Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kostka Z Lat 80-Tych, Nieocieplone Sciany - Jaki Kociol.


Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim Witam serdecznie jako zem nowy na tym forum.

 

Zanim postawie pytanie moze troche informacji - dom to klasyczna kostka jakie byly budowane w latach 80-tych (na dwie rodziny - powierzcnia ok 240m2), Glowny material scian to pustak szlakowy (jesli nazwa mnie nie myli), grubosc scian ok 38-42 cm. Sciany nie sa ocieplane, jednak okna wymienione 4 lata temu i polozona welna mineralna na stryszku (30cm). Jesli chodzi o instalacje grzewcza, to sa wciaz zainstalowane stare, zeliwne kaloryfery zeberkowe, dosc grube rurki stalowe. Kociol jest do wymiany i dlatego pojawilem sie tutaj..

 

Zalozenia sa takie, na ten moment nie wchodzi w rachube ocieplenie scian (zastanawia mnie w ogole sensowosc takiego ocieplenia w tym konretnym wypadku). Instalacja tez musi zostac ta sama, do wymiany jest wiec tylko kociol (ok 30KW). Do tej pory byl to kociol na paliwa stale typu wegiel, mial, mul, drewno i rodzice chca na podoby wymienic. Mnie z kolei zastanawia czy przy w tym przypadku bylaby sensowna wymiana na kociol uniwersalny, zdolny do wykorzystania pelet ktore zdaja sie byc obecnie dosc ciekawa alternatywa. Przede wszystkim, sa mniej pracochlone i czystsze w obsludze.

Biore pod uwage wymiane isntalacji grzewczej oraz instalacji pompy cieplnej w jakiejs dalszej przyszlosci, ale z drugiej strony, jak zastanawiam sie nad kosztami remontu, to sensowne byloby postawienie nowego domu wykorzystujac nowe technologie, ale to znowuz inna historia...

 

Bylbym wdzieczny za sugestie i wskazowki... prosze jedak skupic sie na kotle, nie oczekuje wskazowek typu ociepl dom i wymien instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wiesz ,że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Ustal najpierw czym rodzice chcą palić a później można myśleć o konkretnym kotle. W twoim przypadku prawdopodobnie dobry by był kocioł dolnego spalania ponieważ brak jest izolacji zewnętrznej. Kotły z górnym spalaniem należą do kotłów w których pali się cyklicznie więc kocioł będzie wygaszany i zapalany co najmniej dwa razy na dobę a w przerwach miedzy paleniem może się budynek wystudzać. Wszystko zależy od kasy. Można kupić kocioł na pelet, węgiel z podajnikiem i mieć więcej czasu dla siebie lub co jakiś czas dosypywać do kotła. Na pewno jednak nie wolno kupować kotła z górnym spalaniem i palić w nim od dołu bo z tego wynikają same kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Kolega Gersik dobrze mówi, najpierw należy się zastanowić czym się chce palić, dopiero później wybierać kocioł. Poczytaj na forum o różnych kotłach; dolnego spalania, miałowcach czy kotłach z podajnikiem i zdecyduj co by Ci najbardziej odpowiadało. Jak już się zdecydujesz to będziemy rozmawiać o potencjalnych kandydatach. Acha i nie 30 Kw, tylko najwyżej 20, chyba, że wybierzesz miałowca odpalanego od góry, wtedy moc dobiera się nieco inaczej. Poczytaj o skutkach przewymiarowywania kotłów, też warto to wiedzieć przed zakupem.

Miłej lektury

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziekuje za odpowiedzi, powoli wgryzam sie w temat.

 

Moze wpierw dodam do poprzednich danych

 

- kaloryfery w domu maja w sumie ok 290 zeberek

- niestety wciaz nie znam wymiarow przekroju komina

- na ten moment pali sie glownie mialem i drzewem - piec 27KW podobno okazal sie ciut za slaby, dlatego wspomnialem wyzej o 30KW, nie zdawalem sobie sprawy, ze to inaczej sie przelicza. Nie wspominajac o koszcie... wydali cos ponad 4000 zl za sam mial przez ostatnio zime.

 

Co do opalu, chcialbym znalezc kompromis pomiedzy cena opalu i odciazeniem rodzicow od biegania do niego. O ile osobiscie bylbym za peletami, to ta forma opalu odpada ze wzgledu na koszty podobno wieksze od ekogroszku, poza tymn, wrazliwosc na wilgoc. Eko-groszek na ten moment zdaje sie najrozsadniejszym wyborem (czystosc, ekonomicznosc - choc obawiam sie kosztow - mozliwosc zastosowania pieca zautomatyzowanego.)

