Skocz do zawartości

michal81

Forumowicz
  • Postów

    22
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez michal81

  1. Dzięki za odpowiedź, właśnie o takie informacje mi chodziło :huh:. Czytam właśnie dużo na temat kominków z PW i chyba najlepszym rozwiązaniem będzie jednak podłączenie do CO poprzez wymiennik płytkowy.
  2. Jeszcze dokładnie się nie zagłębiałem w temat pompy ciepła. Natomiast w TYM wątku chciałbym się zorientować w temacie ogrzewania za pomocą kominka z płaszczem wodnym z buforem lub poprzez wymiennik płytkowy. Pozdrawiam.
  3. Wiesz, tu nie chodzi o "napalanie się", jak to zgrabnie ująłeś, a o rozwiązanie problemu ogrzewania domku. Każdy ma to, co chce i na co kogo stać. Chcesz - masz węgiel, ja za cholerę go nie chcę. Sądzisz, że Twój kocioł na ekogroszek przetrwa dłużej niż taki kominek z płaszczem wodnym? Zarzutu o okopconych ścianach przy DGP i malowaniu co rok lub co pół roku też się chyba gdzieś naczytałeś od tych, co zapewne takiego systemu nie mają... Ja nie widzę innej formy ogrzewania jak opartej na drewnie, a co za tym idzie na kominku z płaszczem wodnym lub DGP, stąd moje rozważania.
  4. Odpada jakikolwiek węgiel, dom nie ma pomieszczenia, które nadawałoby się na węglową kotłownię. Poza sugestiami jednak mile widziane odpowiedzi i podpowiedzi w zakresie zawartym w pierwszym poście niniejszego wątku, a więc sposobu ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym połączonym z buforem. Ewentualnie DGP, które jak sądzę spokojnie ogrzeje metraż 85mkw. Pozdrawiam.
  5. Witam, wysokość pomieszczeń 2,80. Pomysł ogrzewania domu kominkiem stąd, że aktualnie wydaje mnie się, że jest to jedna z najtańszych możliwości ogrzewania domu. Gazu sieciowego nie ma i nie będzie, olej odpada tak samo jak LPG. Elektryczny podgrzewacz CWU żebym latem nie musiał palić w kominku aby mieć ciepłą wodę. Kwiestia otwarta jeszcze i wszelkie wskazówki mile widziane.
  6. Witam, będę budował dom parterowy beż poddasza o pow. ogrzewanej 85mkw, ocieplony 30cm styro, dach 40cm wełny, podłoga 30cm styro, i zastanawiam się nad ogrzewaniem właśnie kominkiem z płaszczem wodnym połączonym ze zbiornikiem akumulacyjnym, w całym domu będzie podłogówka, CWU będzie podgrzewana z elektrycznego przepływowego podgrzewacza. Pytania: 1) ile kW ma mieć kominek? 2) jakiej wielkości powinien być bufor? 3) (może niektórym wyda się głupie, ale podobno kto pyta nie błądzi) czy kominek powienien być podłączony do wymiennika w buforze czyli do spirali? Choć nie wiem czy opłaci mnie się w to "bawić", czy nie lepiej się zastanowić nad pompą ciepła...
  7. Chyba się producentowi pomyliło zasilanie podłogówki z powrotem, w sensie górna belka to powinien być powrót z podłogówki, a dolna zasilanie (przy czym dojście do rozdzielacza zostaje tak jak jest).
  8. Dzięki za tak konkretną odpowiedź :angry: Sieci gazowej niestety brak, a propan-butan nie wchodzi już w ogóle w grę (choć przyznam, że zastanawiałem się nad tym, jednak bardzo szybko wybiłem sobie go z głowy). Więc pozostaje ekogroszek. Poza tym, będę miał jeszcze DGP z kominka w razie "w". Oczywiście planuję całkowitą automatykę systemu ogrzewania (RTL + bezprzewodowe czujniki w każdym pokoju i łazienkach). Dobrze, że zwróciłeś moją uwagę na zawór 3D zamiast 4D. A caly układ mieszający lepiej zrobić bezpośrednio przy piecu, czy przy szafce z rozdzielaczem? Piec będzie oddalony od szafki z rozdzielaczem o ok 4-5 metrów. Przy takim układzie mieszajacym pompa będzie chyba podpięta pod piec, a nie pod sterowanie podłogówką?
  9. Jeszcze jedna sprawa, co to jest i na czym polega tzw. "sprzęgło" między kotłem a podłogówką i kiedy je się stosuje?
  10. Witam, przeczytałem uważnie cały wątek, de facto bardzo interesujący, który rozwiał moje pewne wątpliwości. Otóż chciałbym u siebie (dom parterowy 110 mkw) zrobić w całym domu podłogówkę, i w związku z tym, prosiłbym bardziej doświadczonych forumowiczów o poradę w nasuwających mi się na tą chwilę kwestiach: 1) czy na ten metraż (110 mkw, wychodzi mi 9 obiegów, z czego 5 największych ma po 13-15 mkw) można zastosować układ mieszający firmy PURMO lub KAN, czy odpuścić ukł. mieszające i zastosować jeden zawór 4D? 2) czy przy zastosowaniu kotła na eko-groszek przed ewentulanym układem mieszającym musi być pompa CO? 3) czy wyżej wspomniana pompa CO przy kotle w sezonie grzeczym chodzi cały czas, czyt. 24/dobe? 4) czy sterowane radiowo zawory RTL na "listwach" rozdzielacza działają wyłącznie na zasadzie zamyka/otwiera, czy też ich praca jest "ciągła"? Wszelkie sugestie/porady/krytyka mile widziane :angry:
