Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Co I Cwu W Mieszkaniu ~44M2


Dareg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zakupiłem mieszkanie w którym nie ma gazu a instalacja elektryczna ma maks 5,7Kw. Główkuję nad ogrzewaniem CO i CWU. Na początku myślałem aby zrobić wszytko na prąd, ale tak mi się zdaje że nie wyrobie sie w 5,7Kw (biorąc pod uwagę inne urządzenia domowe) po moich obliczeniach. Póki co nie ma sprecyzowanych planów czy będą w przyszłości 3 fazy zakładane. Więc musze cos wymyśleć z tym co jest. Bardzo proszę o pomysły. Sam ich mam kilka ale nie chciał bym nikomu sugerować co i jak zrobić, bo kogoś oryginalny pomysł może być lepszy. Jak się wypowie parę os. to napiszę. Mam nadzieje że zrozumiecie o co chodzi. Na rysunku dołączonym zaznaczona jest obecna wentylacja, po prawej od drzwi wejściowych był piec żeliwny podłączony do tej wentylacji/komina zaznaczonego na rysunku. Mieszkanie oryginalnie składało sie z dwóch pomieszczeń które zostały podzielone ściankami działowymi. Pokój do którego się wchodzi ma ok 27m2 (bez ścianek działowych), a pomieszczenie po prawej ma (sam pokoik ok10m2 + kuchnia/WC 6,5m2) ok 16,5m2. Całe mieszkanie ok 44m2. Kanalizacja (spływ + kran) znajduje się w miejscu muszli klozetowej. Ścianek działowych póki co nie ma (taki jest plan). Rury od zlewu i umywalki będą w ściance działowej. Myslę że ogrzewanie/grzejniki wystarczy w miejscach gdzie są okna no i jakiś mały w łazience.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, przepraszam jeśli nie podałem wszystkich zbędnych informacji ale jak się domyślacie jestem kompletnym laikiem. Generalnie chodzi o wymyślenie w tym mieszkaniu CO i CWU od podstaw.

post-31331-0-08270100-1310588171_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest za mieszkanie co... nie ma w sumie niczego?

Nawet nie wiesz jaką masz instalację elektryczną.

No nie wiem co by ci tu poradzić, bo na razie przychodzi mi tylko na myśl... klimatyzator z opcją grzania. Serio.

Może zobacz na takie strony jak favore.pl (sekcja czy dział grzewcze ) http://www.favore.pl/cat101216_grzewcze.html

Tam są "różne" rozwiązania grzewcze i może to ciebie zainspiruje.

A w domu masz chociaż wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest za mieszkanie co... nie ma w sumie niczego?

Nawet nie wiesz jaką masz instalację elektryczną.

No nie wiem co by ci tu poradzić, bo na razie przychodzi mi tylko na myśl... klimatyzator z opcją grzania. Serio.

Może zobacz na takie strony jak favore.pl (sekcja czy dział grzewcze ) http://www.favore.pl/cat101216_grzewcze.html

Tam są "różne" rozwiązania grzewcze i może to ciebie zainspiruje.

A w domu masz chociaż wodę?

Jak nie ma niczego? Tylko gazu nie ma. To jest mieszkanie w tzw. "familoku" (3 piętrowy blok po wojenny) ogrzewanie było tam zrobione na dwa piece węglowe które wyburzyłem bo i tak sie do niczego nie nadawały a również zawadzały mojej koncepji rozkładu pomieszczeń. Instalacja elektryczna w mieszkaniu jest zrobiona nowa. Co konkretniej chcesz wiedzieć? Tak jak juz wspomniałem jest jednożyłowa pociągnięta do mieszkania do 5,7 Kw. Tak jest woda, już bez przesad :huh:

Witam! Nic nie wspominasz o podpiwniczeniu tego mieszkania.Czy jest?.To by rozwiązało dużo spraw.

Pozdr.