 

Z tego co mozna wyczytac, piece z dolnym spalaniem zdaja sie byc efektywniejsze, ale z kolei automatyczne uzupelnianie paliwa stosowane jest praktycznie tylko w piecach gornego spalania? Prosze poprawic jesli sie myle...

 

Co do kosztow, jestem w stanie dolozyc troche do dobrego pieca.. i w gre wchodzi raczej piec zeliwny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zbieram informacje, choc moze jeszcze zbyt powierzchwnie, ale sytuacja zdaje sie klarowac. Jako, ze z jednej strony chcialbym zapewnic wygode, a z drugiej uniwersalnosc jesli chodzi opal, najodpowiedniejszym rozwiazaniem bedzie piec gornego spalania z podajnikiem tlokowym i zasobnikiem. Czytalem co nieco o palniku generacji Burner ktory majac zalety podajnika slimakowego, pozwala na opalanie rowniez mialem, ale raz ze to wciaz produkt stosunkowo nowy, a dwa rozne opinie sa na ich temat.

 

Co do mocy, zgodnie z sugestia z tego artykulu goo.gl/caZR3 powinienem sugerowac sie wskaznikiem strat rzedu od 90 do 120 W/m² W moim przypadku, gdzie mam ok 240 m2 (wys 2.60m, nieocieplone sciany, wymienione okna, ocieplony stryszyk, stara instalacja, kaloryfery zeliwne starego typu - 290 zeberek) wyliczylem zapotrzebowanie na kociol 90x240=21,5KW. Ewentualnie 120x240 =28.8KW. Obecny piec zasypowy (zwykly) 25 lub 28 (rodzice nie sa pewni) momentami okazywal sie za slaby. Inna rzecz, pietro na ten moment nie jest czesto uzywane, planujemy wiec zamotowanie termostatow na grzejniki. Rozumiem tez, ze zupelnie inna jest efektywnosc pieca z podajnikiem, ktory dostarcza cieplo przez caly czas rownomiernie, w zaleznosci od warunkow pogodowych i ustawien.

 

Prosze mnie poprawic i nakierowac jesli trzeba, z gory dzieki.

 

Majac te dane (podsumuje, kociol na paliwa stale typu ekogroszek, mial z zasobnikiem i napedem tlokowym o mocy 25-28KW), czym sie kierowac szukajac konkretnego kotla? Sa jacys producenci ktorych nalezy sie wystrzegac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W kotłach podajnikowych nie istnieje podział na kotły górnego i dolnego spalania, funkcjonuje on w przypadku kotłów zasypowych. Chyba każdy kocioł automatyczny ma górny obieg spalin.

Palniki typu brucer/burner-s nie są złe, jednak kocioł z takim palnikiem musi być idealnie dobrany, podobnież kiepsko sobie radzą na niskich mocach. Popatrz sobie jeszcze na kotły palnikiem rynnowym, także można w nich spalać miał, jednocześnie są precyzyjniejsze od tłokowców.

Jeśli chodzi o tłokowce, to warto zobaczyć sobie takie kotły jak: Taurus Gaur Duo, to chyba jeden z lepszych na rynku, lub HKS Lazar Multikomfort.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Rafal, poczytam o kotlach z palnikiem rynnowym.

 

 

Obydwa maja swoje wady i zalety, z tego co wyczytalem, mankamentem lazara jest glownie maly popielnik co moze zmuszac do czestego schodzenia przy paleniu mialem. Z kolei jego przewaga nad Taursem jest sterownik pogodowy. Mam i kilka innych typow, postaram siep ozniej wybor ciut zawezic i wkleje je tutaj.

 

Martwi mnie troche przekroj komina.. ale z drugiej strony, jest on wysoki i ciag zawsze byl raczej dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to podaj swoje typy, zwróć uwagę na to, że dobrze by było, żeby kocioł był wyposażony w ceramikę,lub chociaż jakiś deflektor. W przypadku Lazara ceramiki jest dość sporo. Odlewy ceramiczne tworzą tam "sklepienie", które będzie dobrze dopalało gazy i części lotne wytwarzane podczas spalania. Wygląda też na to, że te dwie "rurki" przed komorą ceramiczną doprowadzają powietrze dopalające, choć pewny nie jestem.

Taurus także jest wyposażony w kształtki szamotowe.

