Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wszystko O Kotle Zębiec Kmw I Nie Tylko


Miałowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego a czy Ty palisz na naturalnym ciagu ze stałym dopływem powietrza czy jedziesz na sterowniku czyli walisz powietrzem z dmuchawy ile wlezie po czym zamykasz dopływ powietrza ?

Jeżeli robisz to drugie to poprostu kisisz drzewo co jest zupełnie bezsensu. Drzewo lubi powietrze i palić się a nie dusić.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co obserwuje to sterownik(dmuchawa) podaje powietrze caly czas przed osiagnieciem wymaganej temperatury to ma duze obroty a puzniej spadaja do 1-5%obrotów czyli lekko kreci nie mam mozliwosci ingerowac w program sterownika bo wszystko tam jest juz ustawione przedmuchy itp. sterownik TECH zębiec st81 Zpid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na samym poczatku postu poniewaz jestem nowym uzytkownikiem :)

 

Moj piec to zębiec kmw 23-1 na miał, rok produkcji 2003,

Dom: stare budnictwo, 2 pietrowy, nie ogrzewana klatka schodowa, okna pcv, ocieplany od zewnatrz. 10x10m

otoz mam pewien problem gdyz piecem tym "zajmuje sie" dopiero druga zime mozna powiedziec i zauwazylem pewne niescisłosci w porownaniu do tego co pisza inni uzytkownicy. U mnie przy temp. na dworze okolo -5 stopni pali sie bardzo krotko okolo 9h. ładuje do niego 3 wiadra mialu wilgotnego oczywiscie ustawiam temp na 55-57 stopni, temp wody 55 zawsze(mimo tego i tak grzeje z pradu ze wzgledu na to ze krotko dosyc sie pali a wode chce miec ciepla caly dzien) komin jest przeczyszczony, wszystkie komory pieca rowniez z sadzy. Przy piecu mam 2 zawory jeden 3 stopniowy(chyba pompa wody) a drugi 10 stopniowy(i tu zagadka bo nie wiem do czego on sluzy a osoba ktora kupowala piec no coz nie mam z nia kontaktu) i nie wiem jak go ustawic optymlanie, a rozdziela sie on chyba na wode w bojlerze i grzejniki bo od niego odchodza 2 rury. Moze mi ktos pomoc w sprawie lepszego docieplenia? gdyz czesto wahania w czasie mrozow w domu sa 17-20 ( przy tych duzych z tamtego roku) nie moge osignac temp 23 w domu podczas 10 stopniowych mrozow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich. Jestem nowym użytkownikiem a zawitałem tutaj gdyż jestem zainteresowany kupnem Zębca KMW16 i mam kilka pytań do użytkowników tego kotła. Producent podaje że ten kocioł powinien ogrzać 135m2 nieocieplonego budynku. Sprzedawca twierdzi że może ogrzać 100m2 ocieplonego budynku. Jaka jest prawda? Ciągle trwa (koniec marca 2013) zima, ten sezon grzewczy powinien powiedzieć wiele o tym jak sprawują się kotły. Jak w trakcie tego sezonu radzi sobie KMW16? Co ile trzeba w nim palić/dokładać miału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz zdefiniować co Ty i twój sprzedawca rozumiecie przez ocieplenie domu :). Ocieplenym domem można nazwać dom pokryty 5cm styropianu bez ocieploneggo srtychu jak i dom pasywny :).

Druga ważna rzecz to metoda palenia. Jak przepalasz 2x dziennie rano i wieczorem to faktycznie może być mało ale jak palisz 24/7 to bardziej realne jest to co napisałem poniżej.

A wracając do twojego pytania to te 16kW powinno lekko starczyć na 200m2 średnio ocieplonego domu (10cm ściany + 20cm dach). Dla przykładu podam, że brat ma ~160-180m2 i chyba 17kW i czuć, że piec jest bardzo ostro przewymiarowany. Smoła leje się strumieniami przez maksymalnie słumiony dopływ powietrza i mocny węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam

potrzebuje dowiedzieć się coś na temat dołożenia starowania i dmuchawy do KWK Zębiec 16kw mam taki kociołek.

dom około 170-180m2 do ogrzania z lat 80-tych NIEOCIEPLONY pustak żużlowy podwójny ściany kompletnie nie ocieplone strych nad piętrem też nieocieplony. W przyszłości planuje ocieplić stropianem 12cm i na strychu dać wełne.

