Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Koncepcji I Klopoty Z Tym Zwiazane


100PS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Nie udzielam sie zbyt czesto na forum, gdyz aby komus sluzyc dobra porada, to trzeba miec jakas tam wiedze w danym temacie. A ja takiej nie mam pomimo, ze bardzo czesto przegladam, podgladam i chlone kolejne posty jak gabka.

 

Ale do rzeczy. Moj problem to grzejniki, ktore nie chca sie rozgrzac. Po kolei:pompa ciepla powietrze-woda+kociol olejowy+wymiennik plaszczowy nibe VPA70/200. Na parterze kaloryfery, a na pietrze....byla podlogowka pracujaca na rozdzielaczu,a teraz sa grzejniki.Grzejniki sa tez podlaczone do rozdzielacza. Niby to grzeje,ale grzejniki nie rozgrzewaja sie na calosci. Moje pytanie jest nastepujace: czy przez fakt, ze grzejniki maja zawory termostatyczne i dodatkowo idzie to jeszcze przez rozdzielacz moze niewystarczajaco przepychac wode w ukladzie przez grzejniki?Czy nie bedzie przeplyw za bardzo zdlawiony?

Mam nadzieje, ze znajdzie sie ktos kto moze sie juz spotkal z takim czyms, albo po przeczytaniu tego co napisalem stwierdzi, ze taka konfiguracja nie ma prawa chodzic..................i podzieli sie ze mna jakas podpowiedzia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zdrowy rozsądek to za niska temperatura czynnika grzewczego i odda ciepło zanim przejdzie przez cały grzejnik a dodatkowo za słaba pompa - niska prędkość czynnika.

 

U mnie przez większość sezonu również grzejniki do połowy zimne, ale świadomie mam przewymiarowane, żeby nawet w duże mrozy nie musieć pchać czynnika na granicy poparzenia (przy -20 temp. czynnika max 45st) utrzymuję w mieszkaniu temp 23st.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grzejniki są podłączone do byłej instalacji podłogówki ,a ta była w miare poprawnie wykonana to grzejniki maja prawo się nie rozgrzewać bo podłogówka powinna mieć zainstalowany mieszacz który nie pozwala jej się rozgrzać powyżej 35 C,wskazane by były zdjęcia rozdzielaczy i ewentualnie kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

No wlasnie-jest rozdzielacz z mieszaczem. Do rozdzielacza sa teraz podlaczone rurki od kaloryferow ( w miejsce podlogowki)

 

Moja wiedza niestety nie wystarcza, aby okreslic czy to ma szanse funkcjonowac poprawnie. Jak na razie odbywa sie to na zasadzie "macania".

 

Czy odpowiednie rozregulowanie rozdzielacza pozwoli to jakos "odpalic" ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge zrobic zdjecie, ale na nim nie bedzie nic innego jak rozdzielacz z RTLem dokladnie taki jak ten, tylko, ze na 5 obwodow. http://allegro.pl/rozdzielacz-z-mieszaczem-tece-i1819292713.html

 

A kotlownia to jak juz pisalem: pompa ciepla powietrze woda Stiebel Eltron WPL 10 ---> zbiornik NIBE VPL 70/200 ---> kociol olejowy ---> kaloryfery.........

 

Zastanawiam sie tylko, czy ten RTL przy rozdzielaczu nie robi klopotow. On ma za zadanie obnizyc temp. zasilania do max 35 st i czy to nie jest powodem niedogrzanych kaloryferow. Czy jest jakas opcja aby podmienic RTL zwyklym zaworem, aby nie ograniczal przelotu no i oczywiscie czy to cos zmieni..........

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie tylko, czy ten RTL przy rozdzielaczu nie robi klopotow. On ma za zadanie obnizyc temp. zasilania do max 35 st i czy to nie jest powodem niedogrzanych kaloryferow. Czy jest jakas opcja aby podmienic RTL zwyklym zaworem, aby nie ograniczal przelotu no i oczywiscie czy to cos zmieni..........

Witam,

Wygląda na to, że ten biały zawór trzeba odkręcic na max lub całkiem zdjąć głowicę lub odpiąć jego kapilarę od rozdzielacza.

