Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowy na forum. Proszę o pomoc. Niedawno kupiłem piec z podajnikiem tłokowym firmy Kotły Płonka o mocy 30 kW. Mój dom ma powierzchnię 140 m2 i dodatkowo grzeję bojler 150l. Po zakupie tego pieca zeszło mi strasznie dużo opału. Podajnik potrafi zeżreć nawet 50 kg na dobe i to przy plusowych temperaturach bo gdy temperatura była poniżej zera to cały potrafił zejść na dobe. Zostawało go tylko troszke na dnie.. Dodam jeszcze że przy poprzednim piecu (był on zasypowy z dmuchawą firmy Zębiec o typie KMW 23 kW) nie szło tyle opału. Dom jest nieocieplony. Bardzo proszę o pomoc. Co mam zrobić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze dopisać:

Mam zamontowany zawór 4D

Pompa do kaloryferów ustawiona na 2 bieg

Pompa do bojlera ustawiona na 1 bieg

Temperatura zadana na kotle 50 stopni

Dziś akurat jest w miarę ciepło więc zawór przykręcony na 3 w skali do 6 (czyli na dom idzie około 40 stopni)

Czas przerwy w podawaniu 1 min 5 sek

Czas podawania (nie da się przestawić) tj. najpierw zrzuca sobie opał (trwa to około 45 sek) następnie popycha go (trwa to ok 15 sek) czyli dopełnia się do minuty

Przerwa w podtrzymaniu 30 min

Praca w podtrzymaniu (nie da się zmienić) tj ok. 15 sek

Telefon do producenta nic nie pomógł oczywiście winne paliwo

Piec w podtrzymaniu wytrzymuje około 8 min, rozpala się też około 8 min

Sterownik kotła to Tech ST-37

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 kW na 140 m2 nic dziwnego że przepala bo ogrzał by 3 takie domy . Kto Ci to dobierał . To nie miałowiec i ile pisze to tyle ma ,tu się średniej eksploatacyjnej nie uwzględnia . A już myślałem że tłoka 23kw/130 m2 nic nie przebije ale widzę  że się myliłem . Ty pobiłeś z Tą mocą chyba wszelkie wyliczenia . Cienko to widzę . Zaczął bym od zmniejszenia rusztu chociaż nie wiem co tam masz za konstrukcję w palenisku .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tego,który doradzał i zamontował tego klamota zażądaj wymiany na mniejszy ok. 15kW albo zwrot kasy za poniesione straty i nie zgodne ze sztuką ogrzewania wprowadzenie klienta w maliny.

Jeśli będziesz dalej tego potwora użytkował to zbankrutujesz.

Mocno przewymiarowanego tłoka nie ujarzmisz przepał,smród i sadza,duuużo sadzy w kotle,kominie i na dachu.

Porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę właśnie miałem. Wymiana kotła nie wchodzi w grę. Czy nie da się jakoś zmniejszyć jego mocy?

Mam właśnie ten kocioł http://kotly-plonka.pl/oferta/kotly-grzewcze/osiek-iv-elipse/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na gwarancji,zażądaj od producenta niech przyśle swoich mądrali z serwisu i niech ustawią,tak żebyś był zadowolony.

Do tego czasu wydłuż przerwę podawania o 100% i obserwuj.

Mam nadzieję,że odezwie się ktoś,kto użytkuje tłoka i poprowadzi Cię do w miarę poprawnych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za bardzo wydłużę przerwę to on zgaśnie. Już kiedyś miałem długą przerwę i parę razy zgasł.

Z tego co pamiętam to taka miła Pani która pomagała dobierać mi kocioł chciała mi wcisnąć 37 kW ale się nie zgodziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym zwiększył temp zadaną na kotle i przykręcenie na zaworze 4D to czy to pomoże? Tak poza to w piecu i kominie mam raczej pył nie sadzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoże na czystość kotła w środku,na ilość spalanego opału nie.

Musisz pokombinować z ustawieniami,wydłużyć przerwę i zmniejszyć ciut nadmuch.

Palisz na ręcznych ustawieniach,czy w automacie?

Pomyśl o zmniejszeniu ilości podawanego opału(przykręcić kawałek profila zamkniętego,żeby podajnik nabierał mniejszą porcję.

To są sugestie,nie mam doświadczenia przy tłokach(palę z podajnikiem ślimakowym))

 

Wklej zdjęcia jak wygląda popiół,płomień podczas pracy,jakie dokładnie masz ustawienia i jakim miałem palisz,z jakiej kopalni i jaka jest kaloryczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 kW na 140 m2 nic dziwnego że przepala bo ogrzał by 3 takie domy . Kto Ci to dobierał . To nie miałowiec i ile pisze to tyle ma ,tu się średniej eksploatacyjnej nie uwzględnia . A już myślałem że tłoka 23kw/130 m2 nic nie przebije ale widzę  że się myliłem . Ty pobiłeś z Tą mocą chyba wszelkie wyliczenia . Cienko to widzę . Zaczął bym od zmniejszenia rusztu chociaż nie wiem co tam masz za konstrukcję w palenisku .

Pozdrawiam.

