Skocz do zawartości

Andrzej_M_

Stały forumowicz
  • Postów

    2 693
  • Dołączył

  • Wygrane w rankingu

    55

Ostatnia wygrana Andrzej_M_ w dniu 22 Grudnia 2024

Użytkownicy przyznają Andrzej_M_ punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

15 589 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Andrzej_M_

  1. Zaproszenie na webinar "A co, jeśli coś pójdzie nie tak? Błędy doborowe i ich konsekwencje". Ekspert Panasonic – Marek Skrzypek opowie o błędach przy doborze pompy ciepła i ich konsekwencjach. Webinarowa Środa powraca!. Pierwsze wydarzenie w tym roku odbędzie się już 26 lutego o godzinie 10:00. Poniżej link do zapisu na webinar. źródło: https://globenergia.clickmeeting.com/a-co-jesli-cos-pojdzie-nie-tak-bledy-doborowe-i-ich-konsekwencje-/register ps. Zapisy i uczestnictwo w webinarze są bezpłatne. Jeżeli ktoś z zarejestrowanych uczestników nie będzie mógł uczestniczyć bezpośrednio w webinarze, to będzie mógł po zakończeniu prelekcji, poprosić o link do tego wydarzenia i obejrzy sobie go spokojnie o dowolnej dogodnej dla siebie porze.
  2. Dzień dobry kolego @spanker. Wiadomo by powstało ciepło z gazu, potrzebne jest w tym związku partnerskim powietrze. W jaki sposób do Twojego kotła kondensacyjnego, dostarczane jest powietrze (tlen). ps. Zapewne dopuszczalne i sugerowane sposoby podłączenia Twojego kotła gazowego do przewodu spalinowego znajdziesz w DTR kotła gazowego.
  3. Może powróćmy do tematu z końca stycznia tego roku. Wykadrowałem zdjęcie, które zamieścił w pierwszym poście tego tematu kolega @MacG. Co jest nie tak z tym modułem fotowoltaicznym w pierwszym rzędzie od dołu z lewej strony ?.
  4. @Lukas89 nie wiedziałem jakie są wartości przepływu wody podczas defrostu. Dlatego ta moc pompy ciepła wyszła mi na poziomie 5 kW, oczywiście są to bardzo przybliżone obliczenia. W poprawionych obliczeniach przyjąłem przepływ o wartości 40 l/min (lubię okrągłe wartości). W czasie T1 przepływa przez pompę ciepła 160 l wody. W czasie T2 przepływa przez pompę ciepła 200 l wody. Ilość energii pobrana z układu grzewczego w czasie T1 defrostu wynosi około 0,46 kWh. Ilość energii pobrana z układu grzewczego w czasie T2 defrostu wynosi około 0,70 kWh. Założyłem, że podczas defrostu pompa ciepła pracowała z mocą 8 kW.
  5. @Lukas89 pozwoliłem sobie na narysowanie na Twojej grafice trzech pionowych linii prostych. W jakim celu narysowałem te pionowe linie. Otóż nie potrafiłem obliczyć ilości energii cieplnej, jaka jest potrzebna do wykonania defrostu. Więc podzieliłem całkowity czas defrostu na dwie części. Linia podziału czasu defrostu przebiega w miejscu zrównania się temperatur Outlet i Inlet. Teraz dane jakie wykorzystałem do obliczeń. - T1 = 4 min - T2 = 5 min - przepływ wody podczas defrostu 25,8 l/min (nominalna wartość przepływu wody dla pompy o mocy 9 kW) - t1 = 29 *C - t2 = 26,5 *C - t3 = 26,5 *C - t4 = 23,5 *C Obliczenia przybliżone. W czasie T1 przepływa przez pompę ciepła 103 l wody. W czasie T2 przepływa przez pompę ciepła 129 l wody. Ilość energii pobrana z układu grzewczego w czasie T1 defrostu wynosi około 0,3 kWh. Ilość energii pobrana z układu grzewczego w czasie T2 defrostu wynosi około 0,45 kWh. Założyłem, że podczas defrostu pompa ciepła pracowała z mocą 5 kW.
  6. Jestem pod bardzo dużym wrażeniem, jak w alternatywny sposób podszedłeś do tego tematu i osiągnąłeś sukces. Thomas J. Watson założyciel IBM, zapytany o przepis na sukces odpowiedział, że to bardzo proste. „Wystarczy podwoić liczbę porażek”
  7. W ubiegłym tygodniu dnia 2025.02.06 na mojej posesji przeprowadzona została kontrola, która ukierunkowana była na źródła ciepła użytkowane w danym budynku. Upoważnieni kontrolerzy z Urzędu Miejskiego sprawdzali, czy obowiązkowe deklaracje złożone w CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków), pokrywają się ze stanem faktycznym. Kontrola w moim przypadku, przebiegła w miłej i bezproblemowej atmosferze. Poniżej zamieszczam znaczące strony z protokołu przeprowadzonej kontroli. ps. Dane wrażliwe na stronach protokołu, zostały przeze mnie "wygumkowane".
