Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Recalart Economic Premium Nie Steruje Mieszaczem


peppers

Rekomendowane odpowiedzi

Zewrzyj styki regulatora pokojowego i zobacz czy jest różnica.

 

Jeszcze wracając do testów, bo nie zauważyłem.

W czasie testów zamknij najpierw zawór (nie do końca ale na 95%) i poczekaj, aż temp. CO spadnie do 30.

Wtedy sprawdź na zwartych i rozwartych stykach.

 

Sterownik powinien też pokazywać obliczoną temp. na CO - zobacz w instrukcji i sprawdź jaką w danym momencie pokazuje.

Jako wynik podaj oczywiście zestaw parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to wam pomoże schemat instalacji (otwarta)

dodam regulator pokojowy Tybox 710 zwarcie styków nic nie pomogło

schemat_inst.xml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam podobny problem co Peppers i śledzę ten temat z zainteresowaniem. Kocioł Ling Duo 15 kW sterownik Economik PREMIUM zawór czterodrogowy 5/4 ", siłownik M6063L Honeywell działa podobnie cały czas się zamyka lub otwiera co powoduje duże wahania na wyjściu CO i powrocie pieca. Sterownik stara się utrzyma zadaną ( 55 stopni) temperaturę ochronną pieca i za każdym razem przesterowuje. Średnica rury obiegu Cu28 mm ( może za mała ?). Dodatkowo stwierdziłem że wentylator nie załączył się kilka razy wraz z podajnikiem (nawet w trybie TEST) i sterownik wymagał wyłączenia z sieci. W sterowani ręczmy ustawiając zawór czterodrogowy uzyskuję tem.na kotle 62>; tem.powrotu >55 temperatura na CO w granicach 36-40. Co do jakości wykonania mam podobną opinię - wykonanie pieca Klimosza w stosunku do ceny rozczarowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam podobny problem co Peppers i śledzę ten temat z zainteresowaniem. Kocioł Ling Duo 15 kW sterownik Economik PREMIUM zawór czterodrogowy 5/4 ", siłownik M6063L Honeywell działa podobnie cały czas się zamyka lub otwiera co powoduje duże wahania na wyjściu CO i powrocie pieca. Sterownik stara się utrzyma zadaną ( 55 stopni) temperaturę ochronną pieca i za każdym razem przesterowuje.

 

Sam znalazłeś przyczynę u siebie - jest to zbyt wysoka temp. ochrony powrotu (w stosunku do zasilania).

Na zimnym układzie zagrzanie domu będzie trwać ruski rok, bo jakiekolwiek większe otwarcie zaworu (nawet powyżej 20%) spowoduje od razu spadek temp. powrotu poniżej 55 i sterownik robi odwrót (zamyka).

Ustaw to na 40 i zobacz co się stanie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wykonałem wszystkie podane przez was porady, ale dalej nic, może to faktycznie związane jest ze średnicą rur w obiegu kotłowym (przypominam mam fi 28)

schemat_inst.xml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, bo nie mogę znaleźć warunków (temperatur) w jakich przeprowadzałeś ten test.

Coś to forum rzaczywiście słabo działa i nie można nic (jak mawiał Heso) odszukać.

 

Widzę, że powyższa delikatna sugestia nie wystarcza.

Kolego - w ten sposób nigdy tego nie naprawisz, bo do pracy trzeba się zabrać rzetelnie.

Nie podałeś temperatur w jakich przeprowadzałeś test z kablami prowadzącymi do czujnika pokojowego. Całego zestawu temperatur. I nie napisałeś co konkretnie się wtedy dzieje. Bo jak się nic nie dzieje, to znaczy, że mieszacz nie jest podłączony.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Vernal podawałem wcześniej. I nagle cud, siedzę w piwnicy i słyszę. Uruchomił się siłownik na zaworze, a te same ustawienia po poradach od 3 dni. To nie wiarygodne. Pozdrawiam wszystkich , dziękuję za zainteresowanie i uważam temat od 4 godzin za zamknięty (tyle pracuje siłownik zamyka, otwiera, ustawia się w różnych pozycjach) rury pozostały te same. Jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko dla potomnych, że przyczyną ciągłego zamykania zaworu była zbyt wysoka temperatura na grzejniki (CO) - jeśli rzeczywiście w tych warunkach robiłeś próby i testy.

