Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Posiadam piecyk 11KW i samemu zrobiłem po raz pierwszy centralne ogrzewanie tylko mam mały problem z 1 grzejnikiem.

Postaram się to dobrze wytłumaczyć i proszę szanownych znawców o poradę.

Wszystko było w porządku dopóki znajomy nie odsprzedał mi za symboliczną (wódkę) grzejnik stalowy PURMO o długości 1,8m

Spasowało mi to gdyż w dużym pokoju 25m2 nie było za ciepło. Pierwszym moim błędem jak się później okazało to było podłączenie zasilania i powrotu z tej samej strony grzejnika, dopiero po około 2 tygodniach, porada sąsiada okazała się dobrym wyborem i podłączyłem powrót na końcu grzejnika (po przeciwnej stronie). Grzejnik zaczął grzać ale niestety nie cały tzn góra się dobrze nagrzewa a dół i powrót są zimne. Mozna powiedzieć że 10% grzejnika grzeje(góra). Grzejnik powiesiłem zgodnie z techniką czyli odpowietrznik jest w najwyższym punkcie grzejnika. Podejrzewam nastepujący problem i proszę o poradę czy to może być spowodowaniem zaistniałego problemu. Zasilanie grzejnika to niestety (fi-16) wcześniej wisiał tam grzejnik tzw płyta co zupełnie wystarczało teraz aktualny grzejnik jest duuuużo większy. Powrót jest średnicą (fi-20). Cała instalacja jest wykonana ( ze względu na koszty z PP) systemu zgrzewania.

 

Proszę o pomoc bo nie wiem już co robić.

 

Pozdrawiam nanek77

 

w załączniku przesyłam skróconą instalację z podaniem średnic rurek

instalacja grzejnik bad.bmp

Opublikowano

Witam!.Nic nie piszesz o tych dwóch grzejnikach-czy grzeją dobrze?.Jeśli tak -to należy ich przydławić zaworami na zasilaniu ,lub powrocie.

Na schemacie nie ma pompy -więc to jest grawitacja.Grzejnik jest o dużej mocy.Rurka na zasilaniu jest jak na grawitację za "cienka".

Pytania takie należało zadawać przed wykonaniem .No ,ale lepiej póżno niż wcale.Pozdr.

Opublikowano

A więc tak poprzednie grzejniki grzeją nie mam z nimi żadnych kłopotów,

A propos dławieniu to niedawno zrobiłem nawet taki test temperatura na piecu 55-60 wszystkie grzejniki pozamykane na zasilaniu i powrocie tylko tej 1 nieszczęsny otwarty i nawet to nie pomogło tylko gwałtownie temperatura zaczęła rosnąć na piecu.

Cała instalacja jest grawitacyjnie zrobiona (nie rysowałem dokładnie schematu przy piecu, by-pasa, zaworów, pompki itp bo to normalne że są zastosowane). wyjście z pieca to średnica 5/4 zredukowane do 1 cala, pompka Grundfos z regulacją 25/45/60 W (nawet na 3 biegu nie daje to rezultatu)

Nie wiem jakiej mocy jest grzejnik bo jak juz napisałem dostałem go moge tylko napisać że jest to PURMO a w/g strony producenta to PURMO COMPACT 600x1800x22 moc tego grzejnika to 3076 W.

Czy jeżeli bym przerobił instalacje tak było by wszystko ok?

grzejnik wersja poprawiona.bmp

Opublikowano

Pierwsza uwaga to taka że szkice i zdjęcia zamieszczaj w formacie JPEG do 250kb bo nie każdy ma szybkie nie limitowane łącze do ściągania twoich 3mb map bitowych.

Ja u siebie rozwiązałem taki problem podłączając grzejnik bezpośrednio do pexa bez zaworów odcinających wiem ze to trochę ryzykowne ale cóż teraz grzejnik działa. Ew. możesz dać jakieś zawory kulowe byle nie dławiły przelotu a na tych pozostałych dwóch konieczne będzie kryzowanie (np. głowice termostatyczne). Pompa UPS 25-40 powinna dać radę na I biegu o ile nie musi podnosić wyżej jak 2m

Opublikowano (edytowane)

Skoro pisze że pozamykał pozostałe grzejniki to przydławienia pozostałych grzejników nic nie da,problem może tkwić w źle zgrzanych rurkach( zmniejszone światło rury na złączce ) dość często się zdarza przy zbyt mocnym wciśnięciu podczas zgrzewania złączki do rury, a co za tym idzie zmniejszenie przepływu czynnika ,ilość tego czynnika wystarczyła na zasilenie płyty, ale nie 1800X600/22. A może "nowy" grzejnik jest felerny.

Nie piszesz nic jak grzał poprzedni grzejnik dobrze ,źle , tak sobie, w porównaniu z innymi grzejnikami (nie pytam o temperaturę w pokoju)

Edytowane przez Maciek24mw
Opublikowano

Możliwe są jeszcze trzy przyczyny:

1).zanieczyszczony filtr przed pompką

2).Zawężony przekrój na zgrzewie złączki

3).powietrze w rurkach tego grzejnika

Mogą występować równocześnie.Jeśli uchwyty mocujące rurki są w dużej odległości od siebie tworzą się "fale".

Wtedy pompka nie zawsze daje radę przepchnąć bąbel powietrza,który dławi przepływ.Pozdr.

Opublikowano

Ok dziękuję wszystkim zainteresowanym moim tematem jutro zakupię inną średnicę rur (zamiast fi 16--- fi 20). Przyznaje się szczerze że zgrzewałem rury PP po raz pierwszy i być może zmniejszyłem niechcący średnicę przy zgrzewie. Ale gdy wisiał tam poprzedni grzejnik tyle że mniejszy tego problemu nie było. Wyrzucę wszystkie zawory zasilające i zastosuję zwykłe kulowe. Co do pytania jednego z uczestników na temat filtra myślę że to nie to bo pozostałe grzejniki grzeją bardzo dobrze, więc to raczej nie to.

Stawiałbym na zmniejszenie średnicy przepływu chyba tu tkwi problem.

 

Jak zmienię rury napiszę relację z przeróbki być może komuś się ona przyda.

Co do zdjęć to WIELKIE przepraszam robiłem to pierwszy raz, postaram się następnym razem o mniejsze pojemności zamieszczonych zdjęć...

 

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

Opublikowano

A więc tak....

po 1 przepływ przez rurę o średnicy fi16 zmniejszył się do powiedzmy główki od szpilki, zachodząc zanieczyszczeniami z grzejników i pieca.

po 2 kształtki zgrzane były dobrze jednak ta średnica to za mała żeby zasilić grzejnik 3kW,

po 3 wymieniłem średnicę na fi25 i eliminując zawór zasilający zastępując go zwykłym zaworem i sprawa się rozwiązała grzejnik grzeje jak szalony

ale przed tym wszystkim grzejnik dobrze i dosyć długo płukałem na dworze jaki syf leciał .....to się nie dziwię że rurka o śr.16 się zapchała przed zaworem zasilającym.

 

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie moją sprawą i uważam temat za zamknięty.

  • Zgadzam się 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.