Skocz do zawartości

oxalis3

Forumowicz
  • Postów

    91
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez oxalis3

  1. Ja w tym roku tak zrobiłem. 2 tony workowanego, z lokalnego składu, po 1450 za tonę z transportem. Zakup, po sprawdzeniu, 3 razy mniej popiołu i czyściej w kotle niż po Sobieskim (ten różowy spala się dobrze, ale tyle popiołu to nigdy nie miałem).
  2. Oj, to się po moim wpisie, trochę się w wątku zadziało. Chciał bym się odnieść do paru wpisów. Napisałem o rachunku ekonomicznym, podając i linkując wyliczenia app. Pokazały, że po ociepleniu ścian 15 cm styropianem, oszczędności są oszacowane na 11% (strop, jak napisałem solidnie ocieplę w tym roku). Pomimo mostków termicznych, spalanie pokrywa się z wyliczeniami z tej strony, w domu nie ma żadnych grzybów , wilgotność teraz ok 40% w chacie 22.7stopni. Pamiętajmy, że ocieplenie ścian to nie wszystko. Dodajemy wymianę okien, no i drzwi oczywiście też, przecież tylko rekuperacja za 30 koła uratuje nam klimat w domu. Jak to sobie policzyłem, to tak czasami myślę, czy nie podzielić działki, sprzedać dom i postawić na tej drugiej taki pasywny do 75 m2. Następna spraw, czyli koszty różnych źródeł energii. Teraz chodzi kocioł na ekogroszek, na dworze 1 stopień, średnia moc kotła to 2,8 kW. Moje klimy w październiku "spaliły" 300 kg ekogroszku, a w nocy były temperatury ujemne i jeszcze doszła autokonsumcja z PV. Na tej podstawie nie boje się przejść na gaz, a klimy bedą latać od kwietnia. Koledzy, każdy pewne sprawy postrzega z własnego punktu odniesienia. Ja mam 60 na karku, syn raczej już w tym domu mieszkał nie będzie. I na koniec, pracujemy i oszczędzamy z żoną też po to ,żeby się na starość zabezpieczyć. Kwoty wzrostu ogrzewania o tysiaka?. Przecież wielu z Was i ja też, wypadam w lato, na tydzień do Grecji, za co płacę tyle co za 2 lata ogrzewania domu
  3. Oj, to się po moim wpisie, trochę się w wątku zadziało. Chciał bym się odnieść do paru wpisów. Napisałem o rachunku ekonomicznym, podając i linkując wyliczenia app. Pokazały, że po ociepleniu ścian 15 cm styropianem, oszczędności są oszacowane na 11% (strop, jak napisałem solidnie ocieplę w tym roku). Pomimo mostków termicznych, spalanie pokrywa się z wyliczeniami z tej strony, w domu nie ma żadnych grzybów , wilgotność teraz ok 40% w chacie 22.7stopni. Pamiętajmy, że ocieplenie ścian to nie wszystko. Dodajemy wymianę okien, no i drzwi oczywiście też, przecież tylko rekuperacja za 30 koła uratuje nam klimat w domu. Jak to sobie policzyłem, to tak czasami myślę, czy nie podzielić działki, sprzedać dom i postawić na tej drugiej taki pasywny do 75 m2. Następna spraw, czyli koszty różnych źródeł energii. Teraz chodzi kocioł na ekogroszek, na dworze 1 stopień, średnia moc kotła to 2,8 kW. Moje klimy w październiku "spaliły" 300 kg ekogroszku, a w nocy były temperatury ujemne i jeszcze doszła autokonsumcja z PV. Na tej podstawie nie boje się przejść na gaz, a klimy bedą latać od kwietnia. Koledzy, każdy pewne sprawy postrzega z własnego punktu odniesienia. Ja mam 60 na karku, syn raczej już w tym domu mieszkał nie będzie. I na koniec, pracujemy i oszczędzamy z żoną też po to ,żeby się na starość zabezpieczyć. Kwoty wzrostu ogrzewania o tysiaka?. Przecież wielu z Was i ja też, wypadam w lato, na tydzień do Grecji, za co płacę tyle co za 2 lata ogrzewania domu ,
  4. Mam dostęp do profesjonalnej kamery termowizyjnej i niestety to tych mostków termicznych jest trochę więcej. Jeżeli chodzi o spalanie, to się pokrywa z tym co pokazuje cieplowlasciwie. Przecież ja nie jestem przeciw ociepleni domów, ale to o czym pisał wcześniej @maronka czyli czas zwrotu też jest ważny. Niestety nie wiemy, co będzie za 5 czy 10 lat. W necie jest wiele sprzecznych info odnośnie ociepleniu styropianem ściany trójwarstwowej z wełną, jeżeli ktoś mnie uspokoi i napisze ocieplaj, to tak, dam te 15 cm styropianu. Zrobię to sam, bo sam ten dom wybudowałem.