Bardzo rzadką sytuacją byłoby nie zamykanie zaworu przy temperaturze 57 na CO.

Dopiero obniżenie jej - jak pisałem np. do 30 mogło spowodować odwrotny ruch mieszacza.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak moja radość trwała niecałą dobę. Dziś to popołudniu na 5 minut zabrali prąd. Skutek taki, jak dali prąd to kocioł ruszył ponownie a siłownik od razu zaczął zamykać zawór 4 drożny i tak jak wcześniej. Cały czas jest zamknięty. Muszę ręcznie go znów ustawiać. Nie mam pojęcia co jest, ręce opadają. Sam się naprawił wczoraj i sam po zaniku prądu znów się zamknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko dla potomnych, że przyczyną ciągłego zamykania zaworu była zbyt wysoka temperatura na grzejniki (CO) - jeśli rzeczywiście w tych warunkach robiłeś próby i testy.

Bardzo rzadką sytuacją byłoby nie zamykanie zaworu przy temperaturze 57 na CO.

Dopiero obniżenie jej - jak pisałem np. do 30 mogło spowodować odwrotny ruch mieszacza.

 

Pozdrawiam.

Drogi Vernal nawet jak zdejmę z rury czujnik CO (temperatura spada) to i tak siłownik nie reaguje (otwiera)

a jaka jest najlepsza temperatura podawana na grzejniki ? to chociaż ustawie ręcznie zawór, by taka była

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obserwacje

Zmieniając nastawy w sterowniku Economik PREMIUM i położenie czujnika CO nie zauważyłem by sterownik w algorytmie pracy brał ten parametr pod uwagę. Sterownik wg. moich obserwacji reaguje na spadek lub wzrost temperatury czynnika grzewczego na powrocie. Spadek poniżej wartości zadanej zamykanie wzrost otwieranie. Nie zauważyłem by ustawienie zadanej temperatury na CO związane było z otwieraniem lub zamykaniem zaworu mieszającego po osiągnięciu temperatury powrotnej. U mnie sterownik tylko stara się jako priorytet utrzymać zadaną temperaturę ochroną na kotle.

I pytanie do użytkowników sterownika Economik PREMIUM : czy zdarzyło się wam że wentylator nie pracował w trybie TEST a jego uruchomienie wymagało wyłączenia i włączenia zasilania lub że nie startował razem z podajnikiem ślimakowym( temperatura podajnika << wartości zadanej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obserwacje

Zmieniając nastawy w sterowniku Economik PREMIUM i położenie czujnika CO nie zauważyłem by sterownik w algorytmie pracy brał ten parametr pod uwagę. Sterownik wg. moich obserwacji reaguje na spadek lub wzrost temperatury czynnika grzewczego na powrocie. Spadek poniżej wartości zadanej zamykanie wzrost otwieranie.

Piszesz wartości zadanej - KTÓREJ wartości zadanej? (zasilanie, powrót, kocioł)

 

Jeśli reaguje tylko i wyłącznie na temp. zadaną ochrony (powrotu), to znaczy, że sterownik jest nieodpowiednio skonfigurowany.

Może ktoś załączyc link do instrukcji sterownika?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.recalart.com/Download/INS_S_A3000T.pdf

jest tam tez do podajników retortowych

 

w punkcie 6.15 st 16 tryb pracy regulatora podstawowy lub pełna wersja pogodowa.

może po zaniku prądu ten parametr sam zmienił się na "0" podstawowy.

może z czasem układ potrzymania pamięci w sterowniku siadł. (bateria, lub jakiś kondensator dużej pojemności)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misio, pytałeś na poprzedniej stronie o zawieszanie się wentylatora - otóż mam taki sam sterownik i takie same zwiechy - przy odpalaniu musze czasami wyłączyć wtyczkę z ghniazdka nawet kilka razy - więc to jakaś wada fabryczna tej "nowości". Trzeba chyba reklamować.

