Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam witam, o ogrzewanie pytam.

Mam do wykończenia dom trzy piętrowy około 250m2.

W domu zamontowane są grzejniki panelowe.

Plan jest taki aby odciąć rury od grzejników i w całym domu puścić podłogowe ogrzewanie, rezygnując ze zwykłych grzejników.

Zasilanie obiegów w podłodze chce zrobić na rurach stalowych jakie już są zamontowane.

Nie chce więc montować rozdzielaczy zbiorczych lecz w miejsce każdego odciętego grzejnika zamontować po jednym obiegu w podłodze.

Planuje założyć na powrót każdego obieg zawór RTL a całą instalacje zasilać z niskiej temperatury (około 50-60) z kotła węglowego z zasobnikiem i sterowaniem.

 

Czy takie rozwiązanie miało by ręce i głowe, zakładając że w instalacji woda będzie szybko krążyć, napędzana wydajną pompką?

Proszę o rady i podpowiedzi jak zrobić skutecznie działającą podłogówkę bez przerabiania całej instalacji.

 

Dzięki

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , taniej i bardziej funkcjonalnie bedzie jak na każdym piętrze zamontujesz rozdzielacz koniecznie z zaworami regulujaco-odcinającymi ,lub przepływomierzami . Do zasilania tych rozdzielaczy grupę pompową zamontowaną w kotłowni która będzie zasilać rozdzielacze . Zawory rtl nadają się tylko na niewielkie powierzchnie i trudno jest nimi coś poregulować . poniżej zamieszczam parę zdjęcie takich rozdzielaczy i grupy pompowej . Pozdrawiam

 

post-4018-0-53044500-1316518436_thumb.jpg grupa pompowa 5/4" z pompą elektroniczną post-4018-0-95346200-1316518494_thumb.jpg rozdzielacz z przepływomierzami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomekb ma racje , a powiedz jak chccesz połączyć stal i PEX w podłodze? (połączenia skręcane w nowych podłogach ?), myśle że stalowe piony wykorzystaj do doprowadzenia do szafek a reszta REX-ie .TYLKO JAKOŚ TRZEBA OGRANICZYĆ temperature zasilania do tem,45 stopni ,żeby nie przegrzać . a to nie możliwe aby tylko tyle mieć na piecu bo go trafi szl........,i to dopiero będzie TANIO ? dDlamnie sama podłogówka na 250 m2 to niezłe wyzwanie bez grzejników .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTL-e też mi się nie podobają (mała przepustowość).

 

Myśle też o tym żeby założyć wymiennik ciepła przy piecu gdzie zamknięty obieg będzie dostarczał ciepło do wymiennika a obieg drugi będzie odbierał energię o mniejszej temperaturze a za to z dużym przepływem dzięki pompce w kotłowni.

 

Jeśli nie RTL to może elektrozawory o dużej przepływności załączane i odłączane w zależości od temperatury na wyjściu każdego z obiegów w podłodze. Elektrozawór ma ten plus że nie ogranicza przepływu dzięki czemu temperatura na wlocie i wylocie obiegu zbyt się nie będzie różniła.

 

Stałą temperature podłogi zapewnić ma bezwładność termiczna wylewki.

Na początku załączania ogrzewania w domu wszystkie zawory są otwarte, po nagrzaniu się pomieszczeń zawory zamykają się i otwierają tak aby przynajmniej przez jeden obieg w domu przepływała woda.

 

Może by tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu naprawdę nie ma potrzeby uskuteczniania wyszukanej filozofii nad ogrzewaniem podłogowym. Tomekb właściwie Ci wszystko napisał ale nie chcesz czytać dobrych rad i po RTL chcesz stosować elektrozawory, "tylko po co?", to chyba tylko Ty wiesz. Z tymi kombinacjami nie wróżę Ci sukcesu ( oczywiście zawsze możesz bo to Ty wydasz na nie pieniądze) i proponuję poszukania fachowej pomocy nad obliczeniami (przepływy w obiegach grzewczych i obiegu kotłowym, regulacja hydrauliczna obwodów....) i doborem urządzeń (pompy, układy mieszające, sterownik układu ...) . Osobiście jestem zwolennikiem podłogówki na zaworach mieszających 3D chociaż jest to trochę droższe w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrozawory sterowane były by z prostych termostatów na wyjściu każdego obiegu (na elektronice sie znam).

Rozdzielacz z przepływomierzami nie pasuje mi bo jak już pisałem chce doprowadzać wodę do termoobiegów starymi rurami.