Witam! Mieszkanie znajduje się na 3cim piętrze (na 3y). Posiada piwnice, ale w piwnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam prawie identyczny problem - nieco mniejsza powierzchnia mieszkania - 36m2 usytuowanego /szczęśliwie? bo są piwnice/ na parterze.

Mały budżet na remont i przerażająca wizja ogrzewania co i cw prądem + koszty gotowania na płycie elektrycznej brrr!!!

Chodzą mi po głowie pomysły z solarami /podobno dotowane w 45%/ i ew. kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Wydaje mi się ,że sprawwę c.o. i c.w. rozwiązałby kocioł na paliwo stałe.Trzeba by wygospodarować z mieszkania pomieszczenie na kotłownię.Piszesz ,że były tam piece kaflowe (tak?).Powinny być też kominy (komin) do odprowadzania spalin.Potrzebny też będzie komin do wentylacji.To warunkuje położenie tego pomieszczenia .Mieszkanie nie jest duże to i kociołek będzie trochę większy od taboretu+ bojler+nacynie wzbiorcze.To moja sugestia.Chętnie poznam zdania innych kolegów.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm to chyba by był problem z wygospodarowaniem specjalnego miejsca, chyba ze taki kocioł faktycznie jest wielkości taboretu, to w miejscu starego piecyka ( przy wejsciu po prawej, na rysunku jest zaznaczony komin, 3ma kwadracikami) w sesie na przedpokoju, takie cos postawic wolnostojace, sa takie? I z tego mozna zrobic CO i CWU (czyli ze rurki jak do centralengo ciagnac)? Na jakie paliwo przykladowo? Bo ja tez myslalem, jak kolega wspomnial o solarach (jesli faktycznie sa refundowane), badz o piecach akumulacyjnych na prad, jeden wiekszy drugi mniejszy w pokojach. 2 strefowy licznik, w nocy sie nagrzewaja, w dzien oddaja cieplo, a wode normalnie z boilera badz przyplywowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega jest koleżanką! Poświęciłam wczoraj sporo czasu na rozgryzanie tematu szperając po różnych wątkach i refleksje są następujące:

1. solary tylko do ogrzewania wody - dotacje są przyznawane według nieznanych mi jeszcze preferencji i dotacja efektywnie pokrywa zakup nie w 45 a w 30%

1-2 panele powinny wystarczyć na ogrzanie zbiornika ok 100 l w okresie wiosna - jesień, zimą - dogrzewanie:

2. dogrzewanie i/ lub ogrzewanie najekonomiczniejsze - piecyk z zasobnikiem wody 100l na gaz z butli - potrzebny komin wentlacyjny

3. ogrzewanie /co/ na promienniki podczerwieni - nowość rodem ze Szwajcarii - http://www.tanie-grzanie.eu/koszty.html sprawdzona tamże

4 . gotowanie na płycie elektrycznej

Sądząc z układu pomieszczeń w prezentowanym mieszkaniu - będzie to raczej biuro. Jako projektant wnętrz i użytkownik obawiam się,

czy przy korzystaniu z WC da się zamknąć drzwi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[i jeszcze jedno - piece akumulacyjne na prąd w nocy - liczysz na oszczędności z drugiej taryfy?

To mit - polecam sprawdzenie w elektrowni - koszty utrzymania drugiej taryfy są wyższe niż oszczędności z niższej stawki za prąd

Mając drugą taryfę traci się!!! W zeszłym roku zlikwidowałam wszystkie liczniki tego typu.

