Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Balzak. juz pisalem

 

groszek z kopalni julian 25000 kalorycznosc

 

temp zad 56 st

 

Czas podawania 15 s

Przerwa podawania 55 sek

Nadmuch 33%

Histereza kotla 3

Praca podtrzym 20s

Przerwa podtrzym 27min

went w podtrzym

praca 15 sek

przerwa 27 min

 

klapka na went otwarta na 2 cm

czopuch otwarty na max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balzak zyjesz?

 

 

Pytanko mam czy dmuchawa ustawiona na 35% Lub 30% nie jest za niska? Wydaje mi sie ze lepiej jak jest 35% gdyz opal podawany przez 15s z przerwa 52 sek nie spali sie tak szybko na poczatku rynny tylko bedzie go powoli pchalo do przodu i spali sie dopiero na koncu rynny i zapelni sie rynna w 3/4. Kurcze nie wiem jak ustawic klapke na wentylatorze mam 2cm otwarta teraz.

 

Napiszcie co do potrzymania i went w podttrzymaniu jak ustawic? Czy czesciej przedmuchiwac przez krotki czas?

 

Do kolegi wyzej kilka postow kod serwisowy 5162 nie dziala

 

pozdr

 

Zyje Zyje tylko nie mam czasu na napisanie czegoś.

 

O Groszek pytałem kolegę Karmak

 

 

wydłużając przerwę podawania zmniejszasz moc - jak wydłużysz zbyt mocno możesz zejść poniżej poziomu mocy minimalnej potrzebnej do wyrównania strat ciepła. kocioł będzie bardzo długo pracował i nie osiągał zadanej.

skracając przerwę moc podnosisz - im większa będzie tym łatwiej kocioł zagrzeje to co ma do zagrzania i przejdzie w podtrzymanie. do przerwy podawania musisz dopasować nadmuch- im częściej podajesz tym mocniej dmuchasz i odwrotnie.

 

musisz obserwować palenisko

jak żar cofa sie za bardzo w stronę podajnika musisz skrócić przerwę podawania(lub zmniejszyć nadmuch)

jeśli spada do popielnika to musisz przerwę wydłużyć (lub zwiększyć nadmuch)

jak są spieki twarde i grube- zmniejsz ilość powietrza(lub skróć przerwę podawania)

jeśli niespalony węgiel zwiększ ilość powietrza (lub wydłuż przerwę podawania)

dodatkowo

skracając czas pomiędzy podaniami musisz kontrolować czy nie pojawi się niespalony węgiel wtedy nadmuch do gory

wydłużając kontroluj czy nie zaczyna spiekać wtedy nadmuch w dół

 

Co do podtrzymania to ile czasu twój kociołek stoi w podtrzymaniu?? Bo wtedy coś sie dopasuje.

Ale generalnie najlepiej dmuchnąć tuż po podaniu węgla i raz w połowie między podaniami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz temp zadana osiaga w 8 min a trzyma okolo 45 min. Napisz jak bys ustawil prace podtrzymania i przerwe podtrzymnania i wentylatora w podtrzymaniu dla moich ustawien, ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zwieksze nadmuch z 33% na 50% to mi szybciej osiagnie temp zadana ? czy to bledne rozumowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak sie nie da ze dla tych ustawień jest tak a dla innych jest tak.

 

ALe z tego co napisałeś to zmienił bym nadmuch ze czas pracy 15s, czas przerwy 14min, wtedy wyjdzie ze jak po 27min podawania przez 20s nastapu dmuchniecie i zainicjuje pozpalanie świeżej porcji grochu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaj zwieksze nadmuch z 33% na 50% to mi szybciej osiagnie temp zadana ? czy to bledne rozumowanie

 

Ustaw to sprawdziśz jak sie bedzie spalać ale wydaje mi sie ze bedzie sie spiekać i bedzie duża strata kominowa, ustaw i porównaj temp. czopucha przy nadmuch 33 i 50, połóż normalnie ręke na czopuchy i porównaj,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balzak jeszcze jedno. Jak piec dochodzi do temp zadanej juz powiedzmy ze 4min to patrzac na plomien to wydaje mi sie ze kierowany jest w bok deflektora a chcialbym zeby byl skierowany bardziej pod deflektor lub w strone przeciwleglej scianki palnika. To wiaze sie ze zwiekszeniem dmuchawy i podawania grochua co za tym idzie zwieksza sie spalanie, prawda?

