Skocz do zawartości

Panstan

Stały forumowicz
  • Postów

    914
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    13

Treść opublikowana przez Panstan

  1. Bo masz stary piec pokojowy, tak one funkcjonowały. Ja pisałem o 1 piecu,ogrzewającym z powodzeniem do 100-120 m2, zwłaszcza przy dzisiejszym ociepleniu domu i łagodniejszym klimacie.One nie grzeją komina,bo tak są skonstruowane,aby na wylocie do niego było do 150*C.
  2. Najtaniej wyjdzie piec akumulacyjny na drewno, w technologii nowoczesne zduństwo, są takie z certyfikowanym paleniskiem 5 klasa. Bez kaloryferów, rurek, kotłowni. Wystarczy wiata na 7-8 mp drewna. Wiadomo,pellet zajmie mniej, ale potrzeba kaloryfery,rurki,kotłownię... 😄 😄
  3. Piec Kuzniecowa to piec zduński akumulacyjny,grzejący swoją masą. Tak, mam taki piec, ogrzewam nim parter 70 m2 drewnem kawałkowym. Są jeszcze wariacje tego pieca z wymiennikiem wodnym,ale to już jakby kocioł górnego spalania,tyle,że wymiennik poza komorą paleniska.
  4. W moim po prostu to sie sprawdza,do tego palnika wykorzystuję 1 pełna szamotkę i 1 połówkę (czyli jakieś 30 PLN). Ta druga część jest niezniszczalna, więc pomijam,ale pewnie odlałbym ją z betonu ogniotrwałęgo. Palenie w pionie też stosuję na grubym podkładzie żaru (zwykle jako ostatni ładunek),dodatkowo zasypuję wypełniacz czyli zrębkę. Schodzi pieknie.
  5. Coś tam można zobaczyć, palników próbowałem kilka, także ten z jednej cegły z półokręgiem,potem taki sam,ale przecięty na 2 równe części. Na dzień dzisiejszy używam takiego, położony luzem,składa się z 4 części: szamotka/połówka u góry w firmowych prowadnicach (dlatego takie dwie przerwy po bokach), poniżej po obu stronach symetrycznie dwie szamotki (z cięte z jednej cegły, skosem do wnętrza palnika).Z tego co zostanie, tnę jeszcze taki mały trapez na dół,pomiędzy te dwie szamotki. Cała dolna część "spięta" popiołem. Jest to dość szczelne,poza tym łatwe do stworzenia i montażu/demontażu. Nie pęka, nie wylatuje, nie buja się, nie wq... 🙂. Przed palnik można zapodać jakąś szczelinę kolegi Piecucha. Jest to prosty kocioł 15 kW i prosty palnik. Ten egzemplarz palnika działa od początku sezonu. Nie twierdzę że jest jakiś innowacyjny,miało być prosto,tanio,szybko i niekłopotliwie. Spala dość czysto,na mieszance mocnego węgla/zrębki. Piąty element palnika jest oryginalny,w doskonałym stanie (9 lat) i spoczywa sobie w głębi,taki łukowaty "klocek" - ogień zakręca łagodnie w górę i zawija się/wiruje/wariuje/miesza w palniku,bo ta górna szamotka jest trochę wpuszczona w komorę dopalającą,tworząc niewielką półkę. Uff trochę za dużo pisania jak o takim prostym palniku....
  6. Jak raczkował, ceny kształtowały się dużo poniżej 4000 PLN. Sam miałem jechać go oglądać w zakładzie, wtedy miał jeszcze takie skośne kanały? Skończyło się na klasycznym DS robionym na zamówienie.. Z tymi palnikami sam kłopot 😆, mój palnik w DS to z tyłu łukowata żarobetonowa kształtka (oryginał już 9 lat), a w przodzie dwie połówki cegły przycięte w skos, a na tym cienka szamotka, wciskana w takie metalowe prowadniczki. W najgorszym razie wymienię 2 x sezon. Koszt: znikomy.
  7. Panstan