Efektem tego będzie możliwość puszczenia na grzejniki temperatury max. 50C

Jeśli ma być jeszcze wyższa, to trzeba się zająć tym małym urzdzeniem na dole po lewej z czerwonym pokrętłem, do którego podpięta jest pompa.

Może tam się da ustawić temp. wyższą niż 50C.

Bardziej radykalnym ale pewnym działaniem jest całkowite odpięcie pompy od tego dinksa.

Efektem będzie zapodanie na grzejniki temperatury takiej jaka dochodzi do rozdzielacza.

To tyle na temat "regulacji" tego cudeńka.

Dziwi mnie trochę fakt rezygnacji z podłogówki, ale widocznie jakieś ważne powody były.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za szybka podpowiedz-pokombinuje, ale dopiero jutro.....

 

Z podlogowki musialem niestety zrezygnowac, gdyz nie dogrzewala. A dzialo sie tak dlatego, ze nie byl to tradycyjny system podlogowy ( wylewka betonowa) a podpatrzony system kladzenia rurek w nafrezowanych plytach wiorowych. Dzieki temu unika sie dodatkowej wylewki a co za tym idzie dodatkowego obciazenia stropow,podloga podnosi sie tylko o 2,5 cm no i mozna to przykryc panelami.Zwykle ten system dziala niesamowicie sprawnie, ale u mnie niestety zabraklo jednego elementu; zanim sie polozy rurke we frezach musza tam sie jeszcze znalezc blachy aluminiowe odpowiednio wyprofilowane, a dopiero w to rurka..........

 

 

Dziekuje za podpowiedz

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdemontował bym cały zestaw pompowy i zawór RTL było by najmniej zabawy,szybko i w miarę łatwe rozwiązanie a pompa nie będzie ciągnąć prądu ,ewentualnie odpiąć pompę od sterowania zamknąć zawory na pompę i wywalić RTL

Edytowane przez Maciek24mw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pokombinowalem........ Ale teraz jest pytanie czy dobrze..B)

 

Wyglada to teraz tak:

 

 

Mój odnośnik

 

 

Zawory przed pompa zamkniete, jak widac na zdjeciu. Zawor termostatyczny przy gornej listwie rozkrecony na maksa. W dolna listwe wczepione rury zasilajace kaloryfery, a w gorna wchodza powroty.

Na "chlopski rozum" to powinno isc, ale co Wy o tym sadzicie?

 

Bede teraz to testowal, ale boje sie wynikow.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam no to napewno zadziała tylko zdejnij głowice z górnej belki całkowicie a pompe zdemontuj i masz kase , sprawdż jeszcze czy masz na fulllll otwarte zawory na belkach bo może podłogówka była nimi wyregulowana , i są przymknięte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, ze mam wykrecic calkowicie (wyjac) glowice?? czym to w takim razie pozniej zakorkowac?

Zawory na belkach sa rozkrecone na max. A pompy nie chce demontowac, bo w planach mam( moze za rok.....lub dwa) uzupelnic moja podlogowke o brakujace wklady aluminiowe i uzywac tego rozdzielacza zgodnie z jego przeznaczeniem.

Dzieki za wszystkie rady.

 

jak pisalem wczesniej dam znac jakie sa efekty.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam Wszystkich.

 

jak obiecalem dla zainteresowanych, ze opisze efekty naszych wspolnych dzialan, tak tez robie.

 

Czary-mary przy rozdzielaczu zdaly egzamin-ciepla woda krazy w miare poprawnie. Jedyne co bylo trzeba dopracowac, to,,,,,,,,,,przewieszenie 2 grzejnikow-byly zle zawieszone ( odpowietrzniki nie byly w najwyzszym punkcie grzejnika) Czyli jednym slowem spad byl w zlym kierunku. Poza tym na rurce prowadzacej wode na pietro wstawilem dodatkowa pompe obiegowa, ale musialem ja zostawic na mniejszym stopniu pracy ( na "1") niz ta zamontowana wczesniej. Teraz wszystko ladnie smiga. Automatycznie zmniejszyl sie zachunek za energie-pewnie te zmiany mialy istotne znaczenie.

 

 

Wszystkim, ktorzy aktywnie starali sie pomoc mi w rozwiazaniu mojego problemu SERDECZNIE DZIEKUJE. Ciesze sie, ze sa w sieci takie miejsca no i przede wszystkim tacy ludzie jak Wy- chyle czolo i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.