Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jaki piec wybrać do ogrzania powierzchni 140 m2


zbych35

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. I wybór padł na piecyk miałowo węglowy z firmy PRO-EKO KSX-21Kw i nie wiem czy ten piecyk nie będzie za duży do mojej powierzchni 140m2 bo przez producenta jest przewidziany do ogrzewania 190m2, a następny niżej w ofercie to jest KSX-13Kw do ogrzewania 120m2 i ten mi się wydaje że byłby za mały do mojego domku. Niech mi ktoś poradzi bo według mnie to jak nawet ten większy załaduję to i tak sterownik nie pozwoli na rozchulanie za bardzo tego piecyka i najwyżej dłużej się będzie paliło w nim, niech mi ktoś podpowie czy mam rację czy też nie, bo generalnie to chcę przejść na opalanie miałem a węglem lub drzewem wrazie braku miału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie, nie było mnie tu troszkę bo właśnie instalowałem piec i tak to trochę zeszło jak się jeździ do pracy a po pracy się dłubie no może z góra dwie trzy godzinki. :D Ale najważniejsze jest to że jest już zainstalowany. :) A co do wyboru pieca i dlaczego akurat na taki padł jaki kupiłem czyli z firmy PER-EKO to tak był odrazy dostępny w hurtowni i w miarę solidny na moje oko. Natomiast na piece innych producentów bym musiał czekać od 2 do 4 tygodni a tu sezon grzewczy się zbliża więc się nie zastanawiałem. Ale tak wogóle to moim typem był Kostrzewa lub jakiś solidny żeliwniak z Klimosza. No ale cóż noże jak ten padnie to sobie kupię jakiś lepszy. A na razie jest jaki jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki NEO. Ja i tak nie jestem zwolennikiem palenia w piecu poniżej 55 stopni a tym bardziej że piecem tym też będę podgrzewał cwu to tak samo jak na tamtym stary żeby uzyskać 70 stopni w zbiorniku cwu to na piecu misi być co najmniej 75 stopni a że na kaloryfery to jest za dużo to dlatego zamontowałem zawór 4 droży żeby właśnie utrzymywać wyższą temperaturę na piecu, niż aktualnie jest potrzebna do ogrzania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dziś mnie trafiło z piecem który kupiłem PER-EKO KSX21KW hm sterownik nie pozwala na opcji letniej czyli podgrzewania cwu ustawić temperatury większej niż 60 stopni :D no i dmuchawa nawiewu dmucha jak oszalałą aż piec nie osiągnie zadanej temperatury zamiast stopniowo zjeżdżać z obrotami np 10 stopni przed zadaną żeby piec swoją bezwładnością sam dogrzał do temp zadanej. A tak to zawsze temp zadaną przeciągnie :) Hm czy ktoś może przeprogramowywał oryginalny sterownik do tych pieców TECH24? jeśli tak to prosił bym o pomoc lub jakieś wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz podobne problemy jak ja po zakupie kotła z wentylatorem i sterownikiem. Ksx to miałowiec , a do podgrzewania cwu używa się przeważnie drewna i węgla. Ja w moim Zębcu KWK 25s odłączyłem wentylator i przeszedłem na spalanie naturalnym ciągiem. W Twoim przypadku będzie to trudne gdyż dolne drzwiczki nie mają małej