Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociołek Vienybe 16Kw


bapras

Rekomendowane odpowiedzi

Czas pokaże jak się będzie sprawował, oglądałem parę kociołków i ten zrobiony jest naprawdę solidnie, a klapy się sprawdzają - otwierasz i zero dymu w kotłowni ;]

Sony23 kanał dopalający rozszerza się ku górze - na dole 5 cm, a na górze 9 cm, ciężko było mi zrobić dobre fotki lustrzanką, ale coś tam pstryknąłem ;]

Jutro jak dopadnę jakąś kompaktówkę pstryknę fotki podczas pracy ;]

Acha potrzebuję jakiś sterownik do 3 pomp - co polecacie jak to rozwiązać sensownie ?

post-33386-0-52367900-1320262115_thumb.jpg

post-33386-0-92768600-1320262122_thumb.jpg

post-33386-0-16889600-1320262141_thumb.jpg

post-33386-0-93898000-1320262151_thumb.jpg

post-33386-0-48340100-1320262170_thumb.jpg

post-33386-0-68933500-1320262189_thumb.jpg

post-33386-0-63531400-1320262223_thumb.jpg

Edytowane przez bapras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego rozumiem ze zajmujesz się sprzedażą tychże kotłów i będziesz je wychwalał, Ok jestem w stanie to zrozumieć ale... jezeli producent podaje że sprawność kotła dla drewna to 74% a dla węgla 80% to coś tu nie gra, skoro drewno wydziela o połowę mniej energii i to podczas spalania w warunkach laboratoryjnych. Poza tym aby drewno spalało się sprawnie to musi mieć miejsce piroliza a ta zachodzi w wysokich temperaturach. A z tego co widziałem (mówię tu o Kalvisie) ma on płaszcz wodny w obrębie komory załadowczej, więc jakim cudem nastąpi tam zgazowanie drewna (pomijając oczywiście tę nieszczęsną klapkę którą producent dał świadomie aby klient nie "walczył" z kotłem), a jest to podstawą do uzyskania wysokiej sprawności. Dalsza dyskusja chyba jest zbędna.

Idźmy na kompromis i uznajmy że są to jedne z lepszych kotłów UNIWERSALNYCH umożliwiających palenia drewnem ;)

Tu sie akurat zgodze to jest kocioł uniwersalny i taki tez miał być do drewna sa wyspecjalizowane kotły, Nawet kalvis miał oddzielny generator i pozostałe to uniwersalne. Wiekszość użytkowników niestey takich rozwiazań poszukuje i takie też kupuje. Kocioł typowo na drewno wymaga też odpowieniej instalacji i skazany jest w zasadzie tylko na drewno i to suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas pokaże jak się będzie sprawował, oglądałem parę kociołków i ten zrobiony jest naprawdę solidnie, a klapy się sprawdzają - otwierasz i zero dymu w kotłowni ;]

Sony23 kanał dopalający rozszerza się ku górze - na dole 5 cm, a na górze 9 cm, ciężko było mi zrobić dobre fotki lustrzanką, ale coś tam pstryknąłem ;]

Jutro jak dopadnę jakąś kompaktówkę pstryknę fotki podczas pracy ;]

Acha potrzebuję jakiś sterownik do 3 pomp - co polecacie jak to rozwiązać sensownie ?

Dzięki za informacje, te pliki to mogłyby być trochę cięższe ;) bo jakoś mało widać. Z tego co zauważyłem to chyba jednak zwiększyli powierzchnię wymiennika ? Czy przez otwory w szamotowych kształtkach stanowiących dno palnika wpada powietrze z popielnika, czy jakieś regulowane przez inne wloty, bo na zdjęciach słabo to widać. Niby z boku są otwory a w palniku ich już nie zauważyłem. Co do sterownika to może Auraton 111, czy jakoś tak. Na forum coś o nim było. Może chyba obsługiwać nawet cztery urządzenia ale dokładnie nie mogę Ci powiedzieć. Napisz coś więcej jak Ci się pali w nowej zabawce ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem potem poprawie na cięższe :] tak wyszło z pośpiechu, doloty powietrza wtórnego ma z lewej i prawej styrony z regulacją, trochę osmoliłem piecyk a to dlatego ze drewienko jesionowe z tego roku , co prawda z posuszu ale jednak nie tak suche jak bym chciał więc kombinuję jak zminimalizować efekt smolenia, tak w ogóle to jestem kompletnym amatorem w paleniu, ale się uczę. Nie planowałem palenia w tym roku ale tak wyszło że muszę przepalać (podsuszyć tynki) no i zimą będę w środku działał - szkoda tak długiej zimy ;/.

W kotłowni obok gdzie będzie składowane drewno wstawiłem grzejniczek żeliwny 14 żeberek a nad nim powstanie stalowa krata i może jakiś wentylatorek do dosuszania drewna - taka moja mała dygresja (zobaczę jak wyjdzie) ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kociołek odpalony i chodzi od 3 dni, temperatura na piecu ok 60 C, miarkownik ustawiony na 70 C i przy pełnym załadunku drewnem (a trochę wchodzi) 5-6 godzinek pracuje - co prawda uczę się dopiero palić (do tej pory paliłem jedynie papierosy :]).

 

Jestem ogromnie ciekaw efektów stałopalności drewna w tym kociołku. Jak na razie wynik nie jest rewelacyjny, ale może to się polepszy w miarę usprawnienia techniki palenia.

