
polonus
Stały forumowicz-
Postów
119 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Forum
Wydarzenia
Blogi
Artykuły
Treść opublikowana przez polonus
-
ciekawe jak będę ta wodę usuwał na zimę z podłogówki.
-
zrobiłem próby instalacji cwu i pionów zasilajacych do rozdzielaczy podłogówki. czy konieczne jest robienie próby szczelności podłogówki jeśli w podłodze nie ma żadnych łączeń ? chodzi o to że nie zamontowane są rozdzielacze i na tym etapie jest to dla mnie kłopot.
-
rury w ścianach idą w otulinie i potem zostaną zatynkowane a w podłodze idą w styropianie chyba nie musowo ich dodatkowo mocować ?
-
dziś napełniłem powietrzem i niby wszystko jest ok, jednak nadal mam obawy czy nie rozszczelni się pod wpływem goracej wody ?
-
zrobiłem instalacje ciepłej i zimnej wody systemem zgrzewanym . przyszła pora na zrobienie próby szczelności. czy próbę szczelności można zrobić powietrzem nie napełniając układu wodą ? jak napełnię wodą to potem będzie ja trzeba jakoś usunąć bo dom w stanie surowym i nie będzie ogrzewany. nie mam doświadczenia w zgrzewaniu rur i jakoś nie mam zaufania do tych moich zgrzewów , zastanawiam się czy nie zdarzy się taka sytuacja ,że teraz wyjdzie wszystko ok a jak rury popłynie gorąca woda to pod wpływem naprężeń coś się rozszczelni ? nie mam możliwości nagrzania wody w układzie bo nie ma pieca, bojlera itp . myślałem żeby może nagrzać wodę w jakimś garze i nalać do rur i wtedy dobić powietrza ?
-
no też tak myślałem ale jeśli obwody będą różnej długości to woda popłynie tam gdzie będzie miała łatwiej , może dłuższym obwodem w ogóle nie będzie krążyć ?
-
dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym , robie sam u siebie, jak zrobić cyrkulacje cwu na dwu kondygnacjach ? który przykład 1 czy 2 ?
-
Układanie Rur Do Podłogówki I Grzejników
polonus odpowiedział(a) na polonus temat w Instalacje CO i CWU
ilew wazy taki kłab 600m ? czy jak się rozwija z takiego kołowrotka to nic się nie plącze ? nie trzeba odwracać szpuli ? -
Układanie Rur Do Podłogówki I Grzejników
polonus odpowiedział(a) na polonus temat w Instalacje CO i CWU
chcę kupić wavina ale widzę ,że są po 200m. -
Układanie Rur Do Podłogówki I Grzejników
polonus odpowiedział(a) na polonus temat w Instalacje CO i CWU
styropian mam juz kupiony wiec nie mam wyboru. w domu ktorym mieszkam obecnie tez kladłem styropian 3x5cm i jakoś po 10 latach nie ma zadnego problemu. ciekawe jak będę latał z taką pętla 500m ? przecież nie kupie rozwijaka do pętli do jednej roboty. -
W całym domu będzie podłogówka ale awaryjnie chcę położyć rury z pexa do grzejników (gdyby okazały się kiedyś potrzebne) . Zastanawiam się jak to zrobić ekonomicznie tzn,żeby było jak najmniej odpadów. W podłodze będzie trzy warstwy styropianu po 5 cm i najłatwiej było by położyć rury w drugiej warstwie styropianu a potem przykryć wszystko trzecią warstwą i na to folia i rury od podłogówki . Zamierzam kupić krążki 200m pexala, prawdopodobnie z wiekszości pętli zostaną jakies kawałki i może to być nawet i 20 lub 30m. Te kawałki idealnie by się nadały właśnie do grzejników ale wtedy prowadzenie rur do grzejników będzie już utrudnione bo musiały by się krzyżować z rurami od podłogówki. może macie jakieś pomysły aby to racjonalnie wykorzystać ?
-
czy na dwa rozdzielacze po 7 sekcji (parter i poddasze) może być wspólna pompa i wspólny zawór do mieszania ?
-
Dom z poddaszem użytkowym 150 m2. W całym domu podłogówka i wspomagająco grzejniki. Kociół kondensacyny. Czy lepiej zastosować gotowe rozdzelacze z mieszaczami czy też zrobić mieszanie za zaworze trójdrogowym przy kotle ? czy może być jedna pompa do podłogówki na dwie kondygnacje i wspólny zawor 3-drogowy ? czy może lepiej zastosować oddzielne na każdy rozdzielacz ? Proszę o ocenę schematu.
