Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jak zakonczony komin


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam komin dosyc nietypowych wymiarów tzn...ok 50x50cm i wysokosc ok 8 metrów.

Komin mam zakonczony zwezka z wmurowana rura ceramiczna o srednicy 24cm.

Ta wmurowana "nasada" uniemozliwia mi wyczyszczenie komina i teraz pytanie: dla takiego komina jak moj warto dawac jakakolwiek nasade, zwezke itd??

 

Myslałem zeby usunac ta wmurowana rure i dac "daszek" zeby woda nie wlatywała do komina.

 

W obrebie mojego domu na tej wysokosci czasem jest dosc wietrznie i sa zawirowania powietrza dlatego zastanawiam sie co by mogło byc najlepsze dla mojego komina.

 

Był bym bardzo wdzieczny za jakakolwiek pomoc

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszelkie daszki są zbędne i zakłócają ciąg kominowy. Nie wiem dlaczego ludzie ....boją się większych przekrojów komina. Co do opadów deszczu to nie jest to problem, gdyż w sezonie grzewczym następuje natychmiastowe odparowanie wody. Odnośnie Twojego komina spróbował bym zamienić zwężkę np na fi 300 lub całkowicie zlikwidować. Lepiej ograniczyć ciąg na przepustnicy czopucha niż dławić komin.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

Zrobiłem jak kolega Kazik kazał zlikwidowałem te zwezke i mam zdjecia.

"Pochwale" sie moim kominem - moze teraz ktos zaproponuje moze jakies zakonczenie komina np. twister lub cos??

 

 

oto moje "cudo"

 

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/links/komin

 

http://fotoo.pl/hosting-zdjec/links/komin1

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jeśli budowniczy tego komina żyje to powinni go skazać ( żart). Po kiego taka średnica?. Czy może jest to komin współdzielony z innymi kotłami ? Jeśli nie przeszkadza CI ta średnica ( pomijając straty jakie generuje) to jest to niewątpliwie dobry materiał na dobry komin. W taki kanał można wpuścić każdy wkład, odpowiednio ocieplić wełną i cieszyć się jego dużą sprawnością. Nie wiem jak to wygląda jeśli chodzi o estetykę budynku ale można by w chwili jakiś remontów rozebrać 0.5 x0,5 i dać zwykły wymiar który moze całkiem ładnie wyglądać powyżej lini dachu. Kwestia czy to jest potrzebne i o jakich mocach mówimy. A może masz jakąś piekarnie czy kuźnie w piwnicy ? Pozdrawiam

 

PS: Moim zdaniem lepiej przewężyć jakoś średnice niż zakańczać ten komin daszkiem czy strażakiem. Ale to już niestety koszta.

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

A wiec tak budowniczy na pewno nie zyje;)

 

Nie bede nic przebudowywał tylko wstawie wkład (tylko na pewno nie za rok czy 2 moze za 3...

Do komina jest wpiety tylko jeden piec ale o mocy 20kW ja uwazam ze jest dosc całkiem za słaby piec bo do ogrzania mam nieco ponad 200metrów do tego CWU 80l a w przyszłosci chce dac jeszcze grzejniki do dogrzania nieco pownice (ok 80m2).

 

Mam zamiar wymienic piec (chciałem w tym roku jednak były inne wydatki (wymieniłem okna) i pytanie do takiego komina jaki by był najlepszy piec?? Myslałem ostatnio o Kostrzewie SDS 200 25kW co wy na to??

 

Czy usuniecie tez zwezki nie pogorszy cugu w kominie??

 

Normalnie na codzien mam cug ze hej w kominie ale czasami robi sie cyrk i wszystko wywala na piwnice do tego stopnia ze nic nie widac - pomyslałem ze moze jak usub\ne te zwezke to to pomoze.

 

Dodam ze przez ta zwezke nie dało sie czyscic komina i moze to tez miało znaczenie ze y\takie cyrki sie działy.

Teraz przynajmniej moge wyczyscic komin myslałem o siatce rapicy i sznurek od strony dachu i wyczystki i góra-dół (rapica bo nie mam pomysło czym by tak wyczyscic taki komin.