I drugie - do kanałów wentylacyjnych przecież możesz dojść również od strony kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega jest koleżanką! Poświęciłam wczoraj sporo czasu na rozgryzanie tematu szperając po różnych wątkach i refleksje są następujące:

1. solary tylko do ogrzewania wody - dotacje są przyznawane według nieznanych mi jeszcze preferencji i dotacja efektywnie pokrywa zakup nie w 45 a w 30%

1-2 panele powinny wystarczyć na ogrzanie zbiornika ok 100 l w okresie wiosna - jesień, zimą - dogrzewanie:

2. dogrzewanie i/ lub ogrzewanie najekonomiczniejsze - piecyk z zasobnikiem wody 100l na gaz z butli - potrzebny komin wentlacyjny

3. ogrzewanie /co/ na promienniki podczerwieni - nowość rodem ze Szwajcarii - http://www.tanie-grzanie.eu/koszty.html sprawdzona tamże

4 . gotowanie na płycie elektrycznej

Sądząc z układu pomieszczeń w prezentowanym mieszkaniu - będzie to raczej biuro. Jako projektant wnętrz i użytkownik obawiam się,

czy przy korzystaniu z WC da się zamknąć drzwi.

Pozdrawiam

 

1. Jeśli chodzi o ogrzewanie wody to faktycznie solary są kuszącą opcją, tylko trzeba się dokładnie zorientowac co i jak z tą dotacją. Tutaj przykładowy "zestawik" za bagatela 9 930,00zł brutto <_< Fajnie by było te 30% przynajmniej odzyskać... no i fakt, w zimę dogrzewanie.

2. Z butla fakt ekonomiczna, ale i to niebezpieczne i to nie wygonde i śmierdzi gazem...

3. te ogrzewanie na promienniki to bardzo ciekawa alternatywa, też poszperam na ten temat i bardzo fajnie by było jak by się ktoś z forum wypowiedział czy miał z tym do czynienia?

4. true, innej opcji nie widze.

 

To będzie mieszkanie, nie biuro, drzwi między kuchnia a WC będą przesuwane.

 

Apropo oszczędności z kożystania z dwóch taryf: jest oszczędność jeśli ogrzewanie pobiera 4-6KWh (np. 3 piece na prąd, każdy po 2000W), liczyłem na miejscu w Vatenfallu, jakieś tam opłaty stałe są droższe ale suma sumaru wychodzi faktycznie taniej jesli się dużo prądu zuzywa. Ale to akurat nie istotne, każdy zrobi jak uważa.

Edytowane przez Dareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego to już nie wiem czym zastąpić :( Musiał by się jakiś fachowiec z forum wypowiedzieć. A apropo tego ogrzewania promienikami to jakies osobiste doświadczenia? Czy jakiś znajomy znajomego takie sobie zainstalował?

 

"Wszystkie wcześniaki coś o nim wiedzą, ale trudno na nie liczyć" - nie rozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to w starej kamienicy przydało by się zainstalować ogrzewanie etażowe mały kocioł co etażowy na paliwa stałe wyglądem i gabarytami przypominający zmywarkę do naczyń (małą) 40cm szeroki pamiętajmy że żaden mistrz kominiarski nie da nam zgody na zwykły kocioł węglowy w starej kamienicy (ciąg kominowy + wentylacja) dobrym rozwiązaniem była by kuchnia z płaszczem wodnym niewiele większe gabaryty a można i coś na niej ugotować cena obydwu urządzeń to ok 2000zł ale i chodzić po pozwolenia i zgody nie trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniaki wiedzą o promiennikach wszystko, gdyż od lat ogrzewa się nimi inkubatory!

Informację o bdb właściwościach tychże mam od osoby od roku używającej ich w Szwajcarii

Ale to tylko jedno źródło - warto poznać opinie większego grona osób!

Kocioł na paliwa stałe odpada - ze względu na

1.nieszczelne kominy

2. konieczność poświęcania uwagi temu urządzeniu

3. lokal na wynajem- nie wyobrażam sobie osoby zainteresowanej obsługą takiego urządzenia i jeszcze gotową za to płacić - rzecz się dzieje w Warszawie

Musi więc być to urządzenie łatwe w obsłudze i tanie w eksploatacji.