  5. Ściana jest 3 warstwowa, tak jak mam w info. Strop drewniany ocieplony tak jak napisałem, 50% wełna 35cmm, na pozostałej części te 15 cm trocin i nad kuchnią 15 cm wełny. W tym roku planuję zagospodarować część poddasza, wtedy wylecą te trociny i będzie wykonane nowe ocieplenie po całości 20 cm (piana PUR lub styropian i na to płyta OSB) + zostanie ta wełną , która już jest.
  6. Tak to mniej więcej wygląda (na poddaszu w połowie jest 35 cm wełny) https://cieplo.app/wynik/2eluc
  7. Ech @Animus, a mi na Ciepło Właściwie pokazało, że oszczędzę tylko 11%. Skąd wiesz , że @maronka będzie spalał o połowę mniej?.
  8. Ech Panowie, to jest wątek nie o gazie, nie o PC tylko o wyborze miedzy zasypowcem, a kotłem na ekogroszek (ewentualnie pellet). Patrz post pierwszy założyciela wątku.
  9. Mam w sypialni i w salonie, tak zamontowałem do opcji chłodzenie. Mi nie przeszkadzała, ale nie wiem co by było jak za oknem -15. Mój zamysł był taki, że klima może grzać w okresach przejściowych i chłodzić w lato. Nawet przy moich 3,2 w instalacji PV to taka max autokonsumcja.
  10. Ja też się zastanawiam, ale nad zmianą ogrzewania. Opcja, do której się skłaniam to gaz (mam warunki przyłączenia), ale założyłem też dwa klimatyzatory, którymi już grzałem przez cały październik i wyszło to całkiem fajnie, a i w lato można sobie chatę schłodzić. Może taka opcja??
  11. Ja tylko jeszcze parę zdań do wpisu kolegi, mam kilka lat do emerytury i tez zastanawiam się, co dalej jak mój kociołek na ekogroszek padnie. Wiem jedno, nigdy nie wrócę do palenia w kotle zasypowym i nigdy nikomu nie polecę takiego palenia. Panowie od zasypowców , co robicie jak wyjeżdżacie w zimie na narty, do sanatorium czy na inne wczasy na np. 2 tygodnie, a za oknem -15?? Ja robię małe zmiany ustawienia w sterowniku i te 125 kg ekogroszku spokojnie wystarczą żeby utrzymać znośną temperaturę w domu, a jak wracam to mam cieplutko.
  12. carinus, przeczytałeś pierwszy post autora wątku??
  13. Kocioł DS + bufor to pewnie tyle samo co cena nowego kotła na ekogroszek. Paliłem w zasypowcach wiele lat, a od 10 w ekogroszkowcu. Przecież to jest przepaść w komforcie użytkowania.
  14. Chcesz palic węglem, jaki jest powód ,że zastanawiasz się nad kotłem zasypowym, a nie kotłem na ekogroszek??
  15. Bardzo klarownie pisał, o tym, wiele lat temu Zawijan https://kotly.com.pl/poradnik-kotly-weglowe-wodne-60.html?l=pl. Mój ekogroszkowiec użytkuję 10 sezon, temperatura powrotu nie była moim priorytetem. Nie zauważyłem nic niepokojacego.
  16. Ryjek 36 proste zasady do palenia w dwustanie, dawno temu znalazłem gdzieś na forum i zapisałem sobie. Zmieniaj jeden parametr. 1.Jak nie dopala ale osiąga zadaną tmp. wydłuż przerwę podawania. 2.Jak nie dopala i nie osiąga zadanej tmp. podnoś nadmuch. 3.Jak spieka ale osiąga zadaną tmp. obniżaj nadmuch. 4.Jak spieka i nie osiąga zadanej tmp.s kracaj przerwę podawania. 5.Jak skleja popiół to nadmuch w dół."
  17. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu następującej sytuacji. Pompa c.o. hałasuje, "bulgocze" lecz kiedy załączę na stałe pompę cwu po kilku godzinach się uspokaja i chodzi cichutko. Instalacja obecnie wygląda dokładnie jak ta https://www.kotly-witkowski.pl/schematy-podlaczen. Została przerobiona, po wstawieniu kotła na ekogroszek, wcześniej chodziła na grawitacji z górnym zasilaniem. Obecnie, po wyłączeniu pomp, grawitacja działa, nic w układzie nie jest zapowietrzone. Pompa na zasilaniu i naczynie nie jest 30 cm na najwyższym punktem instalacji (bardziej ok 20cm) . Czy to główny powód i dlaczego po włączeniu na stałem pompy cwu pompa c.o. się "wycisza"
  18. FFF2017XA ja mam prawie tak samo jak Ty. Wniosek o przyłącze rozpatrzony i umowa do podpisania. Jeżeli w roku 2025 wycofają dofinansowanie do instalacji gazowej, to zostawiam kocioł na ekogroszek i robię proste włączenie kotła na gaz. Układ zamykam tylko z grupą bezpieczeństwa na powrocie i zaworem bezpieczeństwa na zasilaniu. Wymagane zabezpieczenia, tylko jaki z nich pożytek kiedy przy braku zasilanie nie masz wody??. Jakie jest realne zagrożenie przy kotle na ekogroszek, przy braku zasilania???? Żadne, bo jak wygaszam kocioł, to wyłączam zasilanie i co z tej garstki węgla na palniku może się wydarzyć?. Jedyne realne zagrożenie wg, mnie, to awaria czujnika temperatury kotła, czy jego wysunięcie z kapilary w kotle (taki przypadek opisywał kiedyś serwisant na forum esterownik). Prosty termostat, na zasilaniu, w razie wzrostu temperatury wyłączy kocioł. Kosztuje 70 zeta i mam podwójne zabezpieczenie. Ja to tak zrobię.
