Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła Powietrze/woda I Instalacja Grzejnikowa


dodde

Rekomendowane odpowiedzi

Duża instalacja na grawitacji sama jest buforem.

Gdzieś przeglądałem stare podręczniki hydraulika i tam podawali że jak kocioł się zmieni na inny to należy sprawdzić na nowo obliczenia aby utrzymać prawidłowy przepływ wody przez instalację.

Czyli jeżeli instalacja działa dobrze na grawitacji z kotłem o poj 150l to uważam że bufor też powinien być o podobnej pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozchodzi mi się o instalację grzewczą z czystym przepływem grawitacyjnym w układzie grzejników - jakiś baniak (W miejsce kotła) w którym zanurzony jest wymiennik  od PC.

 

Wg mnie takie rozwiązanie pozwala na pracę PC w trybie on-off w dość szerokim zakresie temp otoczenia PC i nie wymaga modulacji mocy sprzężarki PC

Tak to się nie da.

Dla pompy on-off, czyli pracującej zawsze na 100%, przy dodatnich temperaturach to nie jest bufor ani nawet buforek, to jest jedno pierdnięcie tej pompy.

Za to przy -10 nie potrafi ona podnieść temperatury do 40C w tym samym układzie i kożuchy w akcji.

 

Bufor jako proteza, tak, to miałem na myśli.

Do powietrznej pompy i tak jakiś zbiornik, choćby ze 150l jest pożądany.

Ale to już nie to samo co modulacja mocy.

Takiej pompy poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to się nie da.

Dla pompy on-off, czyli pracującej zawsze na 100%, przy dodatnich temperaturach to nie jest bufor ani nawet buforek, to jest jedno pierdnięcie tej pompy.

Za to przy -10 nie potrafi ona podnieść temperatury do 40C w tym samym układzie i kożuchy w akcji.

 

"Urządzenie instalowane na zewnątrz (na utwardzonym podłożu) zapewnia produkcję ciepła (63°C na zasilaniu systemu grzewczego) nawet przy temperaturze -25°C na zewnątrz"

 

W takim razie o co chodzi producentowi skoro pisze ,że PC zapewnia 60*C przy -25*C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To klasyczny chwyt marketingowy polegający na tym, że zdanie jest prawdziwe ale skonstruowane w taki sposób, żeby niezorientowany czytający miał szansę zrozumieć jest inaczej (nieprawdziwie). Klient ma to tak zrozumieć, że w jego układzie o zapotrzebowaniu 9kW (weźmy tę konkretną pompę), będzie miał przy -25 zasilanie 63C.

Tymczasem zdanie to oznacza, że nawet przy -25C pompa jest w stanie produkować (jakieś) ciepło a nawet (w odpowiednich warunkach - NA PEWNO NIE W UKŁADZIE O ZAPOTRZEBOWANIU 9kW - moja uwaga, ale to ma producent na myśli) dawać na zasilaniu 63C.

 

W Twojej instalacji jest tak jak napisałem - ta pompa przy -25C nie ma najmniejszych szans dojechać nawet do 40C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To klasyczny chwyt marketingowy polegający na tym, że zdanie jest prawdziwe ale skonstruowane w taki sposób, żeby niezorientowany czytający miał szansę zrozumieć jest inaczej (nieprawdziwie). Klient ma to tak zrozumieć, że w jego układzie o zapotrzebowaniu 9kW (weźmy tę konkretną pompę), będzie miał przy -25 zasilanie 63C.

Tymczasem zdanie to oznacza, że nawet przy -25C pompa jest w stanie produkować (jakieś) ciepło a nawet (w odpowiednich warunkach - NA PEWNO NIE W UKŁADZIE O ZAPOTRZEBOWANIU 9kW - moja uwaga, ale to ma producent na myśli) dawać na zasilaniu 63C.

 

W Twojej instalacji jest tak jak napisałem - ta pompa przy -25C nie ma najmniejszych szans dojechać nawet do 40C.

Faktycznie tak należałoby to rozumieć. Ja przy wyborze PC kieruje się zazwyczaj uznaną marką na rynku , czyli w opini klientów . Nibe, CTC, IVT te marki na rynku szwedzkim są wysokiej jakości. Klienci sa zadowolenie. Myślę też ,że nie ma co zawracać sobie głowy temperaturami rzędu -20/-25*C ponieważ jak tu żyje , nie pamiętam takich temp. w tej strefie klimatycznej. Uwzględniam natomiast temp -10/-15*C.

 

@Vlad24 przekonał mnie też ,abym poczytał i zainteresował się klimakonwektorami. Fajne urządzenia , drogie , ale znowu nie wychodzi tak drastycznie jeśli spojrzy się na wydajność i możliwości (np.klima w lato )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz tylko na markę, uwględniaj też parametry i możliwości techniczne. Za markę z miejsca możesz przepłacić nawet 10tys. W twoim domu musi być inwerter, bufor i prąd dwutaryfowy należało by przekalkulować. Opcje chłodzenja zazwyczaj są za dopłatą, ale też nie w każdej pompie można z tego skorzystać. Spróbuj sprecyzować swoje oczekiwania i popytać na muratorze, tam jest sporo sprzedawców i instalatorów znacznie lepiej zorjentowanych w rynku i możliwościach poszczególnych urządzeń niż my tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdyby zadowolić się mocą 1,5-2 kW z kopem bliskim 1, to przy takich parametrach na r-407 najzwyczajniej ugotujemy sprężarkę. Tks grubo przekroczy 100C.

Chyba, że to evi z wtryskiem ciekłego czynnika do schładzania głowicy.

 

Z wykresów wynika Tks ok 140-150C

 

To duże uproszczenie - założenie że czynnikiem roboczym w polarnych PC jest r-407 - a może jest co innego?

Może jest to PC dwusprężarkowa z dwoma różnymi mediami  np od -25C i pow - 10C - W Skandynawii nawet paliwo potrafi być inne , podobnie z konstrukcją samej sprężarki 

A głowicę to można zawsze szmatą mokrą obłożyć  :D

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedzi i podpowiedzi.
Tak sobie myślę o tych  PC i dochodzę do wniosku czy to jest warte zachodu na teraz. Wymieniając zasilanie na PC w  tym domu muszę także pomyśleć o grzejnikach. Całość instalacji wyjdzie mnie może z  35-40k . Trawałość takiego urządzenia ile może być ? 10 lat lekkich napraw , chybaże będę miał szczeście i wszystko będzie dobrze . Ale myślę ,że i te urządzenia mają swoją założoną żywotność , aby firmom opłacało się być na rynku.
Tak sobie obliczam i wychodzi mi, że co roku (biorąc pod uwagę 10lat) to ca. 4000 zł rocznie nie wliczając prądu. A no i trzeba też mieć jakiś dobry agregacik . Czasami tu u mnie tak zawieje , że prądu nie ma nawet i 5h , a czasami więcej.
No i tak zastanawaim się , czy pellet jednak jest lepszym rozwiązaniem dla mnie . Inwestycja dużo mniejsza , wygoda w użytkowaniu nie jest tragiczna .
Tak sobie rozkminiam to , bo juz w kwietniu będę musiał instalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.