Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka - Kilka Pytań Przed Wykonaniem


antii7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do zrobienia ogrzewania podłogowego. Układ jest nastepujący, 3 pętle na parterze: łazienka 6 mkw, kuchnia 6, korytarz połączony w wiatrołapem 10, jedna pętla na poddaszu w łazience - 7 mkw.

Chciałbym zastosować układ mieszający, tzn, zawór trójdrożny ESBE VTA + pompa i mam następujące pytania/dylematy;

1. Czy mogę zrobić jedną pętle w korytarzu i wiatrołapie, wiatrołap będzie później oddzielony ścianka z k-g od korytarza. Sam wiatrołap ma powierzchnię 3,5 mkw i nie chciałby robić osobnej pętli dla tak małej powierzchni. Żeby te wszystkie rury nie "zaplatały się" się za bardzo to wymyśliłem sobie że zrobię w wiatrołapie meandrowy rozkład rurek, potem przejdę do korytarza i tu już ułożę ślimakowo. Czy to jest dobry pomysł?

2. Piec będzie z podajnikiem ze sterownikiem Tech ST-40. Sterownik potrafi sterować pompą mieszającą. Pierwsze pytanie, gdzie umieszczam czujnik podłogowy? Czy muszę na etapie wylewek zatopić go w którejś z pętli czy później go zamontuje, np. przy belce rozdzielacza?

3. Sterownik włącza i wyłączą pompę przy zadanej temperaturze. Czy jest to wystarczające zabezpieczenie przed przegrzaniem pompy, może muszę stosować by-pass?

4.Znalazłem informacje, że zadaniem pompy mieszającej jest tylko mieszanie wody na potrzeby podłogówki i ogrzewanie nie działa jak nie będzie pracować główna pompa. Czy w takim przypadku nie dojdzie do „jakiś anomalii” w których podłogówka będzie niedogrzana?

5. Dylatacje. Salon jest otwarty na korytarz w którym będzie ogrzewanie podłogowe, salon z korytarze to powierzchnia ok. 30 mkw. Czy w takich przypadkach trzeba robić dylatacje pomiędzy podłogą korytarza i salonu?

6. Odpowietrzenie górnej pętli w łazience – znalazłem odpowiedź że wystarczy zastosować odpowietrznik automatyczny i nie będzie w tym problemu. Czy ktoś może mi to potwierdzić ze swojej praktyki?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co chcesz zatapiac czujnki w wylewkach?

 

Uklad mieszajacy, czyli pompa przy rozdzielaczu podlogowym + zawor esbe + rozdzielacz + zawor zwrotny (w bajpaie) + termostat do strowania pompa (wlacza i wyl;acza pompe np przy 34 stopniach).

 

Jezeli planujesz grzejniki, to do nich musisz miec kolejna pompe (główna), ktora przy okazji poda wode do pompy podlogowki.

 

Chyba, ze planujesz miec w kazdym pomieszczeniu termostat pokojowy, to juz zmienia postac rzeczy. A co do ilosci petli, to lepiej pociagnij osobna petle, jak cos nawali (np robole zmiazdza rurke), to przynamniej jedno bedzie dzialalo.

Co do dylatacji, to kazda płyta grzewcza powinna byc oddzielona dylatacja (plyta pilsniowa np), ktora potem zaklejasz kaflami (dylatacje na ostatniej warstwie nie sa konieczne)

 

Ps. Czego zaluje, to tego, ze nie puscilem paru nitek podlogowki pod oknem tarasowym, bylaby to swego rodzaju kurtyna cieplna. Chocbys nie wiem jak zaizolowal prog, to przy mrozach zawsze ciagnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.