Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ling Combi 28 Kw ?


Gość Digitrax

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Digitrax

Witam

 

Od dwóch sezonów ogrzewam dom o powierzchni 290 m2 kotłem Ling Combi o mocy 28 kW. Piętro 142 m2 ogrzewane jest grzejnikami a parter 148 m2 podłogówką. Moc kotła została dobrana na podstawie projektu instalacji i zapotrzebowania na ciepło. Krzywa grzewcza 7 regulator w trybie pogodowym. Temperatura pomieszczeń dzienna i nocna 20 st. Temperatura powrotu poprawna >45 st. (zainstalowany zawór 4D 5/4" z siłownikiem). Ustawienia 5/13/30 dmuchawa otwarta w 50 %. Komin o średnicy 20 cm i wysokości 5,6 m licząc od czopucha. Kocioł bardzo długo dochodzi do zdanej temperatury a gdy przechodzi w tryb podtrzymania to trwa to zaledwie kilka minut. Producent deklaruje moc kotła na poziomie 28 kW natomiast w kotle zainstalowany jest palnik z obrotowym rusztem Pancerpol TRIO o mocy 25 kW :blink: Czy deklarowana moc kotła jest do osiągnięcia na palniku mniejszej mocy ? Gdy ten sam ekogroszek spalam w górnym ruszcie w trybie "ręcznym" to temperatura utrzymuje się stabilnie bardzo długo. Przy mrozach -20 zasobnik wystarczał na dwie doby a kocioł praktycznie nie przechodził w podtrzymanie i musiałem wyłączyć informację o detekcji braku paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na szczęście Ling powinien mieć sterownik wspomagający tego typu problemy.

Powinien mieć takie ciekawe parametry jak:

1. Temp. zadana

2. Temp. minimalna

3. Co to jest 5/13/30? 13 to przerwa?

Podaj jakie one są.

 

Wygląda na to, że moc chwilowa jest za mała.

Można to próbować korygować na różne sposoby, np.:

1. Optymalizacja spalania - czy popiół jest ok bez koksów? [może np, pomóc zmiana ustawień z 5/13 na 10/26]

2. Mocniejszy i lepszy opał

3. Zwiększenie mocy poprzez skrócenie przerwy

4. Zwiększenie nadmiaru mocy [zwiększenie TZ oraz Tmin]

5. Inne, np. grzanie cwu prądem...

 

Zwróć uwagę szczególnie na Tmin.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Ad 1. Temperatura zadana ustawiana jest na podstawie krzywej grzewczej przez sterownik. Wynosi ona 10 stopni więcej niż wymagana temp. obiegu CO. Obecnie wynosi 53 stopnie przy +6 na zewnątrz (grzejniki mają 43 st.)

Ad 2. Temperatura minimalna ustawiona jest standardowo dla tego sterownika na 50 st.

Ad 3. 5 - podawanie, 13 - przestój, 30 - podtrzymanie

 

Koksu w popiele jest sporo a to za sprawą groszku jaki jest w moim rejonie dostępny. Na każdym składzie tylko "made in USSR". Skracając przerwę groszek nie spala się całkowicie i spada z retorty, zwiększając dopływ powietrza koksuje jeszcze bardziej a gdy zmniejszam powietrze to temperatura na kotle nie wzrasta. W zeszłym sezonie opał miałem lepszy, niby też zza wschodniej granicy lecz dopalał się niemal w całości. Obecna zima dała mocno znać po sobie i od października do dziś spaliłem w sumie ponad 7 ton opału ... Zwiększone spalanie w zeszłym sezonie tłumaczyłem sobie faktem, że to pierwsza zima i budynek musi się wygrzać. Druga zima i jeszcze większe spalanie ... Dodam, że ściany to cegła porotherm 24 cm plus ocieplenie w postaci 12 cm styropianu. Dach także ocieplony 15 cm wełną mineralną i wszystkie okna i drzwi są nowe.

