Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana rur i grzejników.


henio

Rekomendowane odpowiedzi

Wymieniłem niedawno stary piec na Cichewicz ULTIMA Q 15 KW wymieniłem część instalacji w piwnicy na miedzianą zasilanie a powrót został narazie stary stalowe rury mam zawór czwór drogowy i zastanawiam się nad siłownikiem zaworu i czujnikiem pokojowym czy warto inwestować w automatykę ponieważ mam stare grzejniki żeliwne w pokojach i grube rury czy ma sens czy najpierw wymienić grzejniki i rury na nowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nie jestem specjalistą w dziedzinie ogrzewania ale moim zdaniem jeżeli ktoś ma ogrzewanie na grubych rurach 2" i kocioł na paliwo stałe to nie powinien w żadnym wypadku wymianiać instalacji na cienkie rurki miedziane. Uważam że w takim przypadku duża ilość zładu ma korzystny wpływ na ekonomię i stałopalność. Śmiać się chce gdy ktoś wywalił grube rurki a potem instaluje bufor - no chyba że na 2m3. Ciepło które wpakujesz w wodę nigdzie przecież nie ucieknie a pozostanie w budynku - szczególnie jeżeli masz zawór 4 drożny z odpowiednim sterownikiem.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podłączam się do powyższego. Jeśli tylko nic się nie dzieje a rury są w miarę wyizolowane i szczelne na śróbunkach to zdecydowanie nie warto nic poprawiać. Rury stanowią "delikatny akumulator" który spięty z odpowiednio zestrojonym kotłem może przynieść naprawdę zamierzony efekt - ekonomię. Jeśli kaloryfery nie ciekną również bym nic nie robił... mają na pewno mniejszą sprawność przy rozruchu instalacji ale oddać swoje oddadzą do otoczenia. Masa żeliwa także stanowi o akumulowaniu ciepła ( dobre w budynkach o słabym współczynniku izolowania ) pal efektywnie nie wypuszczając za dużo w komin a na pewno będzie ekonomicznie i komfortowo ( trudno przeholować z tem. na dużych ilościach wody w CO)... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz ja jeszcze nie mam siłownika do zaworu. Planuję zakup siłownika i czujnika pokojowego. Mam zawór typu ESBE 40 DN. Piec ze sterownikiem RK-2001W ma możliwość sterowania zaworem i można podłączyć czujnik pokojowy. Czy muszę kupować nowy sterownik do zaworu? Jak sugeruje Piotrek Automatyk. Czy mogę wykorzystać swój sterownik? Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Nie znam Twojego sterownika ale jeżeli ma opcję pogodową to zastosowałbym sterowanie zaworu właśnie z niego. Dodatkowo będzie można ustawić temperaturę zabezpieczenia kotła przed powrotem zbyt niskiej temperatury z obiektu. Generalnie uważam że temperatura kotła powinna wynosię około 60 stopni natoniast powrót należy ustawić na około 35 stopni - przy instalacji z dużą ilością wody nastawienie tego parametru zbyt wysoko powoduje niestabilną pracę zaworu w momencie rozgrzewania instalacji np. po obniżeniu nocnym temperatury (często otwiera się i zamyka co może doprowadzić do zadziałania wyłącznika STB). Rozgrzewanie całej instalacji z grubymi rurkami trwa około 45min więc kocioł jest bezpieczny (chodzi o roszenie) a 35 stopni to zawsze więcej niż 23.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.