    Kocioł DS MPM

    Zawsze używaj syntetycznego: zielony,czerwony- nieważne,byle syntetyczny. Ten powyższy czerwony/pomarańczowy Stihl za 50 zeta to w dalszym ciągu mineralny,nie twierdzę,że zły, lepszy od takich za 10 pln, ale syntetyk lepszy - polecany do Echo,Husqvarna, więc i Stihl łyknie..
  8. Panstan

    Ogniwo DS

    Jako,że przepalam, rzeczywiście daję jako ostatni ładunek drewno i trochę zrębki. W innym wypadku,zwłaszcza na Staszicu,było dużo koksu. Od czasu,kiedy mieszam i tak węgiel ze zrębkami,problemu nie mam.
  9. Eee tam, Norwedzy suszą w 6 miesięcy, a u mnie wiąz dopiero po 7 suchy (poniżej 20%) .
  10. Panstan

    Ogniwo DS

    Nie miałem problemów ze sklejaniem nawet na Staszicu,bez drewna i zrębki, ale do mojego DS duzo węgla nie wchodzi. Ten sezon mieszam węgiel ze zrębkami w kastrze i zasypuję na drewno. W ten sposób mam mniej niespalonego koksu. Jak urzędnicy przycisną,to i może Ogniwo DS zamontuję (jak w temacie), ale to nie polepszyłoby mojej sytuacji,bo 13 kW do drewna się nie nadaje,a 18 kW komorę ma większą,ale dla mnie za mocny 🙂 . Więc zostanie MPM 😆14 kW.
  11. Panstan

    Ogniwo DS

    Mysłowice Wesoła orzech II spalam ostatnie worki sprzed 3 lat,w sprzedaży przez PGG tylko orzech I został, mam i tego w workach,ale jeszcze go nie rozpocząłem, bo w kolejce czeka Staszic. Mieszam z drobną zrębką, ale generalnie Wesoła jest ok,bo Staszic ma więcej sadzy. Szkoda,że orzecha II już nie sprzedają (chyba,że na kopalni,ja kupuję przez PGG teraz).
  12. U mnie siedziała normalnie w studni. Przed nią były jakieś "ruskie" ale to długo nie wytrzymywało. Jak "pogodzić" pompę głębinową ze studnią? raczej rura osłonowa odpada 🙂 ,pozostaje normalne umocowanie na sznurku...
  13. Jaka to pompa Yato?
  14. Nurnikowa,czyli zwykły tzw rusek? Nadmienię,że odgrzebałem resztki mojej pompy,rozleciała sie tak jakby na 3 części,ale dałem rady wyciągnąć. Siedziała w wodzie 8 lat, bez okresowych przeglądów,wyciągania,konserwacji itd. Firma Black, wydajność 1800L/h,chyba 750 W. Jakie było moje zdumienie,kiedy znalazłem odpowiednik na necie,za cenę niższą o kilkadziesiąt pln niż zapłaciłem kilka lat temu. Nie miała za dużo roboty,ale codziennie coś tam do celów gospodarczych wyciągnęła...
  15. Dziękuje panowie, Otototo, może pracować bez osłony,pływak i nie za wysoka 👍. Cena też akceptowalna, przyjrzę się temu.
  16. Cześć, jaką dobrą pompę zatapialną do studni kręgowej polecalibyście? Miałem głębinową,ale wyzionęła ducha po 8 latach,nazwy nie pamiętam. Była trochę za długa,może są jakieś bardziej kompaktowe? zależałoby mi też na podłączeniu 1 " do niebieskiej rury.. Pompa do niezbyt intensywnego używania,mam zamiar podłączyć do hydrofora.
  17. Wystarczy aż nadto do palenia od góry. Ktoś pewnie wywiercił dziury w drzwiczkach dolnych,to zaburza palenie od góry. Dostarczasz powietrze przez drzwiczki popielnikowe/klapkę i pow wtórne przez załadowcze. Zaślep te 3 dziurki,zaspawaj.
  18. Takim kompromisem dla zrębki do palenia i ściółkowania jest chyba rębak bębnowy, zrębki dość drobne,ale nie wióry. Gazują poważnie przy paleniu, a do ściółkowania też dawałem na tekturę pod jakieś krzaki.
  19. Miałem te czerwone gamonie,tak jak piszesz,przywędrowały z dębiną. Dostałem w rozliczeniu kilka metrów mokrej dębiny,a w następnym roku przelazły na moją prywatną dębinę i tak już zostały na kolejny rok. Zdaje się,że odeszły,bo dąb wysechł,ale pozostało niemiłe wspomnienie :). Coś tam go jeszcze pożarło, ale już jest suchy i chyba wszystko OK. Za kilka lat kończę z dębem i nie chcę go widzieć, już wiąz lepszy,mimo że upierdliwy,ale tego żadna szarańcza się nie ima.
  20. Problem jest taki,że na utube 95% łupanego drewna to niewęźlaste klocki,aby sie dobrze film nagrywało. A w realu do węźlastych pniaków idzie piła albo kliny, polecam też drewniany młot,spięty grubą bednarką/miekkim płaskownikiem,wykonany z klocka,najlepiej akacjowego. Dawniej takimi łupało sie kłody i dopiero potem na cyrkularke/krajzegę.
  21. Przy drewnie dobrze by było mieć kilka rodzajów łuparek 🙂 Przy dobrej technice wystarczy i jedna, każdy chwali swoją, ja też mam świder i jest OK. Chociaż w zeszłym roku namęczyłem się nad wiązem, który do łupania jest tragiczny. I tak musiałem używać młota drewnianego i kliny,żeby rozdrobnić pniaki,bo wiązy były poważne. Już z dębem było w porządku, więc moja rada: co prawda wiąz to dobre drewno do palenia,kaloryczne i schnie jakby szybciej,ale dla własnego zdrowia i nerwów nie kupujcie tego na opał . A jak macie swoje,to wymieńcie się z kimś albo sprzedajcie 😆
  22. Panstan