  19. Kolego lokator piszesz, że się zastanawiasz czy jedna czy dwie klimy. Jak jedna to wiadomo, że mocniejsza.
  20. Ok , ale nie każdy ma tyle metrów co Ty i tyle nie spalał, ja spalam ok. 3 ton ekogroszku i na "ciepło właściwie" pokazali mi oszczędność po ociepleniu ścian 11%. Przecież ściany to nie wszystko, okna i drzwi często do wymiany, strop też pewnie trzeba ocieplić. Klima fajna rzecz, dla mnie OK, bo dziecko dorosłe i mieszkamy we dwoje. Przecież jak w domu są nastolatki to nie będą mieć drzwi otwartych , to chyba oczywiste. Komfortu w takich pomieszczeniach nie będzie kiedy zamontuje się 2 klimatyzatory na piętro. Wg. mnie jednostka wewnętrzna w każdym pomieszczeniu i będzie super, niestety drożej w instalacji i co ważne przy serwisowaniu. Serwisowanie 2x w roku zabije opłacalność.
  21. Parafrazując, kto nie ma nic na sumieniu (miał tzw. śmieciucha) niech pierwszy rzuci kamieniem. Temat wątku: czy warto iść w pompę ciepła? Dużo łatwiej jest podjąć decyzję tym, którzy budowali "po nowemu". Ja postawiłem dom w systemie gospodarczym, w latach 90, bez podłogówki. Na teraz zamontowałem dwa klimatyzatory( 6.2 PLN) ,w zamyśle do dogrzewania. Klima 3.5 kW grzeje salon i dogrzewa resztę pomieszczeń, 2.5 kW w sypialni w zasadzie nie ma co robić, zużycie dobowe tej większej za ostatnie 4 dni to 10 kWh /dziennie (za oknem od 0 do 10 stopni). Ja chyba teraz pójdę w gaz, który mi podciągnęli i zostawię sobie kociołek na ekogroszek. PS. nie betonujmy posesji, sadźmy drzewa i krzewy, trawnik niech zajmuje max 30% ogrodu, to tak z mojej "działki".
  22. jopu91 wg. mnie nie taka kolejność, lepiej było najpierw zapytać, a potem realizować. Patrząc na poprzednie wpisy, to chyba nikt nie jest w stanie przekonać Cię do innych rozwiązań. Obecnie pompa ciepła np. Kaisai kosztuje ok 6000, dwie klimy to ok 6000, piecyk koza to już można kupić za 2000. Mam kocioł na ekogroszek, pamiętam jak zachorowałem na covid i musiałem te 4worki wrzucić do zasobnika, to był dramat. Dlatego na teraz zamontowałem 2 klimatyzatory i złożyłem wniosek o przyłącze gazowe , które jest już w mojej miejscowości.
  23. Nikt nie wie jaką On ma instalację. Ochronę powrotu zawsze można zrobić przez pompę cwu, na kilka sposobów. Minus taki, że w baniaku woda jak zadana kotła, ale kociołek ma 7 to warunki gwarancji nie obowiązują (50 na powrocie).
  24. lukasz, czy już znalazłeś miejsce przecieku kotła, cały czas miałeś kocioł rozpalony?
  25. lokator Ty możesz założyć np. 2 splity czy tylko multisplita? Jeżeli możesz 2 splity to patrz co pisał miklo i zakładaj 2. Jeżeli chodzi o wybór marki, to jeżeli zaczniesz przeglądać internet, fora internetowe i zastanawiać , którą to wziąć to zgłupiejesz (piszę to z własnego doświadczenia). Znajdź instalatora z polecenia, pogadaj z nim, ustal budżet i zakładaj. Ja mam klimatyzatory od niedawna i wg mnie to one wcale nie pracują tak jak opisuje Vlad24, startują łagodnie i bardzo ładnie trzymają się w zadanej temp. odczytywanej wg. pilota.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.