Ja mam 35kw na 130m2. I co? Można ustawić, można, Zapotrzebowanie na cieplwlasciwe pl - 5-6 kw mocy ciągłej przy temp. 0-2C., w mrozy -20C - 12kw. Pali ok 25-30kg czeskiego eko, także jest ok. Doradzał mi to też hydraulik, ale ja pytałem przed kupnem jeszcze producenta i on to potwierdził. Trochę było zabawy, ale ustawiłem. Palę tak, że żar na 3/4 ruszt, podawanie czeste. moc kotła dość duża - bo podaję ok.200g węgla na niecałe minuty, dojdze do zadanej (histereza 10C) to przestaje podawać, ale jeszcze dmucha do momentu aż przebije zadaną o 10C (lub przez 9min) aby porządnie odgazować węgiel, pozostaje rozpalony koksik na rusztach, i spokojnie oddaje ciepło. Za godzinę lub dwie cykl się powtarza. Generalnie więc u mnie sprawdziła się zasada - palić rzadko ale w pobliżu mocy nominalnej, niż palić cały czas ale z niską mocą i kiepską sprawnością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę miałem z kopalni Janina w Libiążu. Kaloryczność to 19 kJ. Takim samym paliłem w poprzednim piecu i było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z rysunku kotła w wersji III wynika, że dolne drzwiczki zamykają: komorę powietrzną pod palnikiem, popielnik i komorę wyczystki. Jeżeli w twojej wersji tak jest to możesz mieć np przedmuch między komora powietrzną a popielnikiem a takie lewe powietrze obniża bardzo sprawność. Podobnie się dzieje na palniku jeżeli powietrze jest podawane w inne miejsce niż pod palący się opał.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję zdjęcia ognia podczas pracy (w tym czasie podajnik podawał paliwo), i popiołu jaki zostaje po spaleniu.

Jeszcze coś gdy nadmuch był na pełnej mocy tj 5 bieg to miałem gorący komin, gdy zmniejszyłem go na 2 bieg komin nie jest już gorący. To dobrze czy źle?

post-54491-0-07172100-1424535574_thumb.jpg

post-54491-0-18010700-1424535603_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

redoo1000 mam rozumieć że mam ustawić kocioł na np 60 stopni, opóźnienie wyłączenia nadmuchu na 8-9 min i histereze na 10 stopni, oraz skrócić czas przerwy w podawaniu (tylko na ile) i co z nadmuchem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kocioł tłokowy 35 kW mocy nominalnej na 130 nieocieplonych m. Teraz mam tak: kocioł na 62C, a grzejniki 45-50C, histereza 10C, czyli kocioł załącza przy 51C i pracuje do 62 podając paliwo. Przy 63C nie podaje już paliwa tylko dmucha aby spalić to co wczesniej podał. Dmucha przez 8-9min lub gdy temperatura przekroczy 72C - w zależności co nastąpi wczesniej. Potem w podtrzymaniu zostaje już tylko żar, nadmuch się wyłącza, zaczyna się podtrzymanie. Sadzy nie produkuje, bo nie ma już z czego. Praca załącza się ponownie gdy temp. spadnie do 51C i podaje tak, aby przy osiągnięciu zadanej czyli 62C żar był na 3/4 paleniska. Tym sposobem węgiel jest dopalony, sadzy naprawdę niewiele, a kocioł 35kw na 130 nieocieplonych m2 chodzi w granicach ok. swojej mocy nominalnej czyli sprawność jest wtedy największa. Próbowałem mniejszego czasu podawania, ale wtedy przez ponad połowę ruszt przedmuchiwane jest powietrze, które nie przechodzi przez żar, co obniża sprawność. Reasumując po przestudiowaniu teorii i w praktyce - przynajmniej u mnie palić należy "ile fabryka dała". Mnie dała 35kW i tak muszę palić. Co ciekawe mój hydraulik ma ten sam kocioł (tylko że  45kw - sam widziałem) na 280 ocieplonych m2 i jest podobno zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta miła pani ,która doradzała to powinna pracować w sklepie metalowym :) gwoździe na wagę sprzedawać ale tak niestety jest w chyba 90% przypadków że ludzie nie maja zielonego pojęcia i wciskają takie kolosy do małego domku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję zdjęcia ognia podczas pracy (w tym czasie podajnik podawał paliwo), i popiołu jaki zostaje po spaleniu.

Jeszcze coś gdy nadmuch był na pełnej mocy tj 5 bieg to miałem gorący komin, gdy zmniejszyłem go na 2 bieg komin nie jest już gorący. To dobrze czy źle?

śliczne kalafiory , przetopiony popiół ,stanowczo za mocno dmuchasz. Co do komina to grzejesz nim dom czy używasz do tego grzejników CO . To chyba logiczne że ciepło ma zostać w domu a nie grzać okolicę kominem .

Co do mocy czy sprawności tych kotłów to nie widziałem tam wyników żadnych badań chyba że dostałeś je wraz z rachunkiem .

Jeśli ten kocioł nadaje się do takiego domu jak Twój to albo nie ma takiej mocy jak podaje miła pani albo ma sprawność poniżej krytyki .

Ręce opadają :angry:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trochę pozmieniałem ustawienia i wyszło tak, że około 8 min 30 sek pracuje, a ok 10 min 30 sek jest na podtrzymaniu. Przez 24h zeszło ok 25 kg. Temperatura, która idzie na kaloryfery to 45 st, na piecu 50 st, nadmuch 2/5, przerwa w podawaniu 1 min 8 sek, opóźnienie wyłączenia nadmuchu 30 sek, histereza co 1 st. Nie wiem jak będzie przy niższych temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaką masz temperaturę spalin . Jeżeli masz powyżej 200 st , tryb pracy można by wyciągnąć jeszcze bardziej . Na moim tłoku z obecnym opałem - miał , tryb pracy trwa 730 sek czyli 12 minut z haczykiem przy temperaturze spalin 150 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia ponieważ nie mam czujnika temperatury spalin. W poprzednim piecu on był, a w tym tylko przy wersjach z innym sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 stopni to nie za dużo? Przy 400 dochodzi do zapłonu i mogą spłonąć sadze w kominie. Ja też palę na ruszcie awaryjnym i pamiętam że w tamtym piecu ze 3 razy wymieniałem czujnik po spłonoł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.