Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hydrozagadka Ii


vernal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dużo się ostatnio pisze o zamykaniu układów otwartych, bo prawo zaczyna trafiać "pod strzechy".

Mam tu zagadkę i przy okazji opis instalacji "jak to się robiło w PRL-u.

 

Zadaniem jest zamknięcie układu.

Wywiad mówi, że górne grzejniki się często zapowietrzają.

Patrząc od kotła - wychodzi rura 2" i po drodze do góry rozgałęzia się na 3 piony.

Zero osobnego odejścia na zbiornik wyrównawczy - może go nie ma?

Ogląd rur, które nie zostały zamurowane każe sądzić, że wszystkie piony schodzą się w pobliże naczynia wyrównawczego, które jednak jest na strychu. Odchodzą od niego 2 rurki 3/4" - jedna z dołu, druga u góry z boku, wchodzą do ściany i ... tyle je widziano.

W kotłowni do umywalki ładnie przelewa się woda, gdy dopuścimy do układu.

 

Pytanie: jak najłatwiej zamknąć ten układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj jak chcesz oglądnąć rury które zostały zamurowane zakup kredę do rys po ścianach wynajmij wykrywacz matali i do dzieła ,a zamknąć to chyba nie trzeba Tobie doradzać to tak samo jak otworzyć tylko w przeciwną stronę. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może głupie pytanie, ale co się dzieje z powrotem do pieca ?

 

Jeśli normalnie, to za kotłem wstawić trójnik, piony tak jak idzie, a do trójnika jakiś zawór, na ten przykład regulus dbv 1 z zasilaniem i odpływem

 

Zaznaczam, że nie jestem związany z branżą :lol:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może głupie pytanie, ale co się dzieje z powrotem do pieca ?

 

Jeśli normalnie, to za kotłem wstawić trójnik, piony tak jak idzie, a do trójnika jakiś zawór, na ten przykład regulus dbv 1 z zasilaniem i odpływem

Powrót jest normalnie - rura 2" wychodzi ze ściany w kotłowni równolegle z zasilającą i wraca do kotła.

 

No dobra, tylko najpierw trzeba układ zamknąć, bo na razie leci wszystko do umywalki przelewem.

Jak to najprościej zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, tylko najpierw trzeba układ zamknąć, bo na razie leci wszystko do umywalki przelewem.

Jak to najprościej zrobić?

Witam.

Troche zbaraniałem i nie jestem pewien czego ty od nas chcesz. Gdzieś pewnie jakiś haczyk ukryłeś, czy cóś.

Zaryzykuję i na tak postawiony problem odpowiem, że najprościej spuścić wodę z naczynia, zaślepić przelew i odpowietrzenie, i z otwartego zbiornika przelewowego robi się powietrzny kopmensator ciśnieniowy, tyle że bez przepony.

 

Na realia PRL-u scenariusz jak najbardziej prawdopodobny ;)

 

P.S. Długo ten quiz potrwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Troche zbaraniałem i nie jestem pewien czego ty od nas chcesz. Gdzieś pewnie jakiś haczyk ukryłeś, czy cóś.

Zaryzykuję i na tak postawiony problem odpowiem, że najprościej spuścić wodę z naczynia, zaślepić przelew i odpowietrzenie, i z otwartego zbiornika przelewowego robi się powietrzny kopmensator ciśnieniowy, tyle że bez przepony.

Ok, czyli odcinamy górną rurkę od zbiornika, zaślepiamy zbiornik w tym miejscu, dolna rurka zostaje w zbiorniku tak jak była.

Układ zamknięty a w ścianie zostaje dodatkowo rurka przelewowa od umywalki do zbiornika z obu stron otwarta - nią puścimy wi-fi w przyszłości.

Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak.

Tyle, że ja zakładałem istnienie otworu odpowietrzającego (trzeciego) w naczyniu.

Jeżeli go nie ma to niczego nie trzeba odcinać. Korek w przelew nad umywalką i finito.

 

Ta dyskusja staje się coraz bardziej irracjonalna!

Quo vadis vernal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak.

Tyle, że ja zakładałem istnienie otworu odpowietrzającego (trzeciego) w naczyniu.

Jeżeli go nie ma to niczego nie trzeba odcinać. Korek w przelew nad umywalką i finito.

No tak jak mówiłem, bardzo dobrze i bez pudła!

Ale nagrody nie będzie!!!

Jesteś zbyt chytrą sztuką i zamknąłeś to najprościej jak się dało.

Jeszcze ta kompensacja... B)

 

Ja jednak chciałem mieć rurkę na wi-fi, więc odciąłem zbiornik i do dolnej rurki odpowietrznik.

Nagroda była wielka.

Puszczasz wodę i liczysz jak rośnie na manometrze, aaż tu w pewnej chwili - leje się z przelewu :lol:

 

Jak ta instalacja była zrobiona? :blink:

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ta instalacja była zrobiona? :blink:

Moim zdaniem są dwie opcje.

1. Ktoś pomylił wzbiorczą z przelewem i podpiął je na odwrót.

2. Układy PRL-owskie lubiły mieć instalację odpowietrzającą rurek 3/8". Może ukryta jest pod tynkiem i omyłkowo podpięta jest pod przelew zamiast pod rurę wzbiorczą.

 

W obu przypadkach naczynie nigdy by się nie napełniło i stąd kłopoty z zapowierzaniem się górnych grzejników (szybki brak wody).

 

Gdybam tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

któryś pion musiał być podpięty do przelewu. Może ten przelew był kiedyś rurą wzbiorczą, i ktoś to później przerobił.

Tak było od początku. Wszystko w oryginalnie zatynkowanych ścianach.

Nie wiem do końca gdzie to jest spięte, ale musi tak być jak mówisz.

To naczynie nigdy wody nie widziało :lol:

 

No i wyjaśniła się hydrozagadka "ciągłego zapowietrzania się górnych grzejników".

 

No i na koniec najfajniejsze.

Udało mi się dotreć do projektu tej instalacji.

Mgr inż. Pelc rok bodajże 1984.

Naczynie wzbiorcze prawidłowo podpięte na osobnym odejściu i na 1" i wogóle wszytko super...

 

Jak widać w PRLu wykonawcy zajmowali się radosną twórczością a dlatego, że brakowało... weryfikacji.

 

Dzięki za zabawę wszystkim piszącym a kiminero za kawał dobrej roboty :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.