 

instalacja na dole starego typu, na piętro rozchodzi się juz z rozdzielacza rurami PEX, w łazience 30mb podłogówki,

 

Aktualnie w domu jest zimno jakies 16-17' C żeby osiągnąć 18-19 musze dużo czasu spędzić przy kotle i wtedy idzie dużo wiecej opału  w tamtym roku poszło mi około 8,5 tony węgla jak dla mnie to dużo a w domu wcale nie bylo ciepło w granicach 16-17' a rano nawet mniej

 

instalacja pracuje tylko na jednej pompie CO układ otwarty nie ma pompy na C.W.U

 

chciałbym w nim spalać miał i tu pytania:

 

1. czy ten kocioł można przerobić na miałowy i rozpalać go od góry ?

2. czy zastosowanie sterownika + dmuchawy coś da ? ( musiałbym zdjąć dzrzwiczki od popielnika i tam zamontować dmuchawe tylko czy wtedy nie bedzie ona mi rozdmuchiwać popiołu ?)

3. chciałbym zastosować takie dysze napowietrzające jak Fidel24 zaprezenotował na 2stronie tego wątku i spalać miał czy trzeba do tego dorabiać jakieś specjalne kanały ? czy tylko dmuchawa na drzwiczki popielnikowe ? i tu obawy o rozdmuchiwanie popiołu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, można go przerobić do spalania górnego, miału też.

2. Ogólnie zastosowanie dmuchawy i sterownika poprawia troche ekonomike spalania i komfort użytkowania kotła. Dobrze dobrana i ustawiona dmuchawa nie rozdmuchuje niczego.

3. Musisz mieć w jakiś sposób doprowadzone PW (powietrze wtórne, nad opał), bo inaczej będziesz miał wybuchy i inne cuda. Więc kanały wewnątrz komory zasypowej są bardzo wskazane.

 

5. To wszystko nie ma sensu. Przy takim zapotrzebowaniu na ciepło (180m2 bez jakiegokolwiek ocieplenia) i takim kotle (16kW z raczej małą komorą zasypową), paląc miałem sprowadzasz sobie kłopoty na głowę. Najpierw musiałbyś zmienic kocioł na stricte miałowy, a zwłaszcza z większą komorą spalania. Potem musisz sie zaopatrzyc w prawdziwy miał, a nie mieszankę miału z mułem (i Bóg wie z czym jeszcze) za 300zł na składzie. Na koniec musisz sobie zarezerwować troche czasu na obsługe tego, czyli rozpalanie, wygaszanie, czyszczenie itd.

 

Miałem nie da się palić 24/24 jak węglem, kocioł musisz wygasić, wyczyścić i rozpalić od nowa. Kocioł musi być duży żeby wytrzymał zimą co najmniej 24h. Kocioł zawsze musisz wygasić, wiec mimo woli musisz mniej lub bardziej (gdy dom  jest nieocieplony) wychłodzić instalacje i budynek, przez co bardzo spada komfort domowników.

 

Wiele lat paliłem miałem (w czasach gdy miał bym na prawdę miałem), ale na dom zbliżony do twojego miałem chyba 30, albo 35kW, kocioł z dużą komorą i dużym rusztem. Kocioł obywał się bez dmuchawy, bo wtedy to była rzadkość. Było taniej, ale ile sie z tym narobiłem i nawdychałem świnstw, tego mi nikt nie zwróci.

Dzisiaj mam kocił Zębca KWKS 25KW z PW(ten sam dom, zbliżony parametrami do twojego), pale węglem, 1-3 razy na dobe dokładam, przerusztuję i mam względny spokój. Nie wyobrażam sobie powrotu do miału w tym kotle.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

ja mam możliwość doporowadzenia PW przez drzwiczki zasypowe bo wnich jest żaluzja którą można przesuwać, ewentualnie chciałbym zastosować takie dysze napowietrzające jak Fidel24 zaprezenotował na 2stronie tego wątku

 

właśnie to rozpalanie od góry a później czekanie aż sie wypali jest najbardziej uciążliwe

 

sorier psizesz ze masz KWKS 25kW z PW czyli taki jak ja tylko że wiekszej mocy i ze sterownikiem+dmuchawa ? dobrze to rozumniem ?

 

jeśli tak to w jaki sposób palisz ? ładujesz do pełna na żar i pali sie od dołu ? bo może ja też bym coś poprawił u siebie.

 

odnośnie dmuchawy to masz pomysł lub doświadczenie jaką dobrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębiec KWKS to ten sam kocioł co KWK, ale z fabrycznym sterownikiem, dmuchawą  i bez żaluzji w drzwiach zasypowych. Brak żaluzji jest spowodowany względami bezpieczeństwa (mały ciąg kominowy w połączeniu z dmuchawą mógłby powodować dymienie do kotłowni). Jako że nie mam problemów z ciągiem, a dmuchawa i tak pracuje raczej na małych obrotach, zamiast żaluzji zrobiłem w drzwiach zasypowych otwory do podawania PW. Bardzo to poprawiło czystość i ekonomie spalania.

