Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solary Próżniowe Na Grawitacji


Remi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od dłuższego czasu się zainteresowałem solarami i pierwotnie miale je sam robić ale jako zwykle panelowe. Ale jak to bywa inna robota w domu jest i czasu nie mam postanowiłem zakupić gotowe ale próżniowe bo maja lepsze działanie przez cały rok niż panelowka ;)

 

Pytanie czy ktoś montował próżniowe solary na grawitacji ? Chce to wykonać jak na schemacie post-8431-1284320544_thumb.jpg

 

Panel będzie pionowo do ściany przykręcony bo nie chce żadnych pompek i innych cudów, jedynie to jeszcze naczynie zbiórce otwarte będzie na 1. pietrze zamontowane :)

 

Ma być to tylko dla 2-3 osób :)

 

Znajomy ma jedna ale zwykła panelowke i jemu ta jedna wystarcza przez okres lata na 6 osob :)

 

Proszę o wasze sugestie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tym sposobem mógłbys zrezygnować z:

pompki, sterownika, zbiornika przeponowego, manometru, zaworu bezpieczeństwa, prądu.

Normalnie w instalacjach solarnych jest zalecane cisnienie rzędu 3 bar. Wtedy małe ilosci mocno nagrzanego płynu mozna szybko przetransportowac do wymiennika.

Na grawitacji zasada ta uległaby zmianie - obawiam sie, że grubsze rurki a przez to dużo więcej płynu transportującego. Ciekawe jakie przekroje ma wężownica (ważne przy grawitacji)

Generalnie mniejsza sprawnosć.

Jak dla mnie, to: mniej inwestujesz i nawet jesli zadziala, to potem na dystansie tracisz.

Przy próżniowych zrobiłbym standardowo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak co do rurek to wężownica jest z 3/4" i z takiej średnicy bym tez ciągnął rurki solarne ;)

 

Mnie interesuje czy by zadziałało, bo nawet jak będzie działać źle lub za wolno zawsze można resztę dokupić i problemu nie widzę.

 

Jedynie to by się możne pompka w bardziej pochmurne dni przydała zęby szybciej wodę podgrzać. Bo generalnie w lecie to nawet jak by się miała pol dnia zagrzać wodę to już fajnie. Bo wody ciepłej rzadko w czasie lata w dzień używam. Największy pobór jest wieczorem.

 

Ten znajomy z tym panelem to ma przekroje 1/2" i mu śmiga jak hoho w grawitacji a firma która mu to zakładała mówiła ze da sobie rękę uciąć ze nie zadziała a jednak. :)

 

Dziękuje za odpowiedzi zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Remi, zwróć uwagę, że znajomy ma płaską harfę lub meander gdzie jedna rura podłączona jest do dołu a druga do góry kolektora. Ty chcesz w ten sam sposób połączyć instalacje do rury zbiorczej kolektora próżniowego na rym samym poziomie. Ciepło w tym kolektorze jest odbierane z heat pipe po obydwu stronach kolektora i ciepło powędruje jedną i drugą rurą blokując się wzajemnie. Taki numer może i przeszedł by gdybyś na początku pracy kolektora wymusił wstępnie kierunek przepływu ale to rozważania teoretyczne.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wasze sugestie ;)

 

Ja mam układ tradycyjny z pompką, ale układ grawitacyjny naprawdę mi się podoba. W angielskojezycznym internecie jest sporo na ten temat. Szukaj hasła: Thermosyphon Systems.

W skrócie - zaletą układu grawitacyjnego jest prostota i niższe koszty budowy systemu. Główną wadą jest duża zależnośc układu od temperatury otoczenia, w temperaturze poniżej zera układ przestaje działac. Niektórzy producenci wyposażają swoje układy grawitacyjne w małe pompki, które działają tylko w temperaturach poniżej zera. Tylko w takim przypadku układ grawitacyjny będzie działał przez cały rok. Drugą wadą jest to, że zbiornik musi znajdowac się powyżej kolektora (w przeciwnym razie cyrkulacja zwrotna w nocy będzie oziębiac wodę w zbiorniku- można jednak zastosowac grawitacyjny zawór zwrotny), co wiąże się z większym obciażeniem stropów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bachus ja wiem ze w płaskich jest to inaczej w Heat pipe masz jedna tylko szynę. Ale uważam ze i tak to powinno zadziałać ;) Czemu by się miało blokować jak jedna rura idzie zawsze wyżej do zbiornika i a druga niżej i ciepło pójdzie wyżej. W razie czego można cały stelaż o 90° zamontować i będzie zachowana droga przebiegu :)

 

@wmichale dziękuje za hasło poczytam trochę sobie na angielskich stronach :) Obciążenie na strop to raczej nie problem dobra szafa z ciuchami tez tyle wazy :P Ja planuje tylko 220l litrów podgrzewacz i nie więcej na razie bo takiego dużego zapotrzebowania nie ma na ciepła wodę :) A na 2 osoby to wystarczy.

 

Będę testował ale nie wiem czy w tym roku bo fundusz na kolektor poszedł niestety na inny cel remontów w domu <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

@bachus ja wiem ze w płaskich jest to inaczej w Heat pipe masz jedna tylko szynę. Ale uważam ze i tak to powinno zadziałać :angry: Czemu by się miało blokować jak jedna rura idzie zawsze wyżej do zbiornika i a druga niżej i ciepło pójdzie wyżej. W razie czego można cały stelaż o 90° zamontować i będzie zachowana droga przebiegu :angry:

Tego przy heat pipe nie możesz zrobić ze względu na budowę wewnętrzną kolektora, jeżeli już to pochylić kolektor ze spadkiem 5% ale na dachu będzie to śmiesznie wyglądało, jakby instalator po pijaku montował kolektory.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Witam,

 

Od dłuższego czasu się zainteresowałem solarami i pierwotnie miale je sam robić ale jako zwykle panelowe. Ale jak to bywa inna robota w domu jest i czasu nie mam postanowiłem zakupić gotowe ale próżniowe bo maja lepsze działanie przez cały rok niż panelowka :o

 

Pytanie czy ktoś montował próżniowe solary na grawitacji ? Chce to wykonać jak na schemacie post-8431-1284320544_thumb.jpg

 

Panel będzie pionowo do ściany przykręcony bo nie chce żadnych pompek i innych cudów, jedynie to jeszcze naczynie zbiórce otwarte będzie na 1. pietrze zamontowane :P

 

Ma być to tylko dla 2-3 osób :o

 

Znajomy ma jedna ale zwykła panelowke i jemu ta jedna wystarcza przez okres lata na 6 osob :P

 

Proszę o wasze sugestie :P

 

oczywiście ze zadziała na grawitacji i w dodatku same zalety

-układ roznicowy do regulacji nie potrzebny bo dziła fizyka

-ekonomiczny brak zasilania

-rura przy 3 kolektorach standart 22mm i zadziała bez zastrzezeń

wada

brak mozliwości odśnieżania w przypadku kolektorów płaskich

mam taki ukłąd gdzie kolektory sa na dachu a kotłownia i całe dobrodziejstwo w najwyzszej lini dachu -poddaszu i działa a cyrkulacja glikolu zaczyna się juz od 7st róznicy miedzy zasobnikiem a kolektorem i zatrzymuje sie samo jak temp są zblizone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.