Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czas Na Nowy Piec


SJa08

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na tym forum i mam nadzieje ze nie nabroję odrazu :)

Do rzeczy, mój aktualny piec z lat 80 " wszystkożerna niemowa" przeżył drugi "zawał" tz po raz drugi pęk i zapadła decyzja ze latem wymienimy go na nowy. Uzgodnione zostało ze ma być bardziej komfortowy czyli z podajnikiem i raczej skierujemy się na owies ponieważ mieszkamy na wsi, rolników do o koła pełno wiec i owies będzie pod ręka (w minione lato był po żniwach po 280zł). Zmianę planujemy latem po żniwach jak będzie znana cena owsa. Plany są by zakupić z 20 ton by było na zaś i wydzierżawić od znajomego silos ale to już tak na marginesie.

 

1) Teaz najważniejsze czy taki piec mogę u siebie zamontować? Chodzi mi o to bo się naczytałem że niby musi być specjalny komin do takiego palenia owsem?? To prawda? Mój jest murowany z cegły wymiary ok 20 cm x 25cm x 12-13 metrów wysoki

 

Jeżeli dobry to punkt 2

 

2) Jakiej mocy? Dom jest z lat 80 ale dość dobrze zbudowany tz. ściany pustak - przerwa - cegła , nie ocieplony, może za kilka lat. Okna stare drewniane ale może i w tym roku będą powoli wymieniane. Wymiary domu to 11m x 11m "kwadraciak", w piwnicy ok 40 m2 do ogrzania a parter i piętro w pełni. Poddasze, strych nie ogrzewany ale ocieplony wełną w sumie do ogrzania jest ok 250 m2. Jaka instalacja? no właśnie z lat 80 "więcej wody tym będzie cieplej" jest w planie zmiana ale może za 5 lat:) Rury grube calowe i 3/4 cala, grzejniki żeliwne. System grawitacyjny z pompką. Według mnie potrzebny by był piec ok 25- 30 kw a jak wy sądzicie?

 

3) jakiej firmy piec? Jeżeli ktoś nie chce robić reklamy to proszę na PW. Co do ceny? Nie chce cudów techniki ale też jakiejś " garażówki " też nie, chce by posłużył trochę, chociaż płowe co ten stary czyli z 10 lat. Szukałem i musi mieć on ruszta wodne, na oku miałem w pierwszym momencie Defro Duo Uni ale on niby jest uniwersalny wiec nie wiem czy będzie dobry. Niedaleko mnie w Skarszewach robią piece firmy Heiztechnik a konkretnie Q EKO DUO bio - typowo na owies.

 

Nie wiem kogo słuchać co wybrać więc proszę was o wypowiedz za którą z góry dziękuję.

Edytowane przez SJa08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej mocy? No ale tak, ale ja chce by w piecu była druga komora do spalanie drewna lub węgla z rusztem wodnym. Wiec chyba Granpal odpada :(

Edytowane przez SJa08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli coc jest zbyt uniwersalne nigdy nie jest efektywnwe i raczej nie znajdziesz kota spalajacego kilka różnych paliw z wysoka efektywnościa.

Z takich niby bardziej uniwersalnych to np Defro ma kocioł z podajnikiem na groszek ,dodatkowa komora np. na drzewo (bardzo mała) i nakładka na palnik do spalania owsa.

Kostrzewa pellet100 typowy Warmet Ceramik z dużą komora załadowcza np. na wegiel czy drzewo i dokładanym palnikiem na pellet + dodatkowa wkładka do spalania owsa z zapalarka.

Opinie jakie o nich czytałem są od skrajnie złych do skrajnie pozytywnych jak to zwykle bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, w sumie racja ale wole piec z podajnikiem na ekogroszek czy np owies z rusztem wodnym zamiast żeliwnym. A jak to jest z ta sprawnością? producenci piszą ze ich piec na owies ma sprawność 90%? No to chyba dobrze nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sprawnosc ma moze granpal i inne kotły przystosowane typowo do owsa lub pelletu ale nie jakieś uniwersalne bo inaczej sie spala węgiel czy owies ,drzewo itd to jak mozna to wszystko spalac w jednym kotle z taka wysoka efektywnościa a reklama to reklama. i na forach wpisy typu POMOCY!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, w sumie racja ale wole piec z podajnikiem na ekogroszek czy np owies z rusztem wodnym zamiast żeliwnym. A jak to jest z ta sprawnością? producenci piszą ze ich piec na owies ma sprawność 90%? No to chyba dobrze nie?

Ta sprawność 90% to jest w warunkach laboratoryjnych, a w rzeczywistości pewnie mniej niż 50%. Nie kupuj pieca z rusztem wodnym bo będzie kopcił, jest tu na forum dużo niezadowolonych użytkowników takich kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pogodzić retorte do groszku z rusztem wodnym gdzie producent ma ja umieścić pod rusztem?

Jeśli jakaś retorta czy jakiś inny stały palnik to żeby zrobić ruszt do palenia awaryjnego musi on być układany nad retortą inaczej sie raczej nie da.

