Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Trójdrożny


bolexx1313

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam pytanie odnośnie umiejscowienia zaworu trójdrożnego. Na szkicu który dołączam tak wygląda instalacja w mojej kotłowni nie ma tylko zaworu trójdrożnego. Czy prawidłowo umieściłem go na rysunku? Jeśli nie proszę o sprostowanie.

 

p6yf_655_ua29q.jpgUploaded at Picoodle.com

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wszystko jasne. Jeszcze tylko pytanie co do pompy c.o. - jest ona zainstalowana na bypasie tak jak narysowałem, ktoś kiedyś tak zainstalował, a ja teraz przerabiam. Powrót do kotła to rura 2 cale, a pompka jest na calowym bypasie. Jeśli bym tak zostawił tą pompkę to czy bardzo będzie źle? Poprostu pytam bo jeśli jest niezbędna ta zmiana to nie ma o czym mówić, poprostu przerobie i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten bypas jest tam zbędny bo grawitacji i tak tam nie będzie a w przypadku jego usterki pompa będzie mielić w kółko.

Wywal go i zrób tak: rura 2" > redukcja > rura 1" > zawór kulowy 1" > filtr 1" > pompa > zawór zwrotny 1" > zawór kulowy 1" > redukcja > rura 2".

 

Bypas z ZR pasuje natomiast przy pompie CWU. Latem gdybyś chciał grzać zbiornik CWU odbywało by to się grawitacyjnie pod warunkiem, że obie pompy byłyby OFF.

Edytowane przez Digitrax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak zrobię. Jeszcze co do naczynia wzbiorczego - mam je na strychu, ale podłączone nie bezpośrednio z kotła tylko z najwyższego pionu w instalacji, ale to chyba może zostać? Bo z tą przeróbką był by duży problem. Czy jakieś jeszcze uwagi ewentualne do tej instalacji, tzn. jakieś dodatkowe zabezpieczenia czy zalecenia. Poprostu chciałbym to zrobić raz a dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na odcinku od wyjścia z kotła do tego naczynia jest rura o średnicy minimum 1" lub miedź minimum 28 mm i co najważniejsze nie ma na niej żadnych zaworów, filtrów, redukcji to naczynie może pozostać tak podłączone.

post-2387-0-88194000-1339751664_thumb.jpg

Edytowane przez Digitrax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten pion który idzie do naczynia to do samej góry rura 1". Jeszcze dwa pytania:

1. Czy na zasilaniu zimną wodą z sieci wymiennika C.W.U. powinien być wstawiony zawór bezpieczeństwa+zawór zwrotny czy jest to zbędne.

2. Jak zachowa się taki układ w razie braku prądu, czy bedzie grawitacyjny obieg czy trzeba by coś jeszcze dołożyć do instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na zasilaniu bojlera musi być : zawór zwrotny, zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe dla wody pitnej na 6/10bar, pojemność naczynia wzbiorczego zależy od pojemności zasobnika CWU

Przy zaniku zasilania obieg grzania CWU powinien chodzić na grawitacji, obieg CO raczej nie , choć na forum są wpisy że w niektórych instalacjach działa.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli teraz już wszystko jasne. Po wszystkich ustaleniach kotłownia będzie wyglądała tak:

 

pw6f_825_ua29q.jpgUploaded at Picoodle.com

 

Dzięki wszystkim za pomoc.

 

Jeszcze tylko dwa pytania:

 

1. Jak ustawić zawór trójdrożny, tzn. w jakim położeniu pokrętło regulacji?

2. Jeszcze w kwestii powrotu z zasobnika C.W.U. - będzie wpięty jak na schemacie czyli za pompą c.o. Jeśli był by w pięty przed zaworem 3D, woda wracająca z C.W.U mieszała by się z powrotem z grzejników i w zaworze 3D z wodą wychodzącą z pieca. Czy tak było by źle? Nie zrozumcie mnie źle, nie chcę tu wymyślać nie wiem czego i oczywiście instalację zrobię tak jak doradzacie - pytam z czystej ciekawości żeby zrozumieć zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to schemat wykonawczy, to z tego kotła wyjedź jak najwyżej a dopiero potem skręć w prawo - będzie bezpieczniej.

Zawór 3D możesz umieścić też niżej, np. tuż przed pompą - gdzie lepiej pasuje.

Ten zawór to powinien być raczej termostatyczny niż taki z rączką. Wtedy ustawisz na nim wymaganą temperaturę powrotu (np. 45C) i sam będzie ją utrzymywał.

Taki zawór musi mieć przepływ (Kvs) co najmniej 1,5 m3/h.

Jak dasz zawór z rączką, to nigdy nie będziesz wiedział czy jest dobrze ustawiony - najlepiej wsadź tam jeszcze za pompą termometr - bliżej kotła.

Jedyna sytuacja, w której będziesz mógł w miarę dobrze ustawić zawór rączką jest taka, że na kotle będzie stała temperatura i brak głowic termostatycznych na grzejnikach...

 

Zawór bezpieczeństwa można umieścić bezpośrednio nad naczyniem - będzie wygodniej zainstalować.

 

Powrót cwu powinien tak pozostać.

Jak byłby przed zaworem, to np. grawitacja by nie działała, no i pompa c.o. ciągnęłaby również cwu (a nie zawsze musimy chcieć), tu mamy sterowanie mieć rozdzielone, jak rozumiem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ten schemat to tak to w tej chwili wygląda w mojej kotłowni:

 

pw6f_f4f_ua29q.jpgUploaded at Picoodle.com

 

Wymieniany bedzie zasobnik C.W.U. - obecnie stary bojler, wymiana na dwupłaszczowy 120l. Będzie też wymiana kotła - obecnie kocioł miałowo-węglowy ze sterowaniem, wymiana na ekogroszek.

Instalacja jest taka jak na schemacie, więc chcę ją usprawnić i poprawić. Dlatego rysowałem np. zawór 3D w takiej pozycji na instalacji, bo najłatwiej będzie go tak zamontować.

W kwestii zaworu 3D z rączką - na grzejnikach mam pozakładane głowice termostatyczne, więc rozumiem że najbardziej nadawał by się 3D termostatyczny, ten z rączką odpada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.