 

Pale na dwa sposoby. Gdy zapotrzebowanie na ciepło jest minimalne (kilkanaście stopni na plusie), pale od góry. Ładuje kocioł taką iloscią węgla by wystarczyło na 24h, na to papier, troche drewna i podpalam. Sterownik (dmuchawę) włączam dopiero gdy górna warstwa węgla zacznie sie rozpalać.

W niższych temperaturach palę non stop, ale nie dokładam węgla na żar, tylko przed dołożeniem przegarniam żar w strone rusztu pionowego a węgiel wrzucam wgłąb komory w takiej ilości żeby nie zasypać całkowicie żaru. I tak co 8 lub 12h, zawsze ładując do pełna. Można powiedzieć, że węgiel nie pali się z dołu do góry, tylko od przodu (od rusztu pionowego) do tyłu, dzięki temu z komina nie wylatują mi kłęby dymu :)

 

x0ib.jpg

 

 

Mogę i jeszcze poradzić, żebyś dmuchawę raczej założył mniejszą niż większą, dmuchawa ma tylko minimalnie wymuszać przepływ powietrza nie powodować huraganu w kotle. Dobrze też żeby sterownik był wyposażony w tzw PID i czujnik temperatury w czopuchu, dzięki temu dmuchawa pracuje płynniej a kocioł nie grzeje niepotrzebnie komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy do tej dmuchawy trzeba będzie dorobić jakąś rurę która naprowadzałaby powietrze w stronę rusztu w sensie pod ruszt a nie na cały popielnik zeby popiół nie był rozwiewany

 

jak możesz umieścić fotki Twojej dmuchawy przy otwartych drzwiczkach popielnikowych byłoby super.

 

jaki sterownik mógłbyś zaproponować ? bo są rozwiązania zestawu sterującego zębca ale ponad 700zł to mnie nie zadowala cenowo może jakieś inne sterowanie z portalów aukcyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba żadnej rury. Popiół nie będzie rozdmuchiwany, w każdym razie nie na tyle żeby to miało na cokolwiek wpływ

 

Moge dać fotke, ale tam nic nie ma poza przepustnica z ciężarkiem  (wtedy jeszcze dmuchawy nie miały wbudowanych przepustnic, więc Zębiec montował je osobno od wewnętrznej strony).

 

Trudno mi cos polecać, nie mam aż takiego doświadczenia ze sterownikami. Pierwsze z brzegu zestawy Kom-ster (sterownik Atos) wyglądają rozsądnie. Co prawda bez pid-u i czujnika temp spalin, ale mają stopniowe zwalnianie obrotów dmuchawy przy dochodzeniu do zadanej temperatury, płynną regulacje mocy dmuchawy, regulacje temperatury wygaszania, sterują pompą obiegową i wspólpracują z termostatem pokojowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam ponownie

sorier a podpowiedz mi czy musze dokupić jakiś dodatkowy ruszt do miału żeby nie leciał do popielnika gdy zasypuje kocioł bo teraz jak zasypuje węglem i trafi sie troche miału to zdarzy się że coś przeleci do popielnika....... jeśli juz to będzie konieczne to jaki ten ruszt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

juz dawno po temacie,ale moze ktos zajzy....jak mi cos tam przeleci  to na koniec zasypywania wygarniam(z wczsniej wyczyszczonego popielnika i wrzucam na gore).mi spada przy pierwszych 3-4 rzutach,pozniej nie leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dobry wieczór, 

cieszę się, że udało mi się znaleźć to forum oraz ten wątek. Jestem posiadaczem kotła KMW 23 i mam problem z pękniętym rusztem pionowym - jak go wymienić? Czy jest jakiś sposób na wstawienie części zamiennej czy to jakaś grubsza sprawa wymagająca spawania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam, po przerwie, zrobiłem boczne nadmuchy. Wyglądają tak jak na fotkach: Przecięta rura fi 70 mm na pół, tylna ścianka, dekielek i podstawa z blachy 4 mm, wszystko pospawane elektrodą rutylowo-zasadową. Generalnie piersze wrażenia po zastosowaniu bardzo dobre. Pali się zdecydowanie lepiej i jest dużo mniej dymu z komina.

Chciałbym się dowiedzieć jak sprawują się boczne nadmuchy w piecu. Właśnie przychodzi czas, że będę podchodził do tego tematu i powiedz mi jaką średnice mają otwory, czy coś zmieniałeś przez ten czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie 

prosze o podpowiedz mam 16 od paru lat wszystko bylo ok do wczoraj  a mianowic przy sterowniku wysiadl przycisk start stop 

jest jakas szansa naprawy czy musze wymienic sterownik  na razie wlaczam i wylaczam wtyczka ale nie moge juz przeprogramowac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.