Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Krzaczek Czy Sas? - Wybór Koła Co Do Małego Domu

cwietek3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Pytałem się dwóch fachowców, każdy mówi co innego, dlatego zapytam Was...

Mam dom drewniany 70 m2, średnio ocieplony. Który z poniższych kotłów CO mam kupić? Jeden hydraulik stawia na SAS-a, drugi poleca Krzaczka, więc zgłupiałem :)

Krzaczek 10 kW

SAS

Z góry dzięki za wszelkie sugestie i pomoc!

Grzesiek

Witam mam znajomych co mają SAS około 10lat i sobie bardzo chwalą. A co do tych linków wyżej to mimo że nie znam się na piecach to miałem taki z klapką wsypową po skosie i nie polecam. Przy jej otwieraniu zawsze mi coś uleciało ,przeważnie dym.

Edytowane przez 1973

Typowe z tym dymem dla takich kostrukcji, jeszcze bardziej przydymiają trzy jak jeden czyli ;) dakon dor/buderus/junkers są trzaskane w jednej fabryce, a użytkownicy chwalą się co to nie robili i jak ich nie poprawiali po zakupie :) Kolego o Krzaczkach słyszałem ale ja obstawiam marki Zębiec, Cichewicz, Sas, Ogniwo i Żywiec KDO-U bardzo ciekawe, niedrogie i od 2010 z przegarniaczem i stalą 6mm zamiast 5-tki. Użytkownicy na forach sobie je chwalą reszta marek uznana i utytułowana, ja na przykład kupiłem Zębca KWP21 i dzięki temu od razu zacząłem palić, a nie poprawiać nie doróbki :) Dlatego dla paru złotych oszczędności nie polecam marketówek, chyba iż mus :( materialny zaciska szpony.;) Reasumując z dolniaków poleciłbym Żywca lub Sas-a, a ten krzaczek, to mistyfikacja naprawdę to kocioł górno-dolny LIPA i trzeba go zaślepiać u góry komory więc odpuść go sobie. Sas z kolei nie ma klapki zmiany obiegu więc zostaje zdecydowanie Żywiec KDO-U obowiązkowo z tym U lub stary Zębiec kwkd . Ta klapka krótkiego obiegu przydaje się szczególnie w dni kiedy ciąg marnieje. Od krzaczka konstrukcyjnie lepiej wypada Metal-Fach bo ma tam gdzie trzeba tą klapkę.

Kocioł sas NWT nie jest kotłem dolengo spalania, więc niech się Pan zastanowi.Mam go tylko w wersji 17 kw, więc wiem co mówię. Pali się cały wsad paliwa chyba że zatka Pan tę przegrodę u góry. Moim zdaniem powinno się zabronić sprzedaży kotłów górnego spalania. Marnowanie opału i zatrówanie środowiska. Niech Pan sobie poszuka na forum o kotłach górnego i dolnego spalania.

Kolego ja mam kocioł górnego spalania Zębiec KWP 21 nie zauważyłem żebym palił więcej od sąsiadów z dolniakami lub forumowiczów. Może , to wina złego palenia od dołu w górniaku, bo u mnie nie kopci i potrafi na jednym wsadzie chodzić do 16-20 godzin i jeszcze potrafię w popiele mieć żar. Czasem przedłużam dobę do wieczora podłożeniem dużych kłód drewna luzem, przed wyjściem do pracy. Oczywiście muszę mieć potrzebę bo palić w miarę stale muszę dopiero poniżej -20oC, a tak to rozpalam raz na dobę i rzadziej gdy temperatura rośnie B) Mam ST 81 z PID, ale rzadko z niego korzystam raczej miarkownik + powietrze wtórne jak w KWK ;) Ale, to też zaleta w miarę dobrze ocieplonego domu plus akumulacyjności ceramiki i podłogówki, bo trzeba wiedzieć z czego i po co budować przed wyborem systemu ogrzewania, który to dopełnia. O tej jakże ważnej zależności rzadko się mówi albo i wcale, a szkoda.