Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Auraton 2005 Steruje Kotłem Retorowym


Michalcc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jako, że trzeba było uruchomić ogrzewanie w mojej nowej kotłowni, ustawiłem sobie dumny swojego Auratona 2005 na 22*C i poszedłem spać....

Rano zimno jak cholera, z w kranie zimna woda.... Okazało się, że auraton nie steruje jak miało być pompą, a trybem pracy i podtrzymania, oraz pompą...

 

Gdy w pomieszczeniu zostaje osiągnięta temperatura żądana, kocioł przechodzi w tryb podtrzymania... Zanim temperatura w pomieszczeniu znów spadnie spadnie kocioł ma już tylko np. 30*C, znów włącza się tryb pracy, podgrzeje pomieszczenie, kocioł w tym czasie osiągnie 45* i znów przechodzi w tryb podtrzymania....

Ponad to co pare minut załącza pompę CO (w trybie podtrzymania).

 

O co chodzi????? Myślałem, że kocioł cały czas będzie miał zadane 60*C, a auraton zasteruje tylko pompą....

 

Sterownik kotła to Key Rk 2006

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji tego sterownika LINK DO INSTRUKCJI.Patrz punkt 6.1 jest opisany twój przypadek kocioł odłącza pompę CO i przechodzi

w stan podtrzymania palenie przy temp. minimalnej.Patrz tabela 2 parametry serwisowe, parametr termostatu temp.minimalna kotła o symbolu L .Ustawiany w zakresie od 30 do 69 stopni.Ustawienie producenta 40 stopni.

Nie jestem pewien czy to dla tego pokombinuj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam nowy problem z regulatorem pokojowym..... Przesypywanie paliwa....

 

Temperatura minimalna 60*C

Temperatura zadana 65*C

 

I teraz sytuacja:

 

Styki regulatora pokojowego rozwarte (temperatura osiągnięta)

Kocioł ma 60*C

Spada temperatura CWU, uruchamia się pompa CWU

Temperatura kotła spada do 59*C, więc uruchamia się tryb pracy, więc włącza się podajnik paliwa.

Temperatura kotła rośnie do 60*C wiec sterownik przechodzi w tryb podtrzymania.

Pompa CWU nadal działa, więc kocioł zaraz spada do 59*C i podajnik znów podaje

Zaraz osiągnie 60*, zaraz 59*, zaraz 60* i tak przesypuje straszne ilości groszku na popielnik...

 

Co z tym zrobić?????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie masz zbyt duże podawanie lub zbyt mało powietrza. Opał nie nadąża wypalać się w palniku. Czepił bym się również ustawień histerezy - 1*C troszkę mało, jeżeli możesz daj 2 (jeżeli masz możliwości sam przestawić). Spowoduje to opóźnienie w przejściu do trybu pracy, w następstwie czego dłuższą pracę a tym samym lepsze rozpalenie się węgla. Jeśli możesz włącz tryb przedmuchu przed podaniem 1 porcji opału przez podajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza Pracy dotyczy spadku temperatury kotła od Temperatury Zadanej, czyli 65*C, a kocioł tej temperatury nigdy nie osiągnie, jeśli styki sterownika pokojowego są rozwarte... Nie ma czegoś takiego (chyba) jak Histereza Temperatury Minimalnej....

 

Na razie podniosłem temperaturę CWU o 5*C i ustawiłem Histereze CWU na 5, żeby grzanie CWU odbywało się żadziej... Jest to rozwiązanie prowiziryczne, ale jest...

 

Jak to jest u Was????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele moja odpowiedź nie wniesie do twojego problemu, napisze jednak gdyż mamy ten sam kocioł i sterownik. Odpowiedz sobie czy naprawdę potrzebujesz ten sterownik pokojowy? Nie lepiej w każdym pokoju zastosować regulacje temperatury za pomocą głowic termostatycznych przy grzejnikach/ podłogówkach, masz możliwość ustawienia w każdym pomieszczeniu innej temperatury, po co tyle komplikować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że łatwiej sterować głowicami... tak nawet robie....

Ale głowicami nie ustawie 19*C gdy nie ma mnie w domu i 22*C gdy do niego wracam....;) Zmiana żądanej temepratury w zaleznosci od godzin przynosi oszczędność...

 

Ps.: Skoro masz ten sam kocioł i sterownik odezwij sie prosze w poście dotyczącym ustawień taszych Termiko/Dziubarczyk...???

 

 

Ps.: Z przesypywaniem już sobie poradziłem... Okazało się, że ilośc podawanego paliwa przy starcie można ustawić niezależnie od czasu podawania później w trybie pracy...... Ustawiłem podawanie na 2s. i już nie przesypuje....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do moich ustawień to muszę sie na razie wstrzymać bo jeszcze nie palę więc nie ma sensu. Ja mam zamiar w przyszłości rozbudować swój sterownik o regulator pogodowy np. taki który będzie precyzyjnie sterował temp wody na instalacje co. Na razie przecierasz szlaki z tymi ustawieniami, ale dobrze że się z nimi dzielisz na forum. Popytaj kolegę o nicku dareklop który też ma ten sam piec i sterownik oraz pokojowy, na pewno dużo Ci podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.