Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Huk Przy Włączeniu Pompy Co Przy Kominku


knut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie kwestia działania pompy znajdującej się przy kominku z płaszczem wodnym. Kominek jest zintegrowany z kotłem na paliwo stałe (eko-groszek), w instalacji powinien spełniać funkcję dogrzewającą lub podczas niewielkich przymrozków ogrzewającą. Wszystko działa w porządku tudzież tak się mi tylko wydaje. Problem pojawia się podczas gdy woda w płaszczu wodnym osiągnie zadaną temperaturę zdefiniowaną do włączenia pompy np. 36 stopni, histereza 2 stopnie, czyli przy 38 stopniach następuje włączenie pompy. Podczas tego włączenia następuje huknięcie, które wprawia w niemały dyskomfort. Przykładowo, godzina 2 w nocy, przysypiam przy kominku, na palenisku skwierczą ostatnie kawałki drewna, temperatura w płaszczu osiąga temperaturę i następuje włączenie pompki... Zryw na pełne nogi. :)

 

Wkład kominkowy, o którym mowa jest produkcji Kratki.pl, model Oliwia, sterownik MSK. Poza niedogodnością podczas włączania się pompy kominek działa całkiem przyzwoicie. :)

 

Dodam tylko, iż ów hałas wydobywa się z okolic czerwonego motylka widocznego na załączonej ilustracji. Uderzenie pojawia się także podczas włączania pompy CO w kotłowni. Na krótkim nagraniu poniżej zarejestrowałem moment włączenia się pompy i uderzenie.

 

http://www.youtube.com/watch?v=taa0ItyzRGg

 

W czym może tkwić problem?

Instalacja jest całkiem świeża, w okolicach czerwca stuknie pierwszy rok.

post-26900-0-19248000-1299877925_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym może tkwić problem?

Instalacja jest całkiem świeża, w okolicach czerwca stuknie pierwszy rok.

Jeśli masz zawór różnicowy, to znajomy hydraulik - Czesiek powiedziałby: "Łorzech!" :o :lol:

On zazwyczaj tak mówi, ale tu miałby chyba rację.

 

Generalnie to ten kominek rezonuje coś za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam instrukcję obsługi i montażu. Na zdjęciu parametry pompy są zamazane ale raczej ta instrukcja jest dobra. Widać w niej pozycje w jakich może pracować. Wniosek: chyba masz źle ją zamontowaną. I czy przypadkiem nie masz jej zamontowanej na odwrót? W tej kwestii niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony.

1_5.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. :)

 

A odpowietrzałeś pompę? I w sumie, to jak wygląda reszta tej instalacji?

A tak na marginesie, to zdaje się, że ta pompa nie powinna wisieć przyłączem w dół!

Powodzenia

 

Pompa zdaje się, że była odpowietrzana. Do reszty instalacji ciężko dotrzeć, ale zamieszczę jeszcze fotki, które zrobiłem.

 

 

Jeśli masz zawór różnicowy, to znajomy hydraulik - Czesiek powiedziałby: "Łorzech!" :o :lol:

On zazwyczaj tak mówi, ale tu miałby chyba rację.

 

Generalnie to ten kominek rezonuje coś za bardzo.

 

Po bliższych oględzinach zawór różnicowy został znaleziony. :)

 

 

Sprawdz czy ten filtr miedzy pompa a zaworem nie jest zapchany. Zamknij zawory przy pompie i wyczysc sitko. Poza tym nie idze tam zaworu zwrotnego, ale nie wiem czy to ma z tym jaks zwiazek.

 

Postaram się przeczyścić. :)

 

Dołączam instrukcję obsługi i montażu. Na zdjęciu parametry pompy są zamazane ale raczej ta instrukcja jest dobra. Widać w niej pozycje w jakich może pracować. Wniosek: chyba masz źle ją zamontowaną. I czy przypadkiem nie masz jej zamontowanej na odwrót? W tej kwestii niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony.

 

 

Z tej instrukcji wynika, że chyba jest tak jak piszesz. dołączę jeszcze fotki reszty instalacji CO, tam chyba tylko jedna pompa jest zgodnie z instrukcją. :)

post-26900-0-59286400-1300127987_thumb.jpg

post-26900-0-64700200-1300128057_thumb.jpg

post-26900-0-15664100-1300128096_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy obiegowe zamontowane są w zasadzie "dobrze" , hałas generuje zawór różnicowy kulowy przy kominku w momencie załączenia się pompy , można uniknąć hałasu poprzez przykręcenie zaworu za pompą, jednak to jest tylko na chwilę, można tez zmienić zawór różnicowy kulowy, na zawór zwrotny, brak kulki - brak hałasu, jednak większe opory.

Nieprawidłowo natomiast są zamontowane zawory kulowe z filtrami przed pompą, one mogą pracować tylko w pozycji poziomej, filtrem skierowanym do dołu, aby wszelkie zabrudzenia spadały na dno sitka ( nakrętkę filtra)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Patrz zdjęcie nr. 1. Znów podstawowy błąd przy montażu zasilenia z kotła-gdzie jest odejście do Naczynia Wzbiorczego (NW)?.Gdyby było dobrze wmontowane to stuknięcie pewnie byłoby mniej hałaśliwe. Może to układ zamknięty ???.Jeśli nie- to jest "makabra,masakra ".

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam identyczny problem z pompą. Gdy się uruchamia to następuje identyczny huk jak na filmiku, przesyłam foty mojej instalacji. Proszę o pomoc.

 

post-46685-0-55973500-1355482335_thumb.jpgpost-46685-0-39287900-1355482360_thumb.jpgpost-46685-0-87956400-1355482384_thumb.jpg

no huk jak huk ale moze być bum co to za zawór jest nad zaworem róznicowym ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry zaznaczam że się nie znam ale jest to układ otwarty i mam Naczynie Wzbiorcze (na piętrze taki pojemnik metalowy od góry otwarty rurką) te z czerwoną rączką to zawory kulowe i są po to żeby nie trzeba było wszystkiego wybierać, wylewać w razie awarii (dopytam jeszcze faceta co mi to montował).

Edytowane przez Puchacz000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.