Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Blacha Zeliwna


tqlis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Panowie, od jakiegos czasu poszukuje na złomach blachy zeliwnej, ktora ma posluzyc za przegorode w kotle. Chce przerobic gorniaka na dolne spalanie.

 

Jakos nie moge nigdzie trafic na nia, moze powodem jest to ze nie wiem z czego moznaby to wymontowac.

 

Macie jakeis pomysły, co powinno zwrocic moja uwage na złomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta żeliwna rzadko jest dostępna. Żeliwo zazwyczaj jest odlewane jako gotowy produkt lub część. Najlepsze byłoby ze starego kotła. Żeliwo w zależności od zastosowania ma różne właściwości i nie każde nadaje się do wysokich temperatur. Jako przegrody można użyć grubej stalowej blachy. Takie rozwiązanie jest np. w kotle Junkers. Można też obłożyć szamotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródło żeliwnej płyty ok=8 to blachy kuchenne! Nie wszystkie tzw blachy były wyposażone w fajerki :) Ja podebrałem sobie takie nieco osmolone, wyszlifowałem, pociąłem szlifierką na wymiar, porobiłem szczeliny powietrzne, nakryłem szamotem - i to ma być taki termo-tunel do spalania zrębek w Opalu. Pewnie będzie coś do przerobienia, ale materiał sztywny, bo nierdzewka nie trzymała kształtu na gorąco i mi się tunel zapadał paskudnie. Potrzebne byłyby zawijki i falbanki, a tak jest sztywno i parę lat chyba da się w tym popalić...

Te palniki rynnowe to jest krok właściwy, ale dopiero tunelik a la Heso (hesoidalny :rolleyes: ) daje temperaturkę odpowiednią do zgazowania i utlenienia zrębek.

Przynajmniej taką mam wciąż nadzieję :) ...

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W junkersie jest to blacha 4 - 5 mm czyli niezbyt gruba. Można tez zastosować grubszą.

 

A czy ta przegroda w Junkersie jest chłodzona wodą? Czy jest to po prostu pojedynczy kawałek blachy?

Martwi mnie to jak owa przegroda zachowa sie w okolicach palnika jezeli nie bedzie chłodzona woda.

 

Planuje zrobić przegrode rozbieralna, dlatego murowana z szamotu raczej odpada, poniewaz nie bede miał dojscia w celu czyszczenia i ewentualnej rozbudowy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jak chcesz cokolwiek budować a uwierz mi na słowo (pisane) że nie jest to proste, to daj sobie spokój z murowaniem przerabianiem itd itp kotła. Temat przerabiałem nie raz nie dwa. Posługują się cegłą szamotową i zaprawą buduj przed kotłem z ujściem do kotła w górne drzwi. Buduj, przerabiaj i pal przed kotłem a jemu pozostaw samo odbieranie ciepła. Jeśli piszesz palnik to pewnie doszedłeś już że z tego żaru który jest w kotle to ciepła jest tyle co nic i zależy Ci raczej na popłomiennym cieple. Poczytaj posty Hesa. Poszukaj informacji na temat pieców pionowych, przedpiecy, palenisk przelotowych, dolnopalnych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest chłodzona wodą. Przegroda nie jest specjalnie narażona na ogień.

 

A czy ta przegroda w Junkersie jest chłodzona wodą? Czy jest to po prostu pojedynczy kawałek blachy?

Martwi mnie to jak owa przegroda zachowa sie w okolicach palnika jezeli nie bedzie chłodzona woda.

 

Planuje zrobić przegrode rozbieralna, dlatego murowana z szamotu raczej odpada, poniewaz nie bede miał dojscia w celu czyszczenia i ewentualnej rozbudowy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.