-
mam prawie identyczny piec jak ty i palę od góry i jestem zadowolony na razie. u mnie też długo osiąga temperaturę przy rozpalaniu . palę orzechem . zrezygnuj z palenia z dmuchawą. pal na ciągu naturalnym. ja zmniejszyłem palenisko cegłą szamotową , palę ruskim węglem (po 600zł za tonę) prawdopodobnie nie najlepszy. spalam 20-22 kg węgla na dobę. przy obecnych temp. rozpalam o 12 w południe i pali się to do 21-22 wieczorem. temperatura na piecu regulowana przez miarkownik elektroniczny mojej produkcji w zakresie 44-46 stopni. w piecu suchutko. żadnych zaworów 3-drogowych nie mam. ogrzewam dom 170m2 temperatura w dzień 21-23 stopnie w nocy spada do 20 stopni przed ponownym rozpaleniem. w drzwiczkach wspawałem kawałek rury przez który podaję powietrze wtórne nad zasyp.
-
można dołożyć wyłącznik czasowy przełączający po około 10 minutach pobór wody na zimną wodę ale potrzebne będą dodatkowe elektrozawory.
-
mi się wydaje,że ściana w narożnikach patrząc od środka może być zimniejsza ale nie z powodu słabej izolacji cieplnej czyli mostka termicznego lecz z powodu nie wygrzania jej przez utrudnioną cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia.
-
właśnie taką wiertarkę i super się sprawuje wiec dlatego pomyślałem o pile
-
myślałem właśnie o tej drugiej pile . jak ją oceniasz -nie brakuje jej mocy ? w porównaniu z tą trzecią jak wypada ?
-
piła ma pociąć około 10m3 drzewa rocznie . chciałbym elektryczną bo wydaje mi się poręczniejsza przy domu ,przede wszystkim cichsza .
-
SONY23 dzięki za konkretne odpowiedzi . już miałem odpuścić sobie wszelakie przeróbki ale może jeszcze raz spróbuję wg twojego projektu. czy uszczelnienie pomiędzy płomieniówkami zrobiłeś ze zwykłej waty używanej do ocieplania poddaszy czy może jakaś żaroodporna ? czy cały ruszt w komorze załadunkowej jest zakryty szczelnie płytkami szamotowymi ?
-
czy warto kupić elektryczną piłę łańcuchową ? na allegro można kupić piłę o mocy 2,4 kW za 200 zł. oczywiście zdaję sobie sprawę ,że to nie makita tylko chinol ale cena jest zachęcająca . cięte będą metry opałowe średnicy max 25 cm . może ktoś ma i podzieli się opinią ?
-
co uzyskaliście przez swoje przeróbki ? wydłużenie czasu spalania ? możliwość palenia ciągłego ? jak szybko kocioł przy rozpalaniu osiąga zadaną temperaturę bo po mojej przeróbce trwało to wieki . jakim drzewem palisz ? jakiej grubości są przegrody ? jak je zbudować żeby były stabilne ? jakie wymiary ma otwór wlotowy palnika ?
-
SONY23 czytałem,że przerobiłeś podobny piec z dobrym skutkiem ,może pochwalisz się jak ?
-
tak jest to piec bardzo podobny do Moderatora zresztą też jest produkowany w Hajnówce. przeróbkę zrobiłem z myślą o paleniu węglem typu orzech. pokazaną na moim rysunku zrobiłem ale już zdemontowałem bo marnie to wszystko wyglądało,tzn rzeczywiście paliło sie tak jak miało w założeniu dolnego spalania czyli wciągało płomień pod przegrodę i paliło się za nią ale nie mogłem osiągnąć zadanej temperatury. węgiel się spalał dość szybko a na piecu 40-45 st . piec przy rozruchu do osiągnięcia temp 45 st bujał się z 1,5 godz. dymu z komina mało co było widać ale jak palę tradycyjnie to też nie ma właściwie dymu . z powietrzem eksperymentowałem ,tzn podawałem różnie -przez drzwiczki zasypowe ale też i spod rusztu . najintensywniejsze spalanie było jak podałem z obu stron. prawdopodobnie można by coś jeszcze osiągnąć np uszczelniając dokładnie przegrodę z szamotu ale wkurzyła mnie ta już któraś próba modyfikacji i wywaliłem wszystko.
-
połowa na zachętę :) druga połowa jak dobrze podpowiesz kolego po co chcesz zakładać skup węgla ?