klapki do podawania powietrza. według mojej oceny jeżeli masz dobry komin zrezygnuj z wentylatora, chyba, że będziesz spalał miał. Szkoda nerwów na ustawianie parametrów. Przy spalaniu drewna kocioł będzie produkował smołę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nio mam problem ale aż nie taki duży bo kocioł odpaliłem tak na próbę 3 kawałki drzewa i szufelka resztki węgla który pozostał w kotłowni no i to wszystko paliło się 7 godzin i zagrzało 220 litrów cwu do 60 stopni po 1,5 godziny a potem tylko dogrzewało tą wodę. No ale na tak małym i krótkim obiegu jakim jest kocioł i 2 zbiorniki cwu to jednak w momencie rozpalania to piec przeciąga temperaturę zadaną ale później jest już ok utrzymuje ją. Tak myślałem żeby może założyć czujnik temperatury spalin w czopuchu tak jak jest w Zębcu i ustawić jakiś prosty regulator na jakąś zadaną temperaturę spalin np 150 stopni i żeby po przekroczeniu tej temperatury wentylator się wyłąnczał a potem znów się załanczał. Jest to do zrobienia w prosty sposób i bez ingerencji w sterownik bo kable do wentylatora są zakończone wtyczką i gniazdkiem, a ograniczyło by to w momencie rozpalania nadmierne rozgrzewanie pieca. Wiem że to by w znacznej mierze wydłużyło rozgrzewanie pieca do temperatury zadanej ale myślę że piec troszkę by się sam rozgrzał samym swoim wybiegiem i bezwładnością. Co sądzicie o takim pomyśle? Nadmienię że mój kolega ma właśnie tak zrobione ale w piecu na węgiel z nadmuchem a nie miałowcu, no i u niego to zdaje egzamin już 3 rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Mam następny problem ze swoim nowo zainstalowanym piecykiem PER-EKO KSX21KW, a mianowicie ma on wentylator nadmuchowy o wydajności 255m3 na godzinę moja kotłownia ma kanał wentylacyjny o przekroju fi150 mm który biegnie wzdłuż komina i ma wywiewkę na dachu, w ścianie zewnętrznej jest takiej samej średnicy kanał nawiewowy do kotłowni. No i jak piec działa a dokładniej wentylator dmucha powietrze do pieca to wytwarza podciśnienie w kotłowni i wytwarza ciąg wsteczny w tym kanale wentylacyjnym i zaciąga mi powietrze z nad dachu i nieraz też spaliny. No i ma problem ale mam nie wiem czy dobre rozwiązanie i dlatego pytam tutaj, wentylator ma wejście ssące fi120mm i chciałem założyć od wentylatora rurę ssąca fi120mm aż na dwór poza obszar kotłowni żeby wentylator zasysał powietrze z bezpośrednio z dworu a nie z kotłowni, no ale jest to odcinek około 4 metrów od piece do ściany i po drodze musiały by być aż cztery kolanka które też obniżają przepływ powietrza. No i czy taki odcinek kanały ssącego miałby negatywny wpływ na spalanie w ww piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinna wystarczyć popularna "Z-ka", czyli dodatkowa rura wentylacyjna przebita z zewnątrz do kotłowni - sprowadzona nisko, blisko podłogi, która będzie doprowadzała powietrze z zewnątrz. U mnie doskonale działa choć jest kilka razy załamana (kotłownia nie przylega do ściany zewnętrznej).