Jest jeszcze Sas Eco. Jednak ma on rurowe opłomki, których czyszczenie będzie uciążliwe. Ma on na wyposażeniu płytkę ceramiczną-niewielką ale ma :)

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec kilka typow ktore znalazlem:

 

Draco Duo Multi (posiada katalizatory ceramiczne): http://www.teklakotly.pl/pl/kotly_products/view/19

 

Witkowski EKW-RAPS II - w sumie nie poraza, ale biore pod uwage... http://www.kotly-witkowski.pl/ekw-raps-ii

 

Klimosz Multicombi NG - choc kuzyn swego czasu mial piec tej marki z podajnikiem tlokowym i stwierdzil, ze to byla jedna wielka porazka, nie wiem na ile to sie zmienilo: http://klimosz.pl/klimosz-multicombi.html

 

Z Lazara ciekawe zdaja sie byc zarowno wspomniany Multikomfort http://www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-multikomfort,6,5.html jak i Multiperfekt http://www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-multiperfekt,6,11.html

 

Defro Deko Uni Duo - podajnik slimakowy APPS UNI i palnik rynnowy http://www.defro.pl/kotly/seria-defro-eko/defro-eko-uni

 

Wspomniany wczesniej Taurus Gaur Duo Plus (zdaje sie byc faworytem) lub wersja premium. http://www.kotly-taurus.pl/oferty/22,kotly_podajnikowe/60,gaur_duo_premium.html

 

Sas Eco http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-eco.html

 

Sekom Opal Uni http://www.sekom-pleszew.com.pl/opal.html

 

Kotrem KWMP2 - (Podajnik dwutlokowy) http://www.kotrem.pl/?adres=kwmp2

 

To chyba tyle, albo az tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Dalej zostałbym przy Taurusie lub Lazarze. Na temat Klimosza się nie wypowiem, ponieważ nie miałem nigdy do czynienia z tym kotłem. Do Twojej listy dorzuciłbym jeszcze do rozpatrzenia kocioł Witkowski Kmb-rp, ale nie ze standardowym palnikiem typu brucer, tylko z rynnowym APR. Producent podaje, że przy wyborze tego palnika, można uzyskać dodatkowy rabat. Co prawda nie posiada on ceramiki, ale jest żeliwny deflektor. Wersję plus z rusztem wodnym bym sobie odpuścił. Ruszt jest niekorzystnie ustawiony, zaraz nad paleniskiem, będzie je wychładzał, co może utrudnić lub uniemożliwić dopalenie gazów.

Odnośnie Taurusa w wersji premium, dodają do niego zestaw przyłączeniowy z zaworem 3d, porównaj koszty ile drożej wychodzi kocioł z takim zestawem i czy nie lepiej jest po prostu zrobić takie coś we własnym zakresie, mając w takim przypadku jeszcze do wyboru zawór 4d-może to będzie lepsze rozwiązanie :)

Pozdrawiam i życzę udanego wyboru.

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chopie.

Może nie mam takiego metrażu ale już ze starą chałupą powalczyłem, paląc węglem, później gazem, znowu węglem, w końcu trochę drewnem i ...

Nawet 5 cm styropianu na chałupie zrobi ci tak jak piec 100 kW. Na nowe domy dają minimum 20 cm styropianu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FireFlame - dzieki za odpowiedz, ale widac nie przeczytales do konca lub ze zrozumieniem pierwszej wypowiedzi.

 

Sklaniamy sie do zakupu Taurusa Guar Duo, jednak jak sie okazuje, nie montuja juz wkladek szamotowych. Na zapytanie jak w tej chwili rozwiazane jest dopalanie, napisano mi: "Konstrukcja gaura duo zmieniła sie w ten sposób, że płomień uderza w wymiennik kotła a nie w goła blachę, jak wcześniej która się przegrzewała". Nie ma wiec ceramiki czy tez deflektora.

 

Roznica w cenie pomiedzy modelem Duo Plus i Duo Premium wynosi ok 1500zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja tylko wtrące 3 grosze odnośnie mocy kotła.

też mam kostkę o metrażu trochę mniejszym 170m2, też wełna na strychu. Wymieniłem w zeszłym roku wymieniłem kocioł na kotrem 20kw. Zima lekka choć długa była ale widzę że te 20 kw to za dużo. Z obliczeń w OCSsie wyszło mi około 15kw przy -22C. Większość tego sezonu to oscylowało wokół 0C. Radzę się dobrze zastanowić nad mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.