 

A tak ogólnie to taki komin to jest dobrze miec czy raczej nie??

 

Z gory wielikie dzieki za pomoc pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin o tak wielkim przekroju dla dobrego w nim cugu wymaga dostarczenia sporej ilości spalin o odpowiednio wysokiej temperaturze, tak więc przez ten fakt jesteśmy niejako zmuszani do palenia pełną mocą, co nie może sie opłacać. Ten chwalony przez Ciebie duży cug to nic innego, jak

palenie z wyrzucaniem potęznych ilości zbyt gorących spalin- to czysta strata.

Komin powinien być dopasowany do posiadanego pieca i często zbyt duży jest bardziej szkodliwy, (na pewno mniej oszczędny) niż ten o trochę za małym przekroju.

 

Nawiasem mówiąc, ta poprzednia zwężka na górze nie wydaje mi sie złym rozwiązaniem, oprócz tego, że utrudnia czyszczenie. Zrób eksperyment- zostaw na górze tylko np. zwężkę o średnicy 160 mm, zobacz, co bedzie z cugiem wg. mnie powinno być jak najbardziej prawidlowo. Co do czyszczenia- warto tak palić, by nie powstawała sadza i smoła - popiół nie jest wielkim problemem

w kominie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam NOD32 i nic mi nie wykryło.

Mam pytanie odnosnie mojego komina czy mogł bym w ciemno zainstalowac zwezenie na komin w taki sposób jak np. na obrazku ponizej??

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c9d5d9b159b8a6c5.html

 

Chciał bym wspawac rure o srednicy 160mm (teraz pytanie 160mm na zewnetrznej czy wewnetrznej) do blachy poziomej.

Jesli chodzi o grybosc to myslałem o tym by to była rura czarna o grubosci ok 3mm a blacha pozioma o grubosci moze 5mm.

Blacha pozioma przykrecona na 4 wkrety w rogach do komina (mozna odkrecic i wyczyscic komin).

 

1)Teraz pytanie czy taka zwezka tak naprawde jest potrzebna.?

2)Czy nie lepiej by było zostawic normalnie otwarty komin - zastanawia mnie ylko to ze czasem jak była zwezka to waliło dymem do kotłowni do tego stopnia ze nic w niej nie było widac.?

3)Czy jak juz zrobie np zwezke 160mm to instalowac na niej jakas nasade jakis daszek albo np twister albo strazak.?

4) jak długo zrobic te rure??

 

Z gory dzieki za jakakolwiek pomoc

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka rura to złe rozwiązanie. Najlepiej zakończ komin nasadką stożkową, zwężającą się ku górze- z łagodnym przejściem przekroju komina. Taka nasada daje gwarancję wzrostu szybkości spalin na samym wylocie i dzięki temu nie będzie niespodzianek z ciągiem. Na twistery i strażaki szkoda

zdrowia i pieniędzy.

 

Te wcześniejsze problemy z zadymianiem kotlowni to niekoniecznie z powodu zwężenia komina. Po prostu wypuszczałeś do komina zbyt zimne spaliny- to zależy od sposobu palenia, nie od komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo krótkie pytanie. Jak się obecnie pali w kotle przy tym....niewąskim przekroju komina i jaki to kocioł ?

Jeżeli docelowo będzie kocioł z dolnym spalaniem 25KW to nie żałuj przekroju.

Co do zakończenia komina to propozycja Heso jest b dobra. Można tą zwężkę dodatkowo zamontować na zawiasach, co umożliwi czyszczenie całego komina.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam obecnie nie pale w piecu bo nie mam mozliwosci podgrzewania tylko CWU:/

Problem jest taki ze musze "w ciemno" zrobic cos z tym kominem co moze okazac sie najlepszym rozwizaniem bo w zime nie mam mozliwosci wejscia na dach a teraz za bardzo palic nie moge:/

Dlatego jest w kropce i szukam jakiejs pomocy.

Za która jestem bardzo wdzieczny

 

Co do pieca mam piec Zgoda Wieprz 20kW i bojler 80L z podwója wezownica.

jak miałem te zwezke w kominie wczesniejsza o przekroju 240mm to czasami był problem bo wszystko wywalało do kotłowni tylko pytanie ile na to wpływu miało to zwezenie.