  11. Kristofer, nie próbuję błysnąć, a jedynie zwróciłem ci uwagę na pewien temat, który jak widzę po twojej reakcji, wybitnie cię zdenerwował... Co do tematu ogrzewania, to mam o wiele większą wiedzę niż mogłoby ci się wydawać, ale nie potrzebuję się nią przechwalać odpowiadając na pytania, na które każdy może znaleźć odpowiedź samodzielnie, bez absorbowania niczyjej uwagi i marnowania czasu na forum. Jesteś wygodny i czekasz, aż ktoś poda ci odpowiedź na tacy i postawi przed nosem...OK, ale jeśli już tak robisz, to rób to przy użyciu obowiązujących zasad pisowni - to nie boli. Natomiast co do twojego pytania, to ja osobiście w domu posiadam takowe skrzynki rozdzielcze i uważam, że jest to rowiązanie jak najbardziej praktyczne. Nie ma znaczenia czy rozdzielacz jest troche wyżej czy niżej, ponieważ pompa jest odpowiedzialna za rozprowadzenie ciepłej wody po instalacji. U siebie mam piec na parterze i 3 skrzynki rozdzielcze na każdej kondygnacji i wszystko działa bez najmniejszych problemów (wszędzie grzeje równo). P.S. nie jestem polonistą, i zajmuję się zawodowo czymś zupełni innym, co nie przeszkadza mi w prawidłowym wysławianiu się i pisowni, ponieważ po tym poznaje się kulturę rozmówcy i poziom jaki sobą reprezentuje. Pozdrawiam, michaL81 :)
  12. Kristofer, czy współpraca ze słownikiem ortograficznym stanowiłaby dla ciebie jakieś problemy? Sory, ale masakra jak się to czyta z takimi bykami! Jeśli się coś pisze na forum, które jest ogólnie dostępne, to wypadałoby chyba pisać poprawnie...
  13. Moim zdaniem za zaworem 4d, Do podłogówki ja bym zamontował 3d tuż przy rozdzielaczu od podłogówki. Poczytaj sobie na stronach PURMO lub UNOPOR-u, są tam schematy podłączeń całych zespołów mieszających.
  14. Wszystko dociera drogi panie, dyskusja jest po to aby rozważyć problem a pan panie Stefanbud poparł tylko swoje twierdzenia jedynie polskim prawem jakie obowiązuje...(nie specjalnie powalający argument). A jeśli na rynku są dostępne systemy zabezpieczeń które pozwalałyby zrobić taki układ zamkniętym to czemu tego nie rozważyć...?? Wielu instalatorów notorycznie odchodzi od układów otwartych ale na temat "układ zamknięty czy otwarty" dyskusja już była, więc nie ma sensu prowadzić jej w kolejnym temacie... Tutaj zadaję konkretne pytania i oczekiwałbym odpowiedzi na nie a nie prawienia morałów panie Stefanie...
  15. Kocioł dolnego spalania. Choć myśląc logicznie sądzę, że zawór tego typu http://www.syr.pl/?a=products&id=54 powinien w zasadzie zastąpić otwarte naczynie wzbiorcze... A propos naczynia wzbiorcze...czy dobrze myślę, że przed nim powinien być zawór zwrotny żeby pompa nie pociągnęła czasem wody z tego naczynia...??
  16. Kocioł planuję zasypowy. Cała instalacja będzie w domu parterowym (bez poddasza ani piwnic) i głównie ogrzewanie podłogowe + 3-4 grzejniki.
  17. No to już wiem, że wystarczy jedno naczynie przeponowe.... ale gdzie ?? na wyjściu przed pompą ?? A co sądzicie dodatkowo o takim zabezpieczeniu instalacji zamkniętej na paliwo stałe http://www.syr.pl/?a=products&id=54 Osobiście sądzę, iż jest to rozwiązanie jak najbardziej praktyczne...ale jednak jestem laikiem ....
  18. Dzięki za wskazówki, jednak wszystkim wiadomo, że przepisy tego zabraniają (układu zamkniętego przy kotłach na paliwo stałe) lecz wiadaomo też, że polskie przepisy są przysłowiowe "100 lat za murzynami" a wszyscy instalatorzy wykonują takie instalacje właśnie w układach zamkniętych. Ale powracając do meritum...to naczynie przeponowe wystarczy jedno ?? na wejściu do kotła czy wyjściu ?? Bo z powyższych rysunków wnioskuję (nie wiem czy poprawnie) że naczynie powinno być na powrocie do kotła....
  19. Czy nikt nie ma pomysłu co z tymi naczyniami przeponowymi ??
  20. Planuję budowę kotłowni z kotłem na paliwo stałe w układzie zamkniętym, do CO (kaloryfery i podłogówka) oraz CWU, i moje pytanie brzmi: gdzie (na jakiej wysokości, w jakiej odległości - mniej więcej) i ile potrzeba naczyń przeponowych (wystarczy 1 na powrocie do kotła czy też potrzeba 2-gie na wyjściu na jakiejś wysokości) do zabezpieczenia takiej instalacji ?? Kocioł planuję zabezpieczyć też w przy pomocy zaworu z kapilarą na wyjściu z kotła, który w przypadku wzrostu temp upuści nadmiar wody i ciśnienia a równocześnie uzupełni wodę i ciśnienie w instalacji kiedy temp na kotle zejdzie do bezpiecznego poziomu (jest to Zabezpieczenie termiczne 5067 ze strony http://www.syr.pl/?a=products&id=54 ). Za wszelkie porady i instrukcje dziękuję i pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.