Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

pierwszy raz jestem na forum i nie wiem, czy w dobrym miejscu umieściłam mój post... tak jak w temacie, chodzi o czarną maź, która wydostaje się z pieca. Dodam, że piec nie jest najnowszy, gdyż zakupiony w 1986 roku, jest to piec żeliwny Camino. Pali się drewnem, raczej suchym i od jakiegoś czasu pojawiła się ta substancja. Piec jest czyszczony, komin w miarę możliwości również. Dlatego proszę o jakiekolwiek podpowiedzi, będę wdzięczna.

Pozdrawiam

Opublikowano

Więc ta substancja "wypływa" z drzwiczek od pieca, a także z tyłu pieca + na kominie do wysokości 1m. W większości pali się olchą i brzozą, a przy rozpalaniu idzie sosna. Dziękuję z góry za odpowiedź i radę.

Opublikowano

Czyli ewidentnie przyczyną jest opał. Przyczyną na 99 % jest wilgotność opału. Napisz gdzie przechowujesz drewno? Jak paliłem drewnem to co najmniej przed latem przygotowywałem w przewiewnym miejscu w niezbyt szerokim stosie w miejscu przewiewnym. Jak to było u Ciebie?

Opublikowano

Jeżeli chodzi o opał, to w zeszłym sezonie grzewczym paliłam nie do końca suchą olchą i było ok. W tym roku jednak zaczęłam palić sosną przygotowaną w zeszłym roku, powinna być sucha, ale z tego co mówisz wnioskuję, że jest to wina jednak sosny. Czyli pasowałoby zmienić opał? A mam jeszcze pytanie, jak pozbyć się teraz tej "mazi"? Czym palić, żeby osuszało?

Opublikowano

Drewno opałowe to tylko i wyłącznie liściaste:

lepsze (i droższe) - dąb, buk,grab

gorsze - olsza,

jak już nie ma nic - topola(odradzam)

Iglaste - to jedynie do rozpałki.

Ta maź to żywica, której jest dużo w iglastych. Trzeba ją po prostu wypalić albo drewnem liściastym albo jakimś węglem (nie drewno iglaste).

Opublikowano

Z tego co zauważyłem wytrąca się dziegieć (zazwyczaj z sosny), głównie sprzyjają temu dwa składniki: mokre żywiczne drzewo + zbyt mała ilość powietrza w procesie palenia. Kiedyś wytwarzano dziegieć w dołach w których rozpalano drewno i obkładano gliną, żeby dostawało się jak najmniej powietrza.

U mnie powstawał nawet w suchym pellecie w lato, w trakcie przechodzenia pieca w tryb podtrzymania - brak dostępu powietrza. Pozbyłem się nalotu rozpaleniem suchego drewna i wygrzania kotła, a pozostałości węglem.

 

Pozdro

j

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.