Moze jak pisze kolega heso zadne tylko temp spalin była za niska.

Ogolnie mam problem z piecem od ostatniej zimy kiedys starczała 1 tona wegla na bite 4 tyg a w ostatniej ziemie ledwo na 3:/

 

Musze szukac jakiegos sposobu na tansze palenie pale non stop bo jak wyłącze piec na chocby 10-12 godz temp w pomieszczeniach bardzoooooo spada ze ponowne nagrzanie trwa zbyt długo.

Wiec musze palic non stop .

Chciałem wymieniac piec na miałowy w tym roku ale miałem inne wydatki (wymieniałem okna na 6 komorowe z Decceunicka) nastepne modernizacje za rok (nowa papa na dachu 210m2:/) a za 2 piec i ulepszenia układu grzewczego myslałem na piecu jaki polecał kolega piotrek_automatyk ekocentr KM 24kW na miał ale ostatnio zobaczyłem piec Kostrzewy SDS 200 o mocy 25kW i jego mozliwosc spalania róznych paliw bardziej mnie teraz przekonuje.

A co wy polecacie??

 

Mam do ogrzania 210m2+ bojler 80l a w przyszłosci dogrzewac bym cicał piwnice (fawiry i ledwo co maja grzac).

 

Z gory wielkie dzieki za pomoc pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kocioł Zgoda jest dolnospalający i przy rozpaleniu może dymić gdyż nie posiada kanału krótkiego obiegu spalin. Według mojej oceny posiadasz kocioł o zbyt małej mocy do powierzchni. Miałem kiedyś podobny problem bo posiadałem za mały kocioł i to również skutkowało większym zużyciem paliwa. Obecnie mam 25 KW do 140 m2 + wymiennik 100l dwupłaszczowy jest ok.

Co do kotła Kostrzewy to wygląda b. interesująco lecz prosiłbym kolegów którzy go posiadają o parę informacji na temat jego eksploatacji - czy nie zawiesza się paliwo, jak ze spalaniem drewna, jak długo wytrzymają płytki szamotowe i czy można je później wymienić, jakie jest zużycie paliwa, jak z czyszczeniem, wymiary drzwiczek załadunkowych itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego aby przerobić kocioł na krótki obieg trzeba by go pociąć w "drobny mak". Jeśli konstruktor nie przewidział tego w projekcie kotła to raczej nie warto o tym myśleć. Moim zdaniem ( nie raz o tym pisałem) trzeba nauczyć się palić w swoim kotle. Może to sformułowanie jest uproszczeniem ale chodzi o to aby samemu wyciągać wnioski z tego co zaobserwuję. Jeśli masz problemy z rozpalaniem kotła a jesteś pewien zarówno kocioł jak i komin są czyste to rozpalaj "najszybszym" paliwem. Jakieś wióry szczepki chrust gałązki. Wytworzenie ciepła z takiego paliwa trwa sekundy a to wystarcza do częściowego nagrzania komina co zapobiega efektowi cofana się na kotłownie spalin. Często z takim problemem borykają się właściciele kominków. A ja po prostu radzę nauczyć się w nim palić. I to nie jest śmieszne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc ja z rozpalaniem nie mam problemów bo nawet jak dymi to tylko jak mowisz do czasu nagrzania komina.

Problem jaki mam to jest ze przy dłuzszym paleniu non stop na tyle paleniska zbiera się popiół którego nijak da sie wyciagnac i dławi sie w ten sposób miejsce wylotu spalin.

Wtedy wali na kotłownie.

Doszedłem do wniosku ze bede go chyba czyscił co 3 dni:/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ten kociołek nie uchodzi za pioniera. Nie Ty jeden piszesz o tym konkretnie problemie. Ja kiedyś do takiego kociołka robiłem próby z wstawianiem przegrody i przeróbki na górno dolny. Wykonalne ale jak z efektami to nie wiem nie mam kontaktu z właścicielem ( od 2 lat za granicą). Spróbuj go przegrodzić w taki sposób aby zasłonić właśnie ten kanał. Poszukam przekroju i spróbuje podesłać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.