Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie Wstawić Zawór Czterodrogowy


gayver77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .Mam takie pytanie, gdzie wstawić zawór czterodrogowy w niżej załączonym schemacie .Chciałbym zaznaczyć że piec jest na równi z parterem ,bo jeśli jest poniżej powrotu zimnej wody z grzejnika to zasada jest prosta i wiem jak to zrobić .A w tym przypadku jestem zielony.Proszę o porade.

schemat4.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór czterodrogowy to zawór który eliminuje nam funkcje grawitacji w obiegu CO ale zapewnia idealne podgrzanie ciepłej wody coś za coś...mam nadzieje że jest tam grdzeiś w tym schemacie siłownik do tego zaworu to juz mamy w tym przypadku mercedesa dla takiego układu ... ach piękne obejście i zawór róznicowy... bez tego silownika nie zadziała jak powinno... więc uwaam że jest Zawór róznicowy też daje spore opory lepiej z niego zrezygnować na rzecz skosnego wtedy napewno bedziemy otwierac go ręcznie ale moglibyśmy zniszczyć kosioł... Nie umiemy życ bez prądu hihi .. coś za coś

Podsumowując lokalizacja zaworu jest w porzadku

Obejście instalacji w stosunku do zabezpieczeń rowniez /nie może być inaczej/

idealne zadzaiłanie kotła w priorytecie ciepłej wody

 

Myslę że skoro jest zapewnione obejście grawitacyjne piec jest postawiony dostatecznie nisko w stosunku do pierwszego najniższego grzejnika i instlacja policzona jest jako grawitacyjna :) bo wówczas obejscie też będzie tylko atrapą nawet zabezpieczenia. :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj nie ten guzik!!! Miał być jeszcze ten rysunek inst_3_D.pdf.

 

Witam uzasadnij swoją teze połączenia zaworu 3-D jak i rysuneku jaki wkleiłeś ,bo ja nigdy nie odpowiadałbym za takie rozwiązanie .Na twoim rysunku podczas zamknięcia się termozaworów pompa wyleje wode z naczynka .Poprawiałem takiego instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby pompa wylała wodę z naczynia to układ musiałby być mocno zapowietrzony(!) albo odkręcony zawór napełniający wpięty przed pompą. Jeśli zakręcisz zawory przy grzejnikach to za zaworami powstanie podciśnienie i pompa nie będzie miała co tłoczyć czyli wody nie wyleje. Poza tym jeśli mają być zawory termostatyczne przy grzejnikach to nie ma sensu stosowania żadnych zaworów mieszających bo może zaistnieć sytuacja że taki zawór nie będzie w stanie wyregulować wstępnie temp CO ze względu na mały przepływ. Lepiej zastosować pompę kotłową- której rolę może spełniać pompa ładująca zasobnik- celem wyrównania temp. w obrębie pieca. Schemat który przedstawiłem umożliwia regulację temp. CO przy pracującej pompie CO i oczywiście odkręconych grzejnikach, umożliwia obieg grawitacyjny przy pompie wyłączonej- bez reg. temp. CO oraz niczym nie dławi połączenia z istniejącym naczyniem wzbiorczym. Pompa zasobnika CWU może spełniać funkcję pompy kotłowej. Ja tak mam i bardzo sobie chwalę to rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.