  8. Zakładając, że uprawniona osoba uruchamiająca kocioł gazowy, ustawi jego maksymalną moc na 20 kW (15 kW), to czas podgrzania wody w tym zasobniku do parametrów jakie podałeś będzie wynosił niecałe 17 minut (23 minuty). W DTR zasobnika CWU masz podane, że moc wymiennika tego zasobnika dla parametrów 70/10/45 *C (temperatura wody grzejnej zasilającej / woda doprowadzana do wymiennika / ciepła woda użytkowa) wynosi 29 kW.
  9. No bo to jest rzeczywista laboratoryjna efektywność odzysku ciepła z powietrza. Ty natomiast podałeś i zaimplementowałeś wzór do sprawności temperaturowej rekuperatora a to są dwa różne światy. Sam pomiar temperatury powietrza, nie uwzględnia energii zawartej w masie (wilgotności) tegoż powietrza.
  10. @Lukas89 odnoszę wrażenie, że dla takich zgredów jak ja, niebawem nie będzie już miejsca na tym forum. Chyba, że jeszcze ostatkiem sił podźwignę się na I Level Up. Przypuszczam, że w swoich obliczeniach sprawności wymiennika obrotowego, uwzględniłeś również entalpie, stąd taka dobra sprawność odzysku ciepła z powietrza. To teraz możesz mnie zawstydzić, czy czasem nie powinienem prawidłowo napisać entalpie swobodną. ps. Co do Twojego postu dotyczącego pompy ciepła, niebawem odpowiem.
  11. Ja tylko wpadłem by się pochwalić. Do weekendu.
  12. Primo - Andrzej_M_ nie pełni na tym forum codziennych dyżurów. Secundo - @MacG pozdrów serdecznie od wszystkich forumowiczów swojego tatę. Tertio - przekaż tacie, że moim zdaniem instalacja fotowoltaiczna jest w pełni sprawna. Quatro - liczyłem na to, że Ty także weźmiesz udział w dochodzeniu do prawdy. Nie umknęło mej uwadze, że zmieniłeś zdjęcie profilowe. Quinto - myślę, że możemy przedłużyć dyskusję w tym temacie o kolejny tydzień. Chyba, że nieoczekiwanie wpadnie tutaj kolega @PioBin i wszystko pozamiata. ps. Ja tylko przypuszczam co mogło być przyczyną ciekawego zjawiska, które zostało uwiecznione na tym obrazie fotograficznym. Teraz będę zgadywał. To jest moje domniemanie analityczne, pozyskane z szczegółowego oglądu zdjęcia. Panele fotowoltaiczne (prawidłowa nazwa moduły) firmy JA SOLAR, typ Bifacial, ogniwa połówkowe Half-Cut (2*54), Busbary-16BB. TOP - obecnie sprzedawanych paneli (modułów) na rynku.
  13. Cześć. W pierwszej chwili pomyślałem, że to negatywne odziałowywanie tego POLLOG HUB w Jasionce. Zwerywikowałem na mapie, okazało się, że to nie ten kierunek. Pomyłki ostatnio często mi się się zdażają. Szanowny kolego @MacG gdybyś nieco dłużej wpatrzył się w to zdjęcie z fragmentu działki Twojego taty i oczyma wyobraźni opisał nam, co widzisz na dwóch skrajnych (z lewej strony) panelach fotowoltaicznych. Zobaczymy, czy masz predyspozycje, jesteś odpowiednio zdeterminowany, posiadasz dobrze rozwinięte umiejętności analityczne oraz zdolność logicznego myślenia, do ubiegania się o stanowisko starszego analityka w Jasionce.
  14. Postaram się na gorąco wytłumaczyć. Co prawda nie posłużę się swoimi słowami, ale prezentowane poniżej intencje są jak najbardziej zbieżne z moim zapatrywaniem.
  15. Kolego @zusman podejrzewać to Ty możesz ............... (samo cenzura). O ile mi wiadomo do pomiaru temperatury niezbędne są odpowiednie przyrządy, jak i sposób pomiaru temperatury tymi przyrządami jest bardzo ważny. Jest taka nauka zwana Metrologią, która obejmuje wszystkie teoretyczne i praktyczne aspekty pomiarów. ps1. W ramach nauki poznawczej, proponuje Ci zagrzanie wody w garnku do temperatury 50*C i włożenie do tejże wody paluszka z lewej ręki (o ile jesteś praworęczny). ps2. Nie mierzymy temperatury spalin u samej nasady kanału spalinowego, ponieważ pomiar jest obarczony dużym błędem poprzez napływ po obrzeżach wewnętrznych kanału spalinowego powietrza (chłodnego) o większej gęstości od rozrzedzonych temperaturą spalin.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.