    Ogniwo DS

    Nie jestem zawodowym palaczem,ale poważnym 😁,ścinam w biały dzień u siebie, niestety w związku z tym jestem przywiązany głównie do olchy (70%),czasami wiązu i ostatnio dębu.
  23. Panstan

    Ogniwo DS

    Dlatego okazyjni palacze powinni kupować drewno połupane układane,wtedy łatwo zmierzyć - a poważni palacze w kłodach. Widzę,że są sprzedawcy,którzy sprzedają układane i sypane, wystarczy cenę przy tym wystawić i już wiadomo o co chodzi. ew sprzedawca wytłumaczy,ale powyższe opcje tłumaczą sie same. Nigdy nie kupowałem drewna do palenia (raz tzw zrzyny, ale tu nikt raczej nie oszukuje,zrzynki spięte),ale słyszałem wiele od znajomych.
  24. Panstan

    Ogniwo DS

    Otototo. Przyjemne z pożytecznym. Ja z kolei jak ten chomik,też zbieram drewno z lasu,robi się zapasy węgla,w zeszłym roku zakupiłem rębak bębnowy z workownicą,żeby te gałęzie,co się marnowały w lesie wykorzystać (no i żeby las był uprzątnięty). Nie zamierzam palić zrębkami,ale żeby kilkadziesiąt worków 50L było na podsypkę w kotle. Teraz palę na kanapkę,drewno,węgiel,przysypuje zrębkami. Gałęzie w zeszłym roku zostawiłem w lesie,a w jesieni zrąbałem, nawet jak jakiejś wilgoci dostały od spodu,to dosychają w workach pod wiatą,a na końcu w ciepłej kotłowni. Drewno cięte na dwa wymiary,pod kocioł i Kuzniecowa.
  25. Panstan

    Ogniwo DS

    Ostatnio spaliłem zawieruszone 2 worki ruskiego węgla orzech z Energo,zdaje się 800 pln/t z 2018/19 r?. Poza wyciągnięciem kilku kamieni (normalna sprawa), spalił się fajnie,jak Piast. Te czasy nie wrócą...choć któż to wie..
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.