 

Jak wynika z poniższego wątku, Kazik, przy podobnej nastwie temperatury, pełnym załadunku i rozpaleniu od góry, uzyskiwał nawet dłuższą stałopalność (ok. 8 godz.) na swoim Zębcu 25 kW przy prawie 2 razy mniejszej pojemności komory załadowczej. KWK 25 ma chyba 47 dm3, a Vienybe 16 - 92 dm3.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2201-spalanie-drewna-w-kotlach-uniwersalnych/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego akurat nie wiem (poza tym, że temperatura spalania drewna była zbliżona). Zdaję sobie przy tym sprawę, że wiele zależy chociażby od użytego opału. Czekam natomiast na dalsze relacje użytkownika bapras. Pytanie, ile ciepła jesteśmy w stanie uzyskać z 1 dm3 drewna jest według mnie ważne, a link do wątku zamieściłem dla porównania. Poza tym poczytaj, jakie są deklarowane przez producenta wartości średniego zużycia drewna/węgla na godzinę.

 

http://www.kotly-pulawy.pl/cauldron/index/download/id/59

 

Czym jest dla mnie stałopalność? Nie wykraczam raczej poza poniższe definicje: :)

 

http://www.e-instalacje.pl/porady-budowlane/821,na-czym-polega-stalopalnosc

 

http://ladnydom.pl/budowa/1,106579,3526252.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, te pliki to mogłyby być trochę cięższe ;) bo jakoś mało widać. Z tego co zauważyłem to chyba jednak zwiększyli powierzchnię wymiennika ? Czy przez otwory w szamotowych kształtkach stanowiących dno palnika wpada powietrze z popielnika, czy jakieś regulowane przez inne wloty, bo na zdjęciach słabo to widać. Niby z boku są otwory a w palniku ich już nie zauważyłem. Co do sterownika to może Auraton 111, czy jakoś tak. Na forum coś o nim było. Może chyba obsługiwać nawet cztery urządzenia ale dokładnie nie mogę Ci powiedzieć. Napisz coś więcej jak Ci się pali w nowej zabawce ...

Ten kocioł to 2.16 troche inna konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ogromnie ciekaw efektów stałopalności drewna w tym kociołku. Jak na razie wynik nie jest rewelacyjny, ale może to się polepszy w miarę usprawnienia techniki palenia.

 

Jak wynika z poniższego wątku, Kazik, przy podobnej nastwie temperatury, pełnym załadunku i rozpaleniu od góry, uzyskiwał nawet dłuższą stałopalność (ok. 8 godz.) na swoim Zębcu 25 kW przy prawie 2 razy mniejszej pojemności komory załadowczej. KWK 25 ma chyba 47 dm3, a Vienybe 16 - 92 dm3.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2201-spalanie-drewna-w-kotlach-uniwersalnych/

Budynek jest wychłodzony i w trakcie remontu wiec te dane są raczej mało wiarygodne Jak budynek bedzie zamieszkały bedzie troche inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budownictwo z PRL - ściany ok 40 cm chyba ze wszystkiego co mieli - głównie suporex, powierzchnia ogółem 130 m2 z czego ok 50 m2 tylko podłogówka, stolarka okienna wymieniona, drzwi zewnętrzne prowizorka - więc drobne nieszczelności, a palę żeby podsuszyć tynki gipsowe, jutro chłopaki rzucają posadzki, docelowo będzie docieplenie budynku i nowa elewacja ale to w przyszłym roku.

Jak podeschną posadzki i uruchomię podłogówkę, a także wstawię normalne drzwi bedzie wiadomo coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam od tygodnia rzucone posadzki mixokretem więc jedynie przepalam na grzejniczki podnosząc stopniowo temperaturę, poza tym temperatury na zewnątrz są dodatnie więc nic na temat stałopalności nie mogę powiedzieć, zacznie się prawdziwa zima to będzie okazja pobawić się piecykiem, a to chyba już nie długo - wtedy napewno coś napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Była i jest okazja popalić troche piecykiem wiec juz jakies wnioski są, pali sie ładnie stałopalność w granicy 4-5 godz przy temp na piecu powyzej 60 stop C, czyli nie jest żle ale mogłoby byc lepiej, ale w przyszłym roku bede palil suchszym drewnem to bedzie mozna pobawić sie z obnizeniem temperatury na piecu co zapewne wydłuzy czas stałopalności (w tym roku palę niesezonowanym drewnem więc muszę palić na wysokich obrotach).

Piecyk fajny i przemyślany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

A jak wygłąda stałopalność na jednym  zasypie Kolego, wiem iż każda instalacja jest inna i dom również ale zawsze to beda jakieś dane .

Mógłbys opisac jaka instalacja ile metrów ogrzewa kocioł i ile jest mniej wiecej wody w układzie.

A pytam dlatego iż przymierzam sie do zkupu Litewskiego kotła tylko jeszcze sie wacham czy to nie bedzie kalvis , chociaż Vienybe tysiac złociszy tańsze. i moc rzczej 20 kW potrzebóje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Mieszkam na Mazurach. Jak dotąd posiadam dakona dor 16 Sensowne spalanie tylko węglem. Jestem zainteresowany kotłem vienybe 16. Jedyny kocioł sensowny do spalania drewna jeżeli chodzi o rozmiar komory zasypowej. Ciekaw jestem opinii o kotle po kilku latach użytkowania. Nowe kotły nie posiadają ruchomego rusztu podobno występowały przypadki blokowania. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.