Czyli w moim wypadku rozdzielaczem jest istniejąca, równoległa instalacja CO a przepwomierzem jest elektrozawór z termostatem umieszczony na każdym obiegu grzewczym.

w kotłowni stoi piec przy którym automat mierzy temperature wody i reguluje nawiewem powietrza tak, aby była ona stała.

Wymiennika ciepła lepiej jak by nie było, ale jeśli mówicie że piec się psuje (przepala) gdy działa na niskiej temperaturze to może jednak lepiej jak będzie.

 

Czy 2 obiegi wody na 22m2 wystarczą przy dobrze ocieplonym domu i izolowanej od spodu podłodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrozawory sterowane były by z prostych termostatów na wyjściu każdego obiegu (na elektronice sie znam).

Rozdzielacz z przepływomierzami nie pasuje mi bo jak już pisałem chce doprowadzać wodę do termoobiegów starymi rurami.

Czyli w moim wypadku rozdzielaczem jest istniejąca, równoległa instalacja CO a przepwomierzem jest elektrozawór z termostatem umieszczony na każdym obiegu grzewczym.

Dobrze kombinujesz, ale wcześniej pisałeś niepokojące zdania (jak np.: "termostaty pilnują, żeby temp. podłogi była stała").

Po co stała temp. podłogi?

 

Do tego, co chcesz zrobić wystarczy zawór 4D przy kotle, oraz po 1 zestawie "pompa+termostat pokojowy" na każde piętro.

 

Rozprowadzenie podłogówek z rozdzielacza z regulowanymi przepływami pozwoli zniwelować różnice temperatur w poszczególnych pomieszczeniach na danym piętrze (regulacja przepływu, bo obwody podłogówki będą różnych długości).

Od bidy możesz taką regulację zrobić instalując zwykły zawór regulacyjny na każdej pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrozawory sterowane były by z prostych termostatów na wyjściu każdego obiegu (na elektronice sie znam).

Rozdzielacz z przepływomierzami nie pasuje mi bo jak już pisałem chce doprowadzać wodę do termoobiegów starymi rurami.

Czyli w moim wypadku rozdzielaczem jest istniejąca, równoległa instalacja CO a przepwomierzem jest elektrozawór z termostatem umieszczony na każdym obiegu grzewczym.

w kotłowni stoi piec przy którym automat mierzy temperature wody i reguluje nawiewem powietrza tak, aby była ona stała.

Wymiennika ciepła lepiej jak by nie było, ale jeśli mówicie że piec się psuje (przepala) gdy działa na niskiej temperaturze to może jednak lepiej jak będzie.

 

Czy 2 obiegi wody na 22m2 wystarczą przy dobrze ocieplonym domu i izolowanej od spodu podłodze?

 

Witam , kolego musisz sobie uświadomić że przepływomierze lub zawory regulujące służą do wyregulowania przepływów w pętlach podłogowych (zrównoważenia przepływów lub wymuszenia większych przepływów w danych pętlach np , przy petlach ułożonych wzdluż ścian zewnętrznych niekiedy należy zwiększyć przepływ czynnika grzewczego ) rozdzielacze podłogowe przeważnie są wyposażone w takie zawory ,oraz zawory odcinające nazywane zaworami z wkładką termostatyczną na, które można sobie nakręcić siłowniki (elektrozawory ) sterowane termostatami pokojowymi . W moim poście powyżej przedstawiłem na zdjęciach taki rozdielacz , a żeby było prościej powiem tak ,

Cały budynek chcesz mieć ogrzewany podłogówką ( jest to możliwe ale musi to być dobrze zrobione aby zadziałało .) Nie musisz wcale zakładać jakiś drogich rozdzielaczy , czy też mieszaczy ,można to zrobić inaczej............. urządzenia te są po to aby maksymalnie ułatwić montaż podłogówki i uniknąć błędów które mogą potem drogo kosztować .

 

1. Temperatura zasilania ogrzewania podłogowego nie może przekraczać 45-50 max. ( tem. tą dobiera się z obliczenia zapotrzebowania na ciepło dla budynku) -czyli jak piec osiąga większe temperatury potrzebne jest urządzenie które to będzie ograniczało.