 

Ustawię temperaturę kotła na 20 stopni większą niż wymagana na obiegu CO i poczekamy na reakcję kotła.

Grzanie prądem odpada ze względu na koszty a gazu ziemnego w mojej okolicy nie ma.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli węgiel koksuje, to trzeba na retorcie stworzyć takie warunki, aby spalić koks. Wskazówką może być obserwacja kolegi palącego w w tradycyjnym koksiaku Camino: "Palenie od góry koksu nie ma wielkiego sensu. Doskonale sprawdza się przy węglu, natomiast koks rozpala się tak ciężko (zwłaszcza energetyczny - przeżyłem to), idzie dużo podpałki, a nie daje to wielkiego zysku." ( Juzef )

 

Otóż na retorcie koks znajdujący się pod spodem żaru musi z konieczności zapalać się od góry, a ponieważ cienko mu to idzie, tego żaru musi być więcej i musi być dobrze rozpalony.

 

Dlatego w przypadku koksującego węgla kocioł powinien pracować mocniej niżby to wynikało z standardowych ustawień. Samo koksowanie (czyli destylacja węgla) zachodzi bowiem przy obniżonej temperaturze spalania i niedoborze powietrza. Dobrze jest też odłożyć na bok wszystkie dogmatyczne zasady, także te wyuczone na forum, jak:

 

  • wysokość kopczyka
  • temperatura czopucha
  • ilość powietrza
  • kolor płomienia

I nastawić się wyłącznie na jeden priorytet: SPALENIE WĘGLA.

 

Recept gotowych nie ma, bo każdy przypadek ma swoje indywidualne cechy i nie wszystko sprawdza się wszędzie.

 

W przypadku Linga Combi do wykorzystania jest także sterownik pogodowy i ustawienie niższej temperatury na noc, a w ciągu dnia dwa okresy komfortowe. Na skutek tego, na granicy tych okresów nastąpi "szarpnięcie" i piec będzie szedł na wyższych obrotach. Pierwsza warstwa koksu spadnie, a dalej jest większa szansa, że reszta się spali, nawet jeśli po drodze się skoksuje. W każdym razie u mnie to działa, choć oczywiście przy lepszym węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nastawić się wyłącznie na jeden priorytet: SPALENIE WĘGLA.

Zgadza się. Jeśli koksów jest niemało, to staje się to ważne.

W tym aspekcie wytłumaczę tylko jeszcze sposób, o którym wspomniałem wcześniej.

Podawanie 5/13 powoduje powstawanie większej ilości koksów niż 10/26.

Zauważyłem taką prawidłowość ale nie wiem czy jest to reguła.

Tłumaczę to tak:

Spieki koksowe powstają na skutek wysokiej temperatury ale zbyt małej ilości powietrza.

Podawanie opału powoduje ściskanie palącego się opału i po takiej operacji mniej powietrza przepływa między drobinami opału/żaru.

Jeśli ściśniemy tę samą ilość opału 2 razy na 10s, to spiek zrobi się większy niż gdy go ściśniemy tylko 1 raz na 10s.

Po prostu opał się lepiej wypali gdy go rzadziej ściskamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Od 22 godzin kocioł pracuje na temp. o 20 stopni wyższej niż temp. CO zadana przez sterownik. Ilość spieków nie uległa zmianie :(

Zwiększę czas podawania i proporcjonalnie przestoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wyższa temp. ZADANA nie ma wiekszego wpływu na spieki (co widać). Chodzi tu tylko o nadmiar mocy - żeby kocioł o małej mocy potrafił skutecznie zareagować na nagłe obciążenie (gdy pogodówka w zmowie z pokojówką skokowo zwiększą zapotrzebowanie układu na energię).

Z kolei wyższa temp. MINIMALNA broni "słaby" kocioł przed długą pracą na niskiej temperaturze czynnika (czyli takie zachowanie jakie opisałeś).