 

Poza tym o ile się orientuję, taka "z-ka" to wymóg prawny.

 

pozdrawiam

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak i zgadzam się z tobą WOKU tylko że ja posiadam właśnie ową zetkę jako kanał nawiewny do kotłowni a i tak robi mi się podciśnienie jak wentylator dmucha w piec powietrze dlatego chcę go podłączyć drugim kanałem bezpośrednio na zewnątrz żeby z tamtond pobierał powietrze a nie z kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbych35

Witam. Właśnie zamierzam kupić taki kocioł jak Ty: PER-EKO KSX-21kW. A że mało info na necie na jego temat to proszę o pomoc.

Jak się sprawuje? Jakie wrażenia? Plusy, minusy?

I mam taką prośbę. Podaj mi wymiary tego pieca (nie te z ulotki info) tylko pomierzone bo mam bardzo ograniczone wejście do kotłowni i nie wiem czy się zmieszczę.

wys (razem z wentylatorem i bez)

glębokość (z czopuchem i bez)

 

I jeszcze jeśli masz jakieś materiały do niego to proszę podeślij na maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj MEGAKASA, cóż ja mogę ci powiedzieć o tym piecu, mam go od miesiąca a od tygodnia dopiero nim przepalam ale to raz CWU podgrzewam a kilka razy dopiero ogrzewam nim dom, ale na razie przepalam węglem który mi pozostał w kotłowni i troszkę drzewem. No i cóż mogę stwierdzić palenie węglem w tym piecu to zabawa bo jak wrzucę z 3 szufelki węgla ( nie wiem ile to jest w kilogramach) ale to tak że całe dolne ruszta są zasypane węglem, to piec jak się rozhula to mało nie chce z kotłowni wylecieć ( ale to inna bajka niżej napiszę) no ale te 3 szufelki węgla palą się około 5-6 godzin i na piecu 60 na kaloryferach 35 a CWU 55 stopni. Natomiast drewnem już jest troszkę lepiej, w mniejszym stopniu rozhula piec i temperatura jest bardziej stabilniejsza niż na węglu. Miału na razie nie mam także nie napiszę ci jak się sprawuje on paląc w nim miałem. A teraz konkrety sterownik TECH-28 steruje pompą CO, pompą CWU i wentylatorem, temperatura minimalna bezpieczna dla tego pieca to 57 stopni, można sobie osobno ustawić temperaturę dla samego pieca jak i dla CWU gdyż posiada on drugi czójnik temperatury właśnie do zamontowania w zbiorniku CWU. Posiada funkcję letnią czyli steruje tylko pompą ładującą zbiornik CWU ale w tedy jest ograniczenie w ustawieniach maksymalnej temperatury na piecu do 60 stopni, a tak to normalnie ma ograniczenie do 85 stopni. Noże również sterować oboma pompami na raz albo na przemian piorytet CWU tzn ładuje pierw zbiornik CWU do temperatury zadanej a potem dopiero włancza pompę CO aż do momentu gdy woda w zbiorniku CWU ostygnie o zadaną histerezę (regulacja od 1-10 stopni). Wentylator ma regulację obrotów od 1-10 no ale z tym wentylatorem to jest pies pogrzebany w tym sterowniku jaką prędkość ustawisz taką cały czas dmucha aż do osiągnięcia temperatury zadanej na sterowniku i dlatego może tak na węglu przeciąga temperaturę nawet o 7 stopni wyżej niż zadana. Po mojemu to sterownik powinien zwalniać obroty wentylatora na ileś stopni przed temperaturą zadaną np 10, a potem dmuchać coraz wolniej i wolniej a całkiem stanie aż osiągnie temperaturę zadaną. A tu masz babo placek on sobie dmucha pełną parą aż do zadanej a potem piec swoim wybiegiem i tak dociągnie jakieś 2-7 stopni więcej :). No i to tyle co na razie mogę ci o nim napisać. Mam nadzieję że na mile się będzie sprawował lepiej :) A co do wymiarów to jutro ci napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach i sterownik ni posiada funkcji wygaszania pieca jak zabraknie opału dmucha cały czas w piec powietrze aż go całkiem wychłodzi aż do 30 stopni i dopiero wtedy się wyłancza. Jak dla mnie to jest nie dopracowanie ze strony fachowców od TECH-28 bo po mojemu powinno to być tak, pali się ale jak zabraknie opału no to niech sobie dmucha z jakąś godzinę ale jak temperatura dalej spada i użytkownik nie dokłada opału do pieca to sterownik powinien wyłączyć wentylator żeby na darmo nie wychładzał pieca. No cóż szkoda że ktoś nie pomyślał o takiej funkcji tak samo jak zwalnianie obrotów wentylatora grubo przed temperaturą zadaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odp.

Jak będziesz miał więcej czasu to podeślij jakiś schemat Twojej instalacji CO (zawory, pompy, bojler itp)

Ja chyba mam podobne warunki jak u Ciebie i właśnie jestem na etapie wyboru pieca i instalacji CO+CWU.

A na wymiarach mi zależy bo muszę wstawić piec do małej kotłowni przez małe wejście (zejście po schodach).

 

Proszę również innych użytkowników piecy PER-EKO KSX o komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. I podaję fizyczne wymiary pieca PER-EKO KSX21Kw dla zainteresowanych. Głębokość pieca 69 centymetrów + rączki drzwiczek 10 centymetrów + czopuch 22 centymetry ( z czego 6 centymetrów w komin) i zostaje 16 centymetrów, to razem głębokość 95 centymetrów. Szerokość pieca 45 centymetrów. Wysokość pieca 122 centymetrów + wentylator 19 centymetrów, to razem wysokość pieca z wentylatorem 141 centymetrów. Co do tego wentylatora to można go swobodnie odkręcić jest na 4 śrubach na połączeniu kołnierzowym i potem z powrotem zamontować, uwaga nie zgubić uszczelki pod wentylator bo trzeba będzie zużyć kawał gumy :) A co do schematu mojej instalacji to może zdołam go jutro narysować i wkleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wymiary, piec się zmieści. Pytałem instalatora o opinię ale nie umiał mi nic powiedzieć, nie montował jeszcze tej firmy (może czas zacząć). Znalazłem na necie w pewnym sklepie KSX-21kW za 3285zl. Cena wg mnie przystępna.

Teraz mam pytanie do zaworu 4d, jak się to montuje? Bo słyszałem że można na 2 sposoby:

1. Jedno wyjście na grzejniki a drugie na powrót do pieca.

2. Jedno wyjście na grzejniki a drugie na CWU (reg. temp CWU).

Który sposób polecacie i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o to mój schemat instalacji. A co do zaworu 4 drożnego to ja bym go zamontował tak jak napisałeś w pierwszym sposobie czyli wyjście z pieca przez zawór i do zasilania grzejników a powrót tez przez zawór i z powrotem do pieca a dlaczego tak bo po 1 ochrona dla pieca utrzymujesz na piecu 57*C ( co jest dla pieca temperaturą bezpieczną) a nieraz fizyczne zapotrzebowanie budynku na straty ciepła które trzeba wyrównać dogrzewając jego CO są mniejsze wtedy mieszasz wodę powrotną z grzejników z wodą gorącą z pieca i tak jak ja teraz mam na piecu 57*C a na kaloryfery puszczone 35*C co mi w zupełności wystarcza żeby mieć w domku 22*C, po 2 możesz na piecu mieć temperaturę potrzebą do zagrzania CWU do akurat ciebie zadowalającej a dla ogrzania domu taka temperatura jest w danej chwili za duża to też mieszasz wodę zasilającą z powrotną. Hm nie wiem co mogę ci jeszcze napisać o tym zaworze, może ktoś inny ci więcej napisze o zaletach i jak go właściwie zamontować.

post-2-1221596584_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam junkers supraclass 12 kw . malutki piec o wysokiej sprawnosci 87% , wsypiesz węglarkę wegla orzeszka i pali sie cały dzien - niesamowita oszczędnosc , a na zime przy -7 st masz wkłądjke turbolizator dal wzrostu mocy kotła .

 

mam junkersa 20 kw na dom 280 mkw niedocieplony , było cielutko ze w podkoszulce mozna chodzic ,mało spalił o połowe do porzedniego polskiego zeliwniaka , 2 t węgla i 3 kubiki grzewa bukowego , a teraz prerzuciłęm sie na brykiet debowy .

 

powiem tak widziałem te piece w castoramie rzeszów za 2 tys a inni kupuja za 3,5 tys z nadmuchami ? poco nadmuch skoro komin sam dobrze ciagnie ?

 

nie zamieniłbym na zaden inny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ten piec co posiadasz firmy Junkers jest o wiele lepszy o mojego który kupiłem, bo kiedyś też taki sam oglądałem w sklepie i jeszcze Buderusa też na węgiel i bardzo mi się podobały, no ale miałem piec żeliwny który wytrzymał 25 lub 27 lat i w końcu popękały mu drzwiczki i połączenie do czopucha i nie wiem ile by jeszcze cała reszta by wytrzymała. A nastawiłem się generalnie na spalanie miału bo piec który posiadam mogę załadować na ileś tam godzin i spokojnie jechać do pracy i nie obarczać żony z 2 dzieci żeby latała do kotłowni i paliła w piecu. A że akurat taki się trafił pod ręką a czas naglił przed sezonem grzewczym więc go kupiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mój piec kosztował 3600. No i faktycznie tak jest producent pisze że głębokość jest 550mm a ja ci napisałem że 950mm, no ale tak chciałeś fizyczne wymiary ze wszystkim producent nie uwzględnia rączek od drzwiczek które odstają na 100mm i nie wlicza przedłużki i zwężki czopucha którą trzeba osobno dokupić i wszystko razem tyle wynosi, no ale z tych 950mm musisz odjąć co najmniej 50-60mm które wsadzisz w komin. Ach od dwóch dni palę miałem no jakoś mi to idzie bo nigdy nie paliłem w miałowcu no ale jest lepiej niż na węglu jak załaduję to się pali normalnie bez żadnych szaleńst. No ale zawiodłem się na fachowcach od TECH-28 napisałem do nich list i otrzymałem odpowiedź że wentylator może zwalniać przed temperaturą zadaną ale to trzeba zmienić w sterowniku i weszłem w funkcje serwisowe i zmieniłem no i rozczarowanie wentylator niby do 4 biegu rozpędza się wolniej ale ani myśli zwolnić jak się rozpędzi tak dmucha sobie aż stanie :) Kurcze żebym nie bał sie że stracę gwarancję to bym sobie kupił jakiś sterownik z alogarytmem PID i bym miał święty spokój. No ale miałem można palić ja dziś załadowałem to wytrzymał 10 godzin jutro załaduję go do pełna i zobaczę ile wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.