa ciagnie ze sprzegła opory są mniejsze i jakis przepływ jest , natomiast jak pompa ma już pociagnąć z powrotów pogłogówki może nie dawać rady dlatego że własnie tam są małe szczelinki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAWORKI DZIAŁAJĄ BEZ PROBLEMU.

ZASTANAWIAM SIĘ CZY ZA POMPĄ NIE DAĆ JESZCZE AUTOMATYCZNEGO ODPOWIETRZNIKA PONIEWAZ MAM WRAZENIE JAK BY PO OTWARCIU ZAWORU 3D  ŁAPIE JAKIŚ POWIETRZE I NIE MOZE WYPCHAC TEGO . 

 

EWENTUALNIE W OSTATECZNOŚCI ZROBIĘ UKŁAD ZAMKNIĘTY PRZEZ PŁYTOWY WYMIENNIK. CHOCIAZ UWAŻAM ŻE NA OTWARTYM UKŁADZIE POWINNO TEZ DZIAŁAC PODŁOGOWE 

20 godzin temu, tsa78 napisał(a):

Jeżeli zawór termostatyczny sprawdziłeś i kierunek zz jest ok a na rotametrach jest zero to sprawdź pompkę bo nie powinno tak być. Okablowanie lub odpowietrz na śrubunku . Masz pompkę wyżej niż rozdzielacz może jeszcze jest jakieś powietrze albo sprawdź zawór odpowietrzający czy nie zaciąga lewego powietrza na belce.

ZAŁOŻE ODPOWIETRZNIK AUTOMATYCZNY ZA POMPKĄ ZARAZ I SPRAWDZĘ EFEKT 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 3d masz zamkniety na maxa to masz układ zamknięty ,  nawiń troche teflonu na kapturek tego odpowietznika na belce powrotu bo tam może zassysać powietrze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ameno25 napisał(a):

Jak 3d masz zamkniety na maxa to masz układ zamknięty ,  nawiń troche teflonu na kapturek tego odpowietznika na belce powrotu bo tam może zassysać powietrze 

OK ZWERYFIKJE  MASZ RAJE MOZE ZACIAGAC NA POWROCIE NIE WYKLUCZONE 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PANOWIE POSZEDŁ ODPOWIETRZNIK ZA POMPĄ CO  ODPOWIETRZNIK O KTÓRYM PISAŁ @ameno25 ZABLOKOWANI I SYTUACJA SIĘ POWTARZA.  DOPÓKI NIE ZACZYNA ZAWÓR 3D ROBIĆ PODMIESZANIA SĄ PRZEPŁYWY NA WSZYSTKICH PĘTLACH  JAK TYLKO ZACZNIE PODMIESZANIE TO KLAPA PRZEPŁYWY ZERO. 

 

CHYBA POZOSTAJE ZROBIĆ WSZYSTKO W UKŁADZIE ZAMKNIETYM PRZEZ WYMIENNIK PŁYTOWY ALBO NAJLEPIEJ PRZEZ BUFOR JAKIŚ Z WĘZOWNICĄ BO KOCIOŁ MUSZE MIEC W OTWARTYM 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. U mnie zawór termostatyczny esbe za sprzegłem tak jak u Ciebie  i nie było problemów czy instalacja była zamknięta czy otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin sprawdzałeś sitko w zaworze skośnym? Może jest syf. 

Dlaczego musisz mieć kocioł w układzie otwartym? 🤔A może zawór ochrony powrotu robi krótki obieg przed sprzęgłem i nie puszcza? Otwieraj pętlę pojedynczo co 2h. Na moje. 

Edytowane przez Michal27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze widzę ale Ty masz na termometrach wyższa temperature  na powrocie niż na zasilaniu, czy ta pompa nie podciąga z powrotu  , ten ZZ na powrocie  jest w dobrym kierunku założony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.