Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie przedmuchu


IVEN

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę znawców tematu lub użytkowników o podanie jakie wartości przedmuchu (czas i odstęp) powinno sie ustawić w piecu miałowym bez podajnika. Sterownik do Płomyk bez algorytmu Pid....Nie mogę sobie z tym poradzić..... Wiem ,że to jest uzależnione od jakości opału itd...ale.....będę wdzięczny. Czym się kierować przy ustawianiu tych wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie podałeś nic konkretnego, tylko tyle że nie możesz sobie z tym poradzić - żeby coś poradzić musiałbym wiedzieć jakiej mocy jest to kocioł, jakie czasy masz teraz i co się dzieje z kotłem skoro chcesz to zmienić. Ale ogólnie mogę powiedzieć tak, jeśli w "pracy" piec osiągnie zadaną to wchodzi w "nadzór" i tutaj ustawia się czasy przedmuchu. Jest to zalezne od opału, mocy kotła a także przekroju komina. Generalnie przedmuchy są po to aby usunąć z kotła gromadzące się gazy - gdy będą zbyt rzadkie przedmuchy piec będzie "fukał", ja miałem piec mocy 52kW i jak sobie "fuknął" to cały dom się zatrząsł - dlatego trzeba te przedmuchy dobrać bardzo dokładnie, ale tak, aby wskutek tych przedmuchów nie wzrastała temperatura na kotle. Ja co prawda miałem inny sterownik ale pracował pewnie w ten sam sposób co ten który posiadasz. Niestety nie podam gotowych parametrów gdyż po pierwsze ich nie pamiętam, po drugie raczej na pewno nie będą idealnie pasowały do Twojego kotła. Mogę tylko poradzić Ci tak: jeżeli masz tzw. "fukanie" czy "sopanie" zmniejsz czas między przedmuchami i zwiększ czas przedmuchu możesz też zmniejszyć prędkość wentylatora w czasie przedmuchu, po to by częściej usuwać z pieca gromadzący się "czad", nie powodując dalszego wzrostu temperatury kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nie polega na fukaniu, lecz na niedopalonym miale. Po wygaśnięciu i wyłączeniu wentylatora, chcąc go opróżnić z popiołu, w komorze spalania mam dużo niespalonego miału oraz bardzo długo utrzymuje się żar. Piec jest mocy 17Kw. Sterownik tak jak napisałem wcześniej płomyk bez Pid-a

Dodam jeszcze ,że w komorze spalania w kanałach doprowadzających powietrze wywierciłem troche więcej otworków. Może to jest przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem miał do d... czasem też tak się u mnie zdarzało, proponuje zwiększyć obroty wentylatora, nie tylko w przedmuchach ale ogólnie w trybie pracy, żeby mocniej rozpalać ten miał. Wejdź w tryb serwisowy sterownika i sprawdź moc dmuchawy i histereze, moc podnieść a histereze zmniejszyć jeżeli jest duża. Te parametry akurat pamiętam z mojego sterownika i moc miałem 40 a histerezę 4. Wejście w serwis u Ciebie to wyłączyć sterowwnik, przytrzymać START i włączyć sterownik - przynajmniej tak podaje producent. Przedmuchy do tego nic nie mają bo są tylko po to aby usuwać czad z kotła, a nie utrzymywać temperaturę, przynajmniej tak jest w miałówkach jednozasypowych. Skoro nie fuka jest OK, ważne jest natomiast żeby nie był ciągle powyżej temp. zadanej. U mnie miałówka schodziła 2-3 stopnie poniżej zadanej i wtedy pracował wentylator, powyżej zadanej była krótko i przedmuchy nie pozwalały na wzrost temperatury. Ale przy słabym miale możesz stanąć na głowie i tyle. Dlatego zmieniłem piec na podajnik na eko-groszek i miał. Mogę palić tym lub tym i zawsze jest OK. Ale to są już spore koszta. A skoro dopiero kupiłeś piec to musisz troche na nim popracować. Te otwory są tylko po to aby ułatwić rozpalanie, gdy miał przepali się z góry na dół, wentylator poradzi sobie spokojnie pod rusztem - nie wiem czy źle nie zrobiłeś - bo powietrze będzie zawsze szło tam gdzie jest mniejszy opór. I pamiętaj o tym żeby był właściwie i równomiernie nawilżony. Miał do takiego kotła należy nawilżyć przynajmniej dobę przed załadunkiem, ja miałem specjalne miejsce w kotłowni - robiłem pryzmę na pełny załadunek, polewałem ją wodą (ok. 20% objętości pryzmy) leżało to sobie dobę i do pieca. Miał powinien zawierać około 20% wilgoci. Powinien się "sklejać" ale nie cieknąć przy ściskaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.