Butla wydawała mi się - laikowi pod tym względem- dobrym rozwiązaniem, tym bardziej że piecyk do podgrzewania wody z zasobnikiem wymaga tylko wymiany dyszy

w momencie przełączania na gaz miejski - a jest nadzieja na takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to w starej kamienicy przydało by się zainstalować ogrzewanie etażowe mały kocioł co etażowy na paliwa stałe wyglądem i gabarytami przypominający zmywarkę do naczyń (małą) 40cm szeroki pamiętajmy że żaden mistrz kominiarski nie da nam zgody na zwykły kocioł węglowy w starej kamienicy (ciąg kominowy + wentylacja) dobrym rozwiązaniem była by kuchnia z płaszczem wodnym niewiele większe gabaryty a można i coś na niej ugotować cena obydwu urządzeń to ok 2000zł ale i chodzić po pozwolenia i zgody nie trzeba

A więc:

1. Co to jest ogrzewanie etażowe :) ?

2. Paliwa stałe - to np. węgiel? Jest jakieś paliwo stałe które by było wydajne, tanie (np. tańsze od gazu) i żeby nie było z tym dużo zachodu?

3. Ja tam miałem kafloki, więc ze zgodą nie powinienm mieć porblemu jak co.

 

Ale ta kuchnia z płaszczem wodnym brzmi ciekawie. Mógł bys proszę jakiś link podać do takiego urządzenia? I na co są takie kuchnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witaj

 

O ile dobrze zrozumiałem to ma to byc biuro wiec nie wyobrażam sobie palacza na etacie . W tym przypadku zaproponował bym elektryczne ogrzewanie podłogowe . Zwiększenie przydziału energi nie powinno byc żadnym problemem jeżeli instalacja elektryczna jest po remoncie . Często wiąże sie to tylko z wymianą zabezpieczenia przedlicznikowego na większe ( wszelkich informacji udzieli energetyka ) , gdyby była jeszcze mozliwośc taryfy tzw. nocnej która w tej chwili godzinowo i tygodniowo jest dośc płynna to napewno pomniejszyło by koszty eksploatacji mieszkania . Jeśli chodzi o CWU to w przypadku pomieszczeń biórowych napewno będzie niewielkie więc skupił bym sie na podgrzewaczu przepływowym który pracuje tylko w przypadku zapotrzebowania na ciepłą wode . Nawet gdyby trzeba poprowadzic dodatkowa instalacje elektryczną do podgrzewacza to koszt jest i tak o wiele nizszy od innych rozwiązań .

 

Drugim rozwiązaniem chodż niezbyt odbiegającym od pierwszego jest zastosowanie elektrycznych pieców akumulacyjnych które gromadza energie w czasie niższej taryfy i oddają w pozostałym czasie . To rozwiazanie wiąze sie równiez ze zmiana sposobu rozliczen z zakładem energetycznym ale jest o wiele mniej inwazyjne jeśli chodzi o sam lokal . I w tym przypadku proponował bym do CWU ogrzewacz pojemnościowy pracujacy w godzinach niższej taryfy . Do sterowania całym systemem można zaprząc dodatkowy sterownik mierzacy ewentualne zapotrzebowanie na energie i sterujacy poszczególnymi wymiennikami na podstawie analizy ciepła zgromadzonego w piecach i przewidywanym ich wydatrkiem

 

Oba te rozwiązania mają jednak podstawowa wade czyli uzaleznienie od jednego dostawcy energi ale jest to jednocześnie zaleta poniewaz biorac pod uwage tzw . koszty dodatkowe czyli abonament, przesył itp. płacimy za to wszystko tylko 1X . Co do propanu do ogrzewania to jest to w obecnej chwili jedno z najdroższych żródeł energi , pomijajac zagrozenia wynikłe z nieumiejętnej eksploatacji i właściwości fizykochemicznych tego gazu jak równiez nakładów finansowych na całą instalacje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odp., ale muszę sprostować, to nie będzie biuro, to będzie mieszkanie. Więc generalnie powyższa wypowiedz, mimo chęci za bardzo się nie przyda. Generalnie ma być w miarę tanio i ciepło :) Biorąc pod uwagę sugestie z tego tematu, poskładałem następujące opcje:

1. Ogrzewanie:

- piece akumulacyjne z dwoma taryfami, lub

- coś takiego

- piec na ekogroszek np? taki mały wielkości kuchni gazowej + płaszcz wodny CO

- interesuje mnie opcja którą kris12425 podał "kuchnia z płaszczem wodnym" ale nie wiem co to na co to itp. a szczegóły by się przydały bo by rozwiązało sprawę gotowania jak i ogrzewania

2. CWU:

- prysznic + umywalka WC + umywalka kuchnia - bojler 60L z przepływowym podgrzewaczem (przypuszczam że są urządzonka które łączą obie te funkcje)

3. Gotowanie:

- tajemnicze coś zwane "kuchnia z płaszczem wodnym", lub

- 2x palnik na płycie indukcyjnej + 2x palnik na gaz i butla gazowa do tego + piekarnik (albo podłączony też do butli, albo na prąd)

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- interesuje mnie opcja którą kris12425 podał "kuchnia z płaszczem wodnym" ale nie wiem co to na co to itp. a szczegóły by się przydały bo by rozwiązało sprawę gotowania jak i ogrzewania

Witaj.

Wpisz w google "kuchnia z płaszczem wodnym"

pozdr. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odp., ale muszę sprostować, to nie będzie biuro, to będzie mieszkanie. Więc generalnie powyższa wypowiedz, mimo chęci za bardzo się nie przyda. Generalnie ma być w miarę tanio i ciepło :) Biorąc pod uwagę sugestie z tego tematu, poskładałem następujące opcje:

1. Ogrzewanie:

- piece akumulacyjne z dwoma taryfami, lub

- coś takiego

- piec na ekogroszek np? taki mały wielkości kuchni gazowej + płaszcz wodny CO

- interesuje mnie opcja którą kris12425 podał "kuchnia z płaszczem wodnym" ale nie wiem co to na co to itp. a szczegóły by się przydały bo by rozwiązało sprawę gotowania jak i ogrzewania

2. CWU:

- prysznic + umywalka WC + umywalka kuchnia - bojler 60L z przepływowym podgrzewaczem (przypuszczam że są urządzonka które łączą obie te funkcje)

3. Gotowanie:

- tajemnicze coś zwane "kuchnia z płaszczem wodnym", lub

- 2x palnik na płycie indukcyjnej + 2x palnik na gaz i butla gazowa do tego + piekarnik (albo podłączony też do butli, albo na prąd)

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

 

W takim razie coś takiego http://www.sanitsystem.pl/id,1936/prod,piecokuchnia-vienybe-8-kw to załatwi sprawe ogrzewania, CWU i gotowania. Niestety potrzebna kompletna instalacja centralnego ogrzewania i komin + składzik na ewentualny opał .Urządzenie dość estetyczne i gabaryty zbliżone do standardowej kuchni gazowej .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego celu należy wykożystać wymiennik pojemnościowy płaszczowy lub z wężownicą , jego obwód grzejny podłączyć do CO a obwód wody użytkowej do sieci zasilającej zimną woda . Dodatkowo jest możliwość wyposażenia wymiennika w grzałkę elektryczną na okres np. letni kiedy w piecu by się nie paliło . Tak jak pisałem wyżej należy wykonać pełną instalację centralnego ogrzewania , piecokuchnia będzie w tej instalacji tylko żródłem ciepła . W przypadku piecokuchni powietrznej można rozprowadzić gorący powietrze po mieszkaniu za pomocą kanałów powietrznych , niestety to rozwiązanie nie zabespiecza grzania CWU. Rozmawiamy o czymś takim http://www.fuego.pl/...cidc=id_14.html różne warianty i ceny do wyboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.