Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich forumowiczow. Mam pytanie a raczej pare pytan dot grawitacji. Obieg c o zamkniety i tak jak na zalaczonych schematach czy w ten sposob poprowadzone w piwnicy rurki (miedz) osiagnie sie grawitacje ? pompa tez bedzie ale tak na wszelki wypadek pasowalo by zeby chociaz na parterze grzejniki grzaly bez pompy, pion na poddasze fi 28 a reszta jaka srednica ?? i jaki jest dobry spadek w % ?? i na schemacie narysowalem przerywana linia ewentualne poprowadzenie rurek po wykuszu w piwnicy czy moze tak byc ?? tyle zalaman ?? czy lepiej na wprost ??dzieki za odpowiedzi . Pozdrawiam

post-22859-1295449664_thumb.jpg

post-22859-1295449686_thumb.jpg

Opublikowano

Im mniej kolanek i załamań tym lepiej. Dobrze jest nie stosować kolan tylko giąć rurę lub stosować łuki zamiast kolan. Do grzejników proponuję 18 mm i grzejniki bocznozasilane. Jeśli zawory odcinające i regulacyjne to te o zwiększonym przepływie. Z wylotu z kotła minimum 1 metr pionowej rury. Spadki - 2-4 % minimum, ale bez przesady.

 

Dane tzw. 'książkowe' dotyczące grawitacji: kocioł minimum 2 m poniżej najniższego grzejnika, maksymalna odległość pomiędzy kotłem a najdalszym grzejnikiem 25 m.

Opublikowano

Witam

Mam grawitacyjną (20 letnią) z podłączoną pompką. Działa na grawitacji piwnicę, parter i na piętro. Temperatura zadana to 60-65 stopni. Pompka włącza się po osiągnięciu temperatury na piecu 70 stopni.

 

Z pieca wychodzi rura 5/4 . I potem trójnik: w górę do naczynia wzbiorczego oraz na boki do rozgałęzienia na 3 piony (odwrotnie niż na twoim rysunku gdzie jest 1 pion i 2 rozgałęzienia na piętra, nie wiem co lepsze ale łatwiej rozprowadzić rury po piwnicy i potem tylko w górę niż po pokojach.). Piony mam 3/4. Do tego miejsca rury są gięte i spawane, potem do grzejników już kształtki . Do grzejników żeliwnych dochodzą rury 1/2 (lub 3/4) mam na nich zawory kulowe (myślę zmienić na termostatyczne o zwiększonym przepływie), do grzejników aluminiowych rura 1/2 cala i zwykłe zawory termostatyczne.Spadek rur minimalny (czasem ledwo zauważalny). Grzejnik w piwnicy który jest 1 metr wyżej niż piec grzeje elegancko, grzejnik który jest na równi z piecem grzeje tylko jak jest pompka.

 

Skoro chcesz obieg zamknięty to piec musi być odpowiedni. Ja w moim mimo sterownika, dmuchawy, pompy i zaworu bezpieczeństwa zamkniętego bym nie robił.

 

Ciężko odczytać z twoich schematów ile grzejników gdziem ma być piwnica, piętro, poddasze. Dwa grzejniki w małym pokoju to bym się zastanowił.

Nie zamierzasz ciepłej wody ogrzewać tym piecem ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.