 

Podsumuję tutaj rok użytkowania Linga Duo 25kW:

 

- wymiana sterownika z własnej winy i na własny koszt,

- wymiana silnika bo się spalił - gwarancja,

- źle podłączony silnik kręcący ślimakiem w odwrotną stronę - wina serwisanta,

- zepsuty czujnik zewnętrzny temp. - zgłoszone do serwisu - czekam na nowy.

 

Przyjdzie mi jeszcze wymienić sterownik, bo jak wyżej.

 

Nie jest słodko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - sprawdź czas pełnego otwarcia zaworu - ja mam ESBE Ara 651 i czas wynosi 60s, a sterownik Recalart Premium fabrycznie ma ustawione 120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal

Zadana jest temperatura powrotu - parametr P4.

instrukcja

http://www.klimosz.pl/recalart-economic-premium.html

 

Bardzo fajny sterownik.

Nie mam teraz czasu, żeby przemyśleć dokładnie jego zachowania, więc więcej szczegółów potem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę brak konkretów, tylko same rozważania i domysły. Czy mój problem nie jest do rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pracy bez pogodówki parametry mają być ustawione w nastepujący sposób (ominięte ustawić wg własnego uznania oraz instrukcji):

P1 - 60

P9 - ZIMA

P10 - 0

 

Serwisowe:

P4 - 30

P9 - Wyłącz (!!!)

P11 - 5

P16 - 30

P17 - Wyłącz

P18 - 5

P19

1. Sprawdzić w instrukcji mieszacza - może być np. 120

2. 45

3. 55

4. 5

 

Tak wynika z instrukcji...

Sprawdzić czy czujnik co jest wpięty w odpowiednie miejsce (ma być co a nie co2)

Odłączyć termostat pokojowy i nie zwierać kabli

Sprawdzić czy mieszacz otwiera i zamyka obieg zgodnie z poleceniami w funkcji test

Ustawić ręcznie zawór 4D tak, żeby na kotle była temp. powyżej 55C, na powrocie powyżej 50C a na co poniżej 35C (czyli zamknięty przez pół godziny).

Włączyć mieszacz i... zawór ma się otwierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz minimalną temp powrotu ustawioną ? W ustawieniach serwisowych to sprawdzisz. Zmniejsz ją do 45 st C

Teraz temperatura powrotu to minimum 20, była 35, 40, 45, odłączany był też czujnik jak radzili inni forumowicze aby oszukać panel wykonawczy sterownika Economic. Nic nie dało efektu. W tym czasie co się włączył na dobę siłownik na zaworze 4 drożnym temperatura powrotu wynosiła 40. Jak zauważyłem cały czas kocioł (sterownik) trzyma zamknięty zawór tak jakby był niedogrzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pracy bez pogodówki parametry mają być ustawione w nastepujący sposób (ominięte ustawić wg własnego uznania oraz instrukcji):

P1 - 60

P9 - ZIMA

P10 - 0

 

Serwisowe:

P4 - 30

P9 - Wyłącz (!!!)

P11 - 5

P16 - 30

P17 - Wyłącz

P18 - 5

P19

1. Sprawdzić w instrukcji mieszacza - może być np. 120

2. 45

3. 55

4. 5

 

Tak wynika z instrukcji...

Sprawdzić czy czujnik co jest wpięty w odpowiednie miejsce (ma być co a nie co2)

Odłączyć termostat pokojowy i nie zwierać kabli

Sprawdzić czy mieszacz otwiera i zamyka obieg zgodnie z poleceniami w funkcji test

Ustawić ręcznie zawór 4D tak, żeby na kotle była temp. powyżej 55C, na powrocie powyżej 50C a na co poniżej 35C (czyli zamknięty przez pół godziny).

Włączyć mieszacz i... zawór ma się otwierać.

Dzięki lecę sprawdzić odpiszę jaki był rezultat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego jedynie co się zmieniło zawór zamknięty a na wyświetlaczu od sterownika economic przy symbolu siłownika pojawia się strzałka w dół (zamyka) 5 sek, raz bez strzałki 1 sekunda i tak na zmianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.