 

2. Ze względu na to że każde pomieszczenie ma różne gabaryty , więc długość petli w pomieszczeniach może znacznie się różnić ( więc np , salon będzie miał 100m rury , a łazienka 50 m ) trzeba jakoś zrównoważyć opory (łazienka na 3 piętrze 50 m rury i też bedzie miała inny opór niż łazienka 50m ruryna 1 pietrze - czyli jak występują różne opory trzeba wyrównać przepływy za pomocą przepływomierzy na których można to okiem zobaczyć lub mniej dokładnie zawory regulujące . Uwaga nastawiamy je tylko raz pod naszą instalację i koniec więcej już nimi się nie kręci no chyba że dojdą jakieś nowe pomieszczenia

.

3. Każde pomieszczenie może mieć różną temperaturę otoczenia ( łazienka 24 stC. wiatrołap 19 stC.) i to możemy obliczyć z zapotrzebowania na ciepło i ułożyć taki rozstaw rur aby przy np. temp. zasilania podłogówki 43 st . łazienka miała 24 st. C . a wiatrołap . 19 st C

 

4. W każdym pomieszczeniu możemy dowolnie zmieniać temperaturę otoczenia lub wyłącząć ogrzewanie na czas nocny lub wekend np(przydomowy salon fryzjerski ) lub sypialnia, czy też na porę barażkowania w łazience podnosić temperaturę , i do tego nam będą pomocne zawory odcinające z siłownikami elek. połaczone z termostatami w pokojach . Jak się zainwestuje w lepsze sterowanie to można jeszcze panować nad tym aby temp. płytek nie spadła poniżej oczekiwanego komforu bez względu na to że w pomieszczeniu została już osiągnięta tem ,otoczenia zadana , lub odwrotnie aby zabezpieczyć drewnianą podłogę przed wysoką temp, czujniki w podłodze nad tym panują ale takie rozwiązanie trzeba przewidzieć już na etapie budowy .

 

5, Proponuję też nie przekraczać 100 m długości jednej petli , lepiej zrobić 2 mniejsze niż jedną za długą .

 

O Kur. jak już późno ,pozdrawiam i do spania .

2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem na etapie planowania instalacji co. Cały parter w podłogówce no może dla bezpieczeństwa 2 grzejniki w salonie i w garażu a na górze grzejniki + podłogówka w łazience. Rozmieszczenie rozdzielaczy będzie wyglądać następująco:

- na dole rozdzielacz ogrzewania podłogowego, dwufunkcyjny zapewniający zasilanie na 2 rezerwowe grzejniki

 

http://allegro.pl/rozdzielacz-dwufunkcyjny-do-c-o-i-podlogowki-i1811677583.html

 

- na górze rozdzielacz grzejnikowy

 

Tylko co zrobić z ogrzewaniem podłogowym w łazience na poddaszu. Czy można tą łazienkę zasilić z rozdzielacza ogrzewania podłogowego z parteru (nie wiem czy jest możliwe wyjście z belki zasilającej do góry na poddasze).

Drugim wyjściem może być zasilenie z rozdzielacza grzejnikowego za pomocą zaworu typu RTL o którym wspominaliście tylko mam wrażenie, że zamyka on obwód gdy już zbyt ciepła woda znajduje się w pętli ogrzewania podłogowego. No chyba, że na zaworze ustawimy odpowiednio niską temperaturę.

Przyznaje, że dla mnie najlepszym jest pierwsze rozwiązanie (rozdzielacz podłogowy na parterze jest dokładnie pod łazienką na poddaszu). Czy może macie jakieś inne pomysły na rozwiązanie tego tematu.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , można podłaczyć z dolnego rozdzielacza ogrzewanie podłogowe na piętrze w łazience tylko należy założyć gdzieś odpowietrzenie tego obwodu , RTL nie polecam choć jak jest to jedno małe pomieszczenie to można to zrobić z tego rozdzielacza grzejnikowego +rtl .

Rozdzielacz , 2w1 jest dobrym rozwiązaniem ale nie ten konkretny egzemplarza, ktoś kto to wyprodukował nie ma żadnego pojęcia na temat ogrzewań podłogowych coś podpatrzył, instrukcję przepisał i naciąga ludzi , najbardziej mnie śmieszy tabelka z cenami chciałbym widzieć w akcji taki rozdzielacz 2w1 - 12 sekcji podłogówki i 12 grzejników zasilane z 1" belki . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomekb.

Czy możesz mi napisać co konkretnie jest nie tak w tym rozdzielaczu, czy chodzi Ci o rozkład poszczególnych podzespołów tego rozdzielacza?

Jeżeli chodzi o odpowietrzenie tego obwodu to rozumiem, że musi być wykonane na górze w łazience tylko pytanie w którym miejscu (gdyby to był grzejnik to nie ma problemu)?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.