Jeśli ruszt wodny to palnik dokładany gdzieś np .z boku kotła nad rusztem wodnym i do palenia zasypowego palnik jest demontowany czy jakoś wysuwany.

Osobiście mam kocioł zasypowy z rusztem wodnym i teraz sie zastanawiam czy to wada czy zaleta (raczej wada)ruszt wodny schładza żar znajdujący sie na nim a dmuchawa pod rusztem schładza ruszt i w efekcie na ruszcie zamiast żaru jest chłodny popiół co nie jest dobre dla prawidłowego spalania.

Kolega ma defro na groszek + owies i pellet robił test przy podobnej pogodzie kocioł na groszku palił tydzień na owsie trzy dni (cały zasobnik)

Producenci podaja ze tona groszku to 1,5t owsa u kolegi nie wyszło nawet 1t groszku do 2 t owsa (to do tych 90 procent sprawności)

Jeśli jakiś kocioł bedzie miał wysoką sprawność np. na groszku to nigdy nie będzie miał takiej sprawności na owsie czy pellecie i odwrotnie jak będzie dobry do owsa to będzie gorszy do groszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam pieca na wszystko a głównie na miał i owies (mam kilka ha zasianych zborzem). Już prawie się zdecydowałem na Defro Duo UNI z palnikiem rynnowym. Można w nim praktycznie wszystkim palić. W planach mam nawet spalać groszek z węgla brunatnego. Kopalnia jest pod ręką wiec i cena niska.

 

Jakie piece z palnikiem rynnowy moglibyście polecić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myslę ze cena groszku z węgla brunatnego musi być bardzo atrakcyjna żeby to sie opłacało.

Ostatnio testowałem czeski orzech II w kotle zasypowym po 550 zł tona .Palił sie bardzo ładnie, ładny płomień ,niewiele popiołu ,osiągał temperaturę tylko jak węgla kamiennego (750zł tona) szło mi teraz ok 20 kg na dobe tak tego brunatnego spaliłem 50 kg na dobę.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No tak raczej sie nie opłaca kupiłem tylko 50 kg dla sprawdzenia.Mysle ze przy cenie ok. 300-350 zł było by to ok. do palenia w lecie na Cwu bez wygaszania zamiast drzewa tylko trzeba by kupić troche wiecej i poobserwowac co sie bedzie działo z kotłem i kominem.. W kotle zasypowym jest troche problem ze wzrostem temperatury w lecie przy paleniu węglem na Cwu przy tym brunatnym mogło by być lepiej z racji małej kaloryczności .

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 marca jadę na targi energii odnawialnej w Bydgoszczy, mają być tam kotły na biomasę i po nich podejmie decyzje.

 

Mam do was jeszcze dwa pytania.

1) Jak wspomniałem mam w domu instalacje starego typu, grube rury stalowe i część ocynkowanych. Pytanie, jak kupie nowy piec to jak go podłączyć? za pomocą takich samych rur stalowych lub ocynkowanych czy mogę to z miedziawki zrobić i wpiąć się w stare rury?

 

2) Wiem ze dużo wody w obiegu to podobno źle bo trzeba tej wody więcej nagrzać co trwa dłużej i więcej paliwa pożera. Niestety na modernizacje tupu wymiany instalacji na instalacje z miedzi i kupno pieca mnie nie stać ale tak się składa że mam źródełko do tanich rurek ocynkowanych np3/4 oraz 1/2", i pytanie, czy zyskam na tym jak bym powymieniał w domu grube rury 2 i 1" na o płowe mniejsze?

 

3) może ktoś zna jakąś lekturę o budowie instalacji CO od podstaw?

 

Wiem że najlepiej iść do instalatora ale mam się za człowieka ze wole samemu to zrobić i mieć do siebie pretensje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ma rację xhumungus. Jeżeli będziesz palił bez wygaszania, przez cały sezon, to tylko raz zużyjesz więcej opału przy nagrzewaniu wody. Ja bym Ci radził nie wymieniać starych rur. U mnie przy wymianie kotła fachowcy podłączyli go rurami stalowymi i jest ok. W starej instalacji wymieniłem jedynie grzejniki na płytowe, bo miałem paskudne przemysłowe fawiry. Nowe grzejniki za namową sprzedawcy dałem przewymiarowane i teraz przy nowym kotle z zaworem 4 drożnym b. dobrze się sprawują.

Są ledwie ciepłe, a w domu jest ciepło, nie tak jak u kolegi, który ma w nowym domu ogrzewanie gazowe i jego grzejniki raz są zimne, a raz gorące, że nie można ich dotknąć. Musi teraz stosować nawilżacze powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolego uważam, iż bardzo ciekawą propozycją jest nowy piec ZĘBCA NEPTUN z linii super nowa zrezygnowali w nim z retorty i uważam, iż to rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę przy np: miale

 

neptun_przekroj_www.jpg

 

A dla tradycjonalistów ze starej linii KP oraz z nowej 2011 MERKURY z retortą

 

 

merkury_przekroj_www.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.