 

Jak ustawic prawidlowo went i ta klapke na nim, niektorzy pisza ze jej wogole nie maja i dmuchaja z moca 20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Balzak:

 

Groszek pochodzenia Syberyjskiego (jak nie ma co się lubi, to się lubi co się ma)

obecne moje nastawy to

podawanie 10s

Przerwa 62s

nadmuch 50%

 

czas w jakim dochodzi do zadanej 55* to ok 15-25 min (różnie jak było sporo na minusie to trwało to nawet 35-45 min)

 

po przeczytaniu tego co napisałeś podtrzymanie ustawiłem tak

 

podawanie 10s co 13 min

nadmuch 35s co 14 min

W potrzymaniu wytrzymuje ok 10-15 min

 

nadal mam grudy w popiele ale raczej bez problemu się rozpadają pod naciskiem palców.

post-47841-0-43715100-1359627341_thumb.jpg

post-47841-0-71540800-1359627814_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jezeli grudki rozpadaja ci sie w rekach znaczy ze sie dobrze wypala.Ja pale czeski eko i popiol wygalada glownie jak chrupki ale spokojnie zozlatuja sie po zduszenieu na popiol wiec mysle ze jest dobrze.A nadmuch mam ustawiony an 20% i przy takim popiol wyglada najlepiej.A jak wyglada u ciebie problem sadzy na tym syberyjski grochu??A za tone to ile trzeba zaplacic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balzak

 

Ustawilem nadmuch na 30% przy parametrach ktore podalem kilka postow wyzej a yogi440 ma na 20% , czy nie za wysoko jeszcze mam ta dmuchawe? no i klapke mam na 2 cm otwarta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec dochodzi w 8 min i trzyma 50 min . temp zadana 56st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp czopucha jest wieksza przy nadmuchu 50% niz przy 33% bo cieplo wydmuchiwane jest przez komin, strata hmm....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jezeli grudki rozpadaja ci sie w rekach znaczy ze sie dobrze wypala.Ja pale czeski eko i popiol wygalada glownie jak chrupki ale spokojnie zozlatuja sie po zduszenieu na popiol wiec mysle ze jest dobrze.A nadmuch mam ustawiony an 20% i przy takim popiol wyglada najlepiej.A jak wyglada u ciebie problem sadzy na tym syberyjski grochu??A za tone to ile trzeba zaplacic?

 

sadza jak wszędzie... jak bym widział jakieś foto to bym mógł porównać dałem kilka postów wstecz inne foto wiec zobacz...

 

a cena 690 na tym składzie co ja biorę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WALEK

 

Mam nadmuch na 20 ale klapke na wentylatorze otwarta na max.A wentylator zrobilem tak niski zeby plomienie jak najmniej dochodzil do rurek i przez to powinno byc mniej sadzy Fakt piec dluzej dochodzi do zadanej ale tyle ciepla w komin nie idzie.Wczoraj mialem pusciutki podajnik.Wrzucilem worek 40 kilo.Zawiele nie ubylo.Jak wytrzyma do jutra znaczy ze jest dobrze Ogolnie od kiedy pale w kotle z mniejsza moca i malym nadmuchem spadlo zuzycie wegla.Nie powiem dokladnie ale jutro zasypie dopelna i po tygodniu mozna cos dokladniej policzyc.Ale po popielniku widze duzo wolniej sie napelnia Dobre piec dni nie wysypywalem i jeszcze nie jest pelny.Grudki jakie zostaja ladnie rozpadaja sie w rekach czyli wegiel spala sie calkowice. I o to raczej chodzi

Ale to do kazdego wegla potrzeba innych ustawien poprostu trzeba potestowac troche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yogi440

 

dzis na ruszta wodne polozylem troche drzewa suchego i kawalek bukowego i powiem tak ze piec bardzo szybko osiagnal temp zadana i malo tego temp wzrosla ponad 11 stopni od zadanej. Mam temp zadana 56 stopni a wzrosla do 67 no i otwieram drzwiczki i patrze z gory na ruszta i widze jak sie smola ze scianek topi i zlewa na pdajnik rynnowy. Efekt jest taki jakby kociolek byl mokry, wewnetrzne scianki sie swieca ,hmm . Przez 2 miesiace jak pale grochem z kopalni julian ( nie wiem jaka jest nazwa groszku) tyle tej smoly sie nazbieralo ze szok :)

 

Wydaje mi sie za jak dmochasz na 20% to kociolek w stanie PRACA dlugo bedzie dogrzewal do temp zadanej i wiecej grochu pojdzie bo bedzie wiecej cylki podawania grochu i przerw podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz smole bo sie wytapia ta co byla juz osadzona.U mnie po jakims czasie platami z piecyka odchodzila tyle tego na sciankach bylo.Pozniej juz miejscami na polkach wymiennika blache nawet widzialem..A dajac nadmuch 20 zmniejszylem czas podawania. Popiol wyglada lepiej no i sadzy jest mniej wiec narazie tak zostawie.Jutro laduje do pelna podajnik i zobaczymy na ile przy tych ustawieniach wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, dzis na ruszta wodne polozylem troche drzewa suchego i kawalek bukowego ,,,,

,,,, i widze jak sie smola ze scianek topi i zlewa na pdajnik rynnowy. Efekt jest taki jakby kociolek byl mokry, wewnetrzne scianki sie swieca ,hmm . Przez 2 miesiace jak pale grochem z kopalni julian ( nie wiem jaka jest nazwa groszku) tyle tej smoly sie nazbieralo ze szok ,,,,

 

No masz smole bo sie wytapia ta co byla juz osadzona. ,,,,

 

Co prawda Waszego kotła nigdy na oczy nie widziałem, ale mam duże wątpliwości czy ta cieknąca po ściankach wymiennika smoła jest wynikiem palenia węglem, czy też spalania drewna z niedoborem tlenu (powietrza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja zakombinowałem z drzewem w swoim DDU 25kW .