Jest to ochrona zasilania. Ma zamykać zawór gdy temp. kotła niższa od tej właśnie. Niewiele sterowników to ma.

Z wysokością tych temperatur bym nie przesadzał - wyższa TZ to niestety wieksze zużycie.

Myślę, że +15 będzie ok.

 

Jeśli chodzi o proporcjonalne zwiekszenie podawania i postoju, to sprawdź czy powietrza nie trzeba trochę dostosować po tym zabiegu.

Radzę dać zamiast 5s właśnie 10s i poobserwować te spieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na koksik potrzeba więcej czasu, więcej miejsca na retorcie, wyższej temperatury i mniej powietrza z dmuchawy.

ad1 większa przerwa podawania lub krótsze podawanie

ad2 inny talerz retorty lub jakieś nakładki zwiększające powierzchnie paleniska

ad3 niżej deflektor

ad4 mało dmuchać by nie topić i nie sklejać

nie da się tego oczywiście spalać tak intensywnie jak typ 31.1

ale mądre głowy z góry zakładają stratę 30% w opale (koks w popiele) przy typie 32.2. rekompensuje to trochę wyższa kaloryczność, ale...

 

zawsze można z sitkiem zawalczyć i koksik wrzucić z powrotem do zasobnika.

 

rada na koniec: wyczaić dobry i kupić na cały sezon lub nawet dwa jak ktoś ma miejsce. A jak nie ma to koniecznie przed kupnem większej ilości sprawdzać jak to się pali!

 

ps: piec kaflowy jest dobry do spalanie tego ...

zostaje tylko popiół, żadnych spieków, ani żużlowych ani koksowych

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Obecne ustawienia od wczoraj to 15 s. podawanie i 1 minuta przestój, przysłona wentylatora otwarta na około 2 cm. Jest lepiej, retorta bardziej gorąca spieków mniej. Aby wydłużyć czas dopalania węgla na retorcie wykonałem obrączkę z paska blachy stalowej wkoło retorty na jej krawędzi o wysokości 2 cm (podobnie jak na dołączonym rysunku). Dzięki temu węgiel dłużej przebywa na retorcie i powoduje to większy płomień. O ile retorta obrotowa idealnie się sprawdzała podczas spalania miału to w przypadku groszku nie jest to idealne rozwiązanie. Kręcony opał powoduje szybsze spadanie z retorty niedopalonego opału.

post-2387-0-50616300-1300131993_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Temperatura spadła w okolice zera i spalanie nie wygląda za ciekawie. Codziennie muszę czyścić kocioł z popiołu i żużlu, jest tego tyle, że równa się z retortą ...

Spiekalność opału ogromna i co gorsza nie chce się to do końca spalać. Podawanie co 1 minuta przez 10 sekund, wentylator w 50%. Mimo tych ustawień "kopczyk" na retorcie na tyle duży, że czerwone spieki spadają do popielnika :( Poniżej zdjęcia tego co pozostało po spaleniu od początku sezonu.

post-2387-0-76313200-1300469095_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy jak dmuchawa jest wlaczona dzwignia co jest troche za nia podnosi sie . U mnie serwisant dal 3 ciezarki i caly czas byla opadneita , powietrze co szlo na retorte to ulamek tego gdy dzwignia sie uchyla . Chyba tak specjalnie robia aby az tak duzo ciepla w komin nie szlo, al ezima domu ogrzac nie dalo rady.

Moze sprobuj przrobki co zrobilem , wywalilem deflektor, na ruszta polozylem cos podobne do cegiel szamotowych ale z pieca elektrycznego/ walaly sie w garazu / , piec spala mneij , sadzy praktycznie wcale. Dokladniej opisalem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/7953-moj-kociol-retortowy-sprawnosc/page__st__40

polecam ta przerobke, zawsze mozna wrocic do tego co bylo,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.