Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasada Działania Siłownika Zaworu 4-dr.


robkom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowy a z tematem C.O. mam styczność od roku, centralne robiłem sam i działa dobrze. Chciałbym zamontować dodatkowo zawór 4-drożny z siłownikiem, taki zestaw już kupiłem używany, tylko nie do końca wiem jak ten siłownik działa, jak on chodzi. Do tej pory myślałem że w tym siłowniku jest czujnik temp. i on zamontowany na rurze np powrotnej dużego obiegu tak reguluje przepływem że utrzymuje np. te 40st. ...ale chyba jestem w błędzie. Może ktoś mi to wytłumaczyć łopatologicznie? Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forum przeszukałem wcześniej dośc dokładnie i nie znalazłem jednoznaczego opisu działania siłownika. Jest info że kąt obrotu 90st. przez np. 120sek. .. ale o co w tym chodzi? sam siłownik kręci się o 90st. i się zatrzymuje? a co wymusza kolejne przesawienie o 90st? czy może siłownik ustawić się np na 10st. ... i czy sam siłownik będzie działał bez sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forum przeszukałem wcześniej dośc dokładnie i nie znalazłem jednoznaczego opisu działania siłownika. Jest info że kąt obrotu 90st. przez np. 120sek. .. ale o co w tym chodzi? sam siłownik kręci się o 90st. i się zatrzymuje? a co wymusza kolejne przesawienie o 90st? czy może siłownik ustawić się np na 10st. ... i czy sam siłownik będzie działał bez sterownika?

 

Witam!

Zawór 4 dr działa w zakresie kąta 90 stopni. "Kolejne" jak piszesz jest wykorzystane, ale tylko też w zakresie 90 st. gdy zasilanie zamienisz z lewej strony na prawą. Pisano już o zasadzie działania zaworu 4 drogowego. Musisz troszkę poszukać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forum przeszukałem wcześniej dośc dokładnie i nie znalazłem jednoznaczego opisu działania siłownika. Jest info że kąt obrotu 90st. przez np. 120sek. .. ale o co w tym chodzi? sam siłownik kręci się o 90st. i się zatrzymuje? a co wymusza kolejne przesawienie o 90st? czy może siłownik ustawić się np na 10st. ... i czy sam siłownik będzie działał bez sterownika?

 

są siłowniki z potencjometrem do ustawienia temperatury i czujnikiem temperatury, ale kosztuje tyle co zwykły siłownik ze sterownikiem pogodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużym skrócie metoda działania sterownika wygląda tak:

 

- ustalenie zadanej temperatury na wyjściu na instalację (może być funkcją temperatury zewnętrznej - "pogodówka" - może być to obniżane przez sterownik pokojowy, ale to wszystko opcje - w najprostszej postaci można sobie zadać np. 45 stopni)

 

i potem w cyklu raz na określony czas:

- jeżeli temperatura na wyjściu jest niższa niż zadana odkręcam siłownikiem zawór 4d przez określony czas

- jeżeli temperatura na wyjściu jest wyższa niż zadana zakręcam zakręcam zawór przez określony czas

 

Taki algorytm w zupełności wystarczy aby z wystarczającą dokładnością utrzymać zadaną temperaturę instalacji. Są niuanse typu dobierania tych czasów tak aby jeszcze dokładniej ustalić temperaturę (przypuszczam, że wtedy czas "kręcenia" zaworem zależy np. od tego o ile należy obniżyć/podnieść temperaturę w instalacji) - ale mój pierwszy TZC 25 miał te czasy "na sztywno" ustawione (regulowało się jedynie parametrem czas określający w przybliżeniu czas obrotu siłownika o te 90st. - jednak w trakcie pracy nie ulegało to już zmianie)

 

Dodatkową (ważną) opcją jest "ochrona powrotu" - generalnie priorytetem wtedy jest utrzymanie zadanej minimalnej temperatury na powrocie do kotła nawet kosztem nietrzymania temperatury na instalacji.

 

Ale to już naprawdę wszystko na forum jest :D Przewałkowane w każdą stronę - opłaca się/nie opłaca, psuje się/nie psuje, łatwo ustawić/trudno ustawić, zawór 3d/4d, sterowanie siłownikiem proporcjonalne/punktowe, itp :D

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.