Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pex Czy Miedź? Instalacja W Wylewkach.


CoTo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czeka mnie dobudowa instalacji CO na poddaszu i jeden grzejnik w piwnicy.Obecnie na parterze instalacja jest wykonana w miedzi (proste odcinki rur i złączki).To wszystko mam ukryte w wylewce.Oczywiście otuliny z odp. ilością miejsca (wiadomo że rurki pracują).

Zastanawiam się nad poddaszem.W tej chwili mam wypuszczony pion (zasilanie i powrót) o przekroju 1 cala na poddaszu.

Teraz mam takie opcje:

 

a.Podłączyć do pionu rozdzielacz i PEX-em do grzejników.

b.Podłączyć do pionu rozdzielacz i miedzią, tą miekką do grzejników.

c.Podłączyć się do pionu na trójnikach i twardą miedzią do grzejników tak jak to mam obecnie na parterze.

 

Co do grzejnika w piwnicy.Czy lepiej będzie wpiąć się trójnikami i twardą miedzią do grzejnika czy PEX-em?

 

Dlaczego te pytania? Dlatego że nie mam zaufania do PEX-u.To jednak nie to co miedź.Co do miedzi, to nie jestem pewny czy poradzę sobie z lutowaniem.Chciałbym wykonać instalację sam.

 

Co poradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co poradzicie?

Rozumiem doskonale twoją rozterkę, wielokrotnie z moim ojcem( zwolennik pex) walczyłem o to czym dzisiaj "działamy" , przeważnie było na jego sposób, przez 10 lat nie zdażyła się ani jedna awaria gdzie pracowaliśmy na pex(obecnie sam polecam Pex-al-PE-RT), co do miedzi, 3-5% awarii w ciągu 10 lat (utlenienie w miejscu przegrzania podczas lutowania) zdażyło się tak więc reasumując jeżeli kupisz dobrej jakości rurke pex, znanego i uznanego producenta, to możesz być spokojny.o trwałość instalacji. Obecnie kilku producentów daje gwarancje użytkową na 50 lat( producencka 10 do nawet 20). Jedna ważna rada, decydując się na jakikolwiek system PEX stosuj złączki tej samej firmy, nie będzie problemów przy ewentualnych rozszczeniach gwarancyjnych oraz złączki zaciskane najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @ ladkar za fachową odpowiedź.

 

Wnioskuję że nie ma problemu z połączeniem miedzi z PEX-em.Czyli nic nie koroduje itp.

A czy są złączki (trójniki czy coś podobnego) aby PEX-em wpiąć się bezpośrednio w pion z miedzi? Mam taki grzejnik do zamontowania w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

1.Wnioskuję że nie ma problemu z połączeniem miedzi z PEX-em.Czyli nic nie koroduje itp.

2.A czy są złączki (trójniki czy coś podobnego) aby PEX-em wpiąć się bezpośrednio w pion z miedzi? Mam taki grzejnik do zamontowania w piwnicy.

 

1. Przy prawidłowym montażu nie ma prawa nic korodować, miedz z PEX-em można śmiało łączyć, oczywiście za pośrednictwem złączek mosiężnych. Polecam system COMAP, ostatnio pracowałem na nim i bardzo fajnie się na tym pracuje, przy czym cena jest ok.

 

2.Najlepiej moim zdaniem zrób tak, w pion wstaw trójnik , do odnogi wlutuj odpowiednią złączkę mosiężna do lutowania z gwintem oczywiście, w to wkręć złączkę z przejściem na odpowiedni pex i szafa gra. TO oczywiście najogólniej powiedziane,pamiętaj o odpowiednich średnicach, zakładam że masz pompkę C.O.

 

Napisałęm tutaj oczywiście bardzo ogólnie,w razie czego pytaj, myślę że reszta forum dorzuci tutaj również swoje rady

 

powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ garenty napisał:

 

a czym bedziesz palił?? jak piecem na paliwa stałe to z pex-em bym sie zastanowił.kilka razy przesadzisz z temperaturą i po pexe.

 

No właśnie kocioł na paliwo stałe.I to mnie właśnie do PEX-a nie przekonuje.Z drugiej strony prosty montaż.Za PEX-em przemawia też możliwość położenia w wylewkach bez złączek.Tylko rozdzielacz w garderobie.

A co powiecie na temat miękkiej rury z miedzi, tej z krążka.Czy z tego robi się CO ?

Ogólnie to chciałbym uniknąć łączenia w wylewkach.Jak się Koledzy zapatrujecie na taką instalację która ma trójniki w wylewkach?Ostatnio słyszałem opinię że nie powinno się tak robić.Ja mam instalację na parterze w ten sposób wykonaną i działa 7 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem przeciwnikeim stosowania złączek w wylewce, a jeżeli już tak się wydarzy że nie ma wyjścia, to tylko zaciskane, ze skręcaniem słyszałem o wielu "wpadkach". Co do kotła na paliwo stałe i zagotowania wody, to patrząc pod kontem że masz prawidłowo wykonaną instalacje oraz rodzaj kotłą ( podajnik czy zasypowy?) to myślę że nie masz się czego bać, a jeżeli jednak boisz sie nadal, to proponuję zainstalować wężownice schładzającą i to powinno dać spokój ducha. CO do miedzi, to czy zastosujesz jeden czy drugi materiał, pamiętaj że i jedno i drugie należy kłaść w otulinie, najlepiej tą powlekaną folią(odporność na wilgoć). Miedź to oczywiście lepszy materiał moim zdaniem, nie ma co tutaj chyba dyskutować, ale zważywszy na to że możesz mieć spełnioną podobną funkcje za więcej niż połowa ceny, to myślę że warto się zastanowić. Dobrej Klasy Rura Pex-al-pe-rt(zwiekszona wytrzymałość na temperature) jest w stanie dosyć długo wytrzymać temperature 120*, w tej chwili nie pamiętam czy to był 2 godziny czy więcej.

 

Przepraszam za takie nieuporządkowane wylewanie myśli, ale pisałem o czym tylko sobie przypomniałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ ladkar napisałeś o złączkach skręcanych.Ja mam lutowane i i cała instalacja właśnie w otulinie z folią.Zostawiłem też dylatację pomiędzy styropianem pod wylewką.Czy tak może być?

Dodam jeszcze że nie ja robiłem instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.