 

Położyłem pięć duzych kawałków wysezonowanej suchej akacji .

 

Efekt ten sam co u was sadza zgromadzona na ściankach bocznych i półkach wymiennika przetopiła się na smołę .

 

Najlepszy efekt palenia był jak uchyliłem dolne dzwiczki w celu doprowadzenia świerzego powietrza pod palenisko .

 

Ogień z drzewa ładnie się rozbujał i omiatał półki górne i ciągnęło go w stronę ttrzech rur wychodzących do komina .

 

Temperatura rosła w mgnieniu oka z 55 stopni wskoczyła do 70 w ciągu kilku minut :P

 

Niestety palenie przy zamkniętych drzwiczkach dolnych i rónoczesnym podawaniu ekogroszku i powietrza z dmuchawy dawało mizerny efekt :

 

Drzewo się tylko tliło i mocno owędzało czego efektem było mega kopcenie wewnątrz kociołka.

 

Myślę że z wentylatora powietrze po przejściu przez rozżarzony groch gdzie efektem jest słup ognia , ma mało już tlenu więc drzewo się nie rozpala a owędza :mellow:

 

Po wypaleniu drzewa musiałem dobrze wyczyścić ruszta wodne bo pełno zwęglonego drzewa na nim zalegało .

 

Smoła stwardniała do skorupy po czym popękała i zaczęła odpadać - po jednym dniu palenia tylko ekogroszkiem .

 

Mój wniosek :

 

Mozna palić drzewem albo ekogroszkiem .

 

Jeśli drzewem to wygasić rynnienke . Zamontować na dolne drzwiczki klapkę dopływu powietrza ( miałem w komplecie z piecem ) i bawić się w bieganie do kotłowni co 2 godziny aby nie zgasło :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja zakombinowałem z drzewem w swoim DDU 25kW .

 

Położyłem pięć duzych kawałków wysezonowanej suchej akacji .

 

Efekt ten sam co u was sadza zgromadzona na ściankach bocznych i półkach wymiennika przetopiła się na smołę .,,,,

 

Dobrze, ba nawet bardzo dobrze że wykonałeś takie doświadczenie, ale źle to interpretujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

dodam swoje doświadczenia z palenia grochem + drewno, kociołek ddu 50kw ,pierwszy rok palenia w piecu jakimkolwiek.

1.po pierwsze nadmuch ustawiony min 30% przy uchylonej klapce min 3cm. w innym wypadku wędzenie drewna płomienie z rynny nawet nie rozpalą drewna

2.w czasie podtrzymania przedmuchy co 5 min 30 sek.

tyle co do spalania drewna - sadza i smoła powstaje przy wedzeniu przy spalaniu w normie

3. co do spalania grochu to ustawione mam min czyli 8 sek podawanie 80 sek przerwa

4.pojawiaja sie spieki na grochu ale jest to przy jednoczesnym paleniu drewnem nieuniknione z tego powodu że mam jak wyzej ustawiony nadmuch czyli 30% w podtrzymaniu co 5min, jak zmniejsze dopływ powietrza groch spala się super ale drewno się wędzi

Moim zdaniem przy paleniu dwoma rodzajami paliwa jednoczesnie mozna nabawic sie nerwicy,lub kompleksów.

Jedyna zaleta to oszczedność pieniedzy jednak

Głowna wada przynajmniej dla mnie wieksza ilośc popiołu + częstrze czyszczenie pieca

zaleta pieca z podajnikiem to ma byc wygoda dlatego dlatego jesli kupujemy piec na groch z podajnikiem to palmy tym a nie kombinujmy bo zostaniemy dodatkowo palaczami , w naszym CV.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli sadza nie przetopiła się. To jednak drzewo przy braku tlenu zaczęło sie wędzić i z jej dymu odłożyła się smoła na ściankach ?

 

Sadza to nie surówka stali, więc się nie przetopi.

Sadza to jest czysty węgiel pierwiastkowy, więc co najwyżej sadza może się spalić (utlenić).

 

Co do pozostałej wypowiedzi, to powiem tak: pobędziesz trochę na forum to trochę inaczej sformułujesz to zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yogi440 i dudus1234

 

podajcie jakie macie ustawienie pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie przy tych temp okolo 20kg .Ale to zasypalem 1 worek 40 kg i wystarczylo na dwa cale dni.Teraz mam pelny podajnik to po tygodniu bedzie bardziej wiarygodne Przy cenie 530 zl wychodzi 10.6 zl na dobe.I tak sie zastanawiam jak to wychodzi u was biorac pod uwage cene wegla.Bede mial porownanie ile na lepszym polskim groszku wychodzi.

A ustawienia mam takie

podawanien 6 s

przerwa podawania 35 s

wentylator 20%

praca podtrzymania 25 s

przerwa podtrzymania20 min

went w podtrzymaniu 30s co 5 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.