Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec na eko-groszek z 2 obiegami


Ptak69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam piec HEF Eko Plus 25kW. Piec ten ma możliwość podłączenia 2 obiegów. Zatrudnieni fachowcy podłączyli piec w nast. sposób:

1 obieg - zasilanie parteru - instalacja stara, 6 grzejników w tym 2 żeliwne, grube rury stalowe - pozostałość po instalacji grawitacyjnej. Obieg bez żadnego zaworu mieszającego. Pompa zasilająca.

2 obieg - zasialnie piętra i grzanie c.w.u. - instalacja nowa, rurki plastikowe, 6 grzejników Purmo. Rozdział na c.o. i c.w.u. następuje za zaworem trójdrożnym. Pompy zasialjące - jedna do c.o. i jedna do c.w.u.

Czujnik pokojowy temperatury podłączony do sterownika pieca.

 

Pytanie do fachowców: czy instalacja została wykonana prawidłowo?

Pytam, ponieważ mam problem z prawidłowymwyregulowaniem zaworu mieszającego. Po wyjściu pieca ze stanu blokady (standby), nawet jeżeli początkowa temperatura na piecu wynosi 72 st, to po uruchomieniu pomp, temp. spada do ok. 42 st. Jak czytałem, taka temp. powoduje przyspieszoną korozję pieca.

 

Czy tak wykonaną instalację da się wogóle wyregulować?

Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie wiem czy u Ciebie jest prawidłowo, ale temat interesuje mnie o tyle, że mój piec też ma 2 obiegi, zasila starą instalację i CWU, a niedługo będzie zasilał też nową instalację. Czyli układ będzie taki sam, ale rozwiązanie inne.

 

U mnie zrobiono tak, że jeden obieg zasila grzejniki (poprzez zawór 4d oczywiście:-)) a drugi CWU. W obiegu CO jest przygotowane odgałęzienie dla przyszłej instalacji.

 

Na razie mam po jednej pompce na CO i CWU, ale prawdopodobnie dla nowej instalacji potrzebna będzie dodatkowa pompa.

 

U Ciebie faktycznie może być duży problem z wyregulowaniem wszystkiego. Wydaje mi się, że powinieneś spróbować zrezygnować z czujnika pokojowego - tylko wtedy na starej instalacji będzie za ciepło. Może pompa CO powinna pracować stale?

 

Czujnik pokojowy steruje u Ciebie temperaturą na kotle? Czy steruje pompą CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Posiadam piec HEF Eko Plus 25kW. Piec ten ma możliwość podłączenia 2 obiegów. Zatrudnieni fachowcy podłączyli piec w nast. sposób:

1 obieg - zasilanie parteru - instalacja stara, 6 grzejników w tym 2 żeliwne, grube rury stalowe - pozostałość po instalacji grawitacyjnej. Obieg bez żadnego zaworu mieszającego. Pompa zasilająca.

2 obieg - zasialnie piętra i grzanie c.w.u. - instalacja nowa, rurki plastikowe, 6 grzejników Purmo. Rozdział na c.o. i c.w.u. następuje za zaworem trójdrożnym. Pompy zasialjące - jedna do c.o. i jedna do c.w.u.

Czujnik pokojowy temperatury podłączony do sterownika pieca.

 

Pytanie do fachowców: czy instalacja została wykonana prawidłowo?

Pytam, ponieważ mam problem z prawidłowymwyregulowaniem zaworu mieszającego. Po wyjściu pieca ze stanu blokady (standby), nawet jeżeli początkowa temperatura na piecu wynosi 72 st, to po uruchomieniu pomp, temp. spada do ok. 42 st. Jak czytałem, taka temp. powoduje przyspieszoną korozję pieca.

 

Czy tak wykonaną instalację da się wogóle wyregulować?

Proszę o pomoc!

 

Witam.

 

Zastosowany u Ciebie za pomocą zaworu trójdrożnego rozdział na c.o. i c.w.u. z oddzielnymi pompami na te obiegi jest rozdziałem niepotrzebnym; powiedziałbym wręcz, że zbędnym udziwnieniem. Instalacja c.w.u. powinna pracować bez pośrednictwa jakiegokolwiek zaworu mieszającego w przeciwieństwie do instalacji c.o.

 

Zastosowane u Ciebie rozwiązanie będzie jedynie tłumić przepływ na którymś z obwodów - c.o. lub c.w.u. W skrajnej pozycji zaworu mieszającego, czyli 0 lub 10 będzie zablokowany przepływ przez jeden z tych obwodów, co w przypadku podłączonej i pracującej pompie na zablokowanym obiegu załatwi Ci pompę bardzo szybko i skutecznie. Zawór ustawiony na pozycję zbliżoną do 0, np. 8 ( lub 2 ) powoduje przepływ na jednym obwodzie 80 % i 20 % na drugim. Takie rozwiązanie zaworu trójdrożnego w układzie rozdzielacza wprowadza calkowicie zbędne, sztuczne i dodatkowe opory przepływu zwiększając obciążenie pomp.

 

Tej instalacji nie da się wyregulować w odpowiedni sposób. Możesz kombinować na obu obiegach c.o. ustawiając różne prędkości pomp; możesz próbowac na zasadzie okresowego załączania pomp i ich wyłączania, ale jest to zabawa na zasadzie że może coś pomoże i przypomina ( za przeproszeniem - Adminie, daruj ) podcieranie 4 liter szkłem- ani nie podetrzesz i się pokaleczysz.

 

Generalnie zastosowane u Ciebie rozwiązanie jest błędne i bardzo przypomina wewnętrzne połączenia hydrauliczne w kotłach gazowych tych z możliwością zamontowania zasobnika c.w.u. jednak w nich pompa jest PRZED zaworem trójdrożnym ( ze swoim sterowaniem ). Kotła na opał stały nie można podłączać jak gazowego.

 

Prawidłowo wykonana instalacja powinna u Ciebie wyglądać tak ( opisowo ): 1 obieg: kocioł-pompa-zasobnik-powrót do kotła; 2 obieg: kocioł-zawór czterodrożny-rozdzielenie na dwa obiegi każdy ze swoją pompą ( parter i piętro )-grzejniki-i powrót przez zawór 4-drożny do kotła.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz w ten sposób sterować temperaturą to tak - będzie potrzebny sterownik z siłownikiem. Takie rozwiązanie użytkuje obecnie u mnie i mogę polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=239

 

Tam opisywałem zużycie przy rozwiązaniu zawór czterodrożny i termostat pokojowy wyłączający piec. Obecnie termostat pokojowy połączony mam ze sterownikiem zaworu czterodrożnego. Na piecu cały czas około 70 stopni. Na kaloryferach 34-37 w trybie "nie grzania" i 45-50 w trybie grzania. Zużycie paliwa praktycznie na tym samym poziomie - ale w domu duuużo fajniej (brak efektu zimnych kaloryferów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mam prawie identyczne ustawienia, oprócz jednego. Mianowicie U3. Instalator z serwisu ustawił 75. Jak ustawiałem mniejszy czas, to dochodziło do zagotowania wody w piecu i bezpiecznik go wyłączał. Temperature ustawiłem na 65st i nie chcę jej zmniejszać z powodu przyspieszonej korozji. Chyba nie pozostanie mi nic innego jak wstawić zawor czterodrożny. Obecne spalanie - ok. 1 tony miesiecznie przy wlaściwie cały czas dodatnich temperaturach na zewnątrz jest chyba drastycznie wysokie. Ogrzewam ok. 200m kw. + c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie dzisiaj załadowałem po raz pierwszy od zeszłej soboty. Mam pojemnik 270kg. Wychodzi dziennie